7 miejsc, które musisz zobaczyć podczas Nocy Muzeów w Krakowie 2017


W krakowskiej Nocy Muzeów 2017 bierze udział 50 różnych instytucji. Każda z nich stara się przygotować ciekawy program, który przyciągnie wielu gości. My przygotowaliśmy dla Was 7 propozycji miejsc, których naszym zdaniem w tym roku po prostu nie możecie przegapić.

W wyborze zdecydowaliśmy się na miejsca albo na co dzień niedostępne albo takie, które są nowicjuszami w Nocy Muzeów w Krakowie lub te, których program szczególnie przypadł nam do gustu albo też nie są pierwszym wyborem dla turystów, a warte są odwiedzenia.

Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny

Oko w oko z prawdziwą damą

Dama z łasiczką

„Dama z łasiczką (gronostajem)” / fot. Wojtek Duch

Gdzie: Aleja 3 Maja 1

„Dama z gronostajem„ Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Od 19 maja będzie można oglądać go w Muzeum Narodowym w Krakowie - galeria, I piętro. Dama do Muzeum Narodowego trafiła po jej zakupie przez Skarb Państwa. Przez ostatnie lata ”Dama” była pokazywana na Zamku Królewskim na Wawelu.

Hotel Cracovia

Hotelu Cracovia / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: Aleja Marszałka Focha 1

Największą atrakcją będzie możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. „złotą mozaiką”, dekoracją ułożoną ze złoconych płytek ceramicznych projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem „Miasta” zaprojektowanym przez Helenę i Romana Hussarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję. Hotel od lat nie był udostępniany gościom.
Źródło: mnk.pl

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK


Gdzie: ul. Lipowa 4, Kraków

Program działającego od 1 lutego 2010 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK obejmuje prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze. Podczas Nocy Muzeów będzie można m.in. obejrzeć nową wystawę Sztuka w sztuce. To kolejna wystawa z cyklu konfrontującego ważne obszary życia z wyobrażeniami artysty.

Zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć także wystawy: Twórca i ślad. Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u, ekspozycje w ramach Miesiąca Fotografii, a także Kolekcję MOCAK-u, instalację Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Bibliotekę Mieczysława Porębskiego.

Źródło: mocak.pl

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

Przystanek historia

Gdzie: ul. Dunajewskiego 4 (IV piętro)
Kiedy: 18.00-01.00
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN to nowo otwarta placówka Instytutu w Krakowie.

Dla zwiedzających przygotowano m.in.

 • inscenizację historyczną „Za zamkniętymi drzwiami”
 • wystawę „Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na uchodźtwie 1945-1990”, ukazującej działalność struktur państwowych oraz polskiej emigracji niepodległościowej na obczyźnie w latach powojennych
 • turniej historycznych gier planszowych IPN z nagrodami
 • historyczne quizy wiedzy nagrodami
 • pokazy filmów
 • stoisko archiwalne
 • ekspozycję wystawy „Cum tacent, clamant”
 • księgarnię wydawnictw IPN

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila

Szlakiem armii Andersa

Muzeum AK w Krakowie / fot. muzeum-ak.pl

Gdzie: ul. Wita Stwosza 12

Muzeum zachęca, aby w Noc Muzeów przemierzyć szlak z ziemi polskiej do włoskiej, odwiedzając kolejne etapy formowania i lokacji formacji, poczynając od powstania w 1941 r. Armii Polskiej w ZSRR. Na wystawie zaprezentowany zostanie szlak bojowy 2 Korpusu, jego działalność kulturalna i wydawnicza, przedstawione zostaną wybitne postaci z nim związane. W szeregach Armii Polskiej w ZSRR, Armii Polskiej na Wschodzie i krótko w 1946 r. w 2 Korpusie służył m.in. gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski – założyciel Służby Zwycięstwu Polski, a więc organizacji, która była protoplastą Armii Krajowej czy gen. Leopold Okulicki – jej ostatni komendant. Często zapomina się, że spora grupa żołnierzy przechodziła przez obie formacje.

Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty, często osobiste pamiątki, do tej pory nie prezentowane. Jednym z takich przedmiotów jest brytyjska skrzynia transportowa używana po wojnie przez o. Adama Studzińskiego – kapelana spod Monte Cassino. Znajdowały się na niej adresy do których docierał jej właściciel – począwszy od pierwszego, a więc Hardford Bridge, Polish Trans Camp 3 po stację końcową, czyli Kraków Główny Towarowy. Dzięki interwencji konserwatorskiej udało się odzyskać poszczególne metki adresowe z nazwami miast. Obok skrzyni znajdą się m.in. monety z Bliskiego Wschodu, kindżał, battledress czy… packa na muchy. Obok pamiątek po o. A. Studzińskim na ekspozycji znajdą się również eksponaty po żołnierzach, którzy w swych biografiach mieli służbę w AK i 2 Korpusie.

Zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem (zbiórka przy kasie, rezerwacja miejsc**) o godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.00 (w tym oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej: Z ziemi polskiej do włoskiej – żołnierze AK w szeregach 2. Korpusu.

Źródło: muzeum-ak.pl

Muzeum Witrażu

Szlakiem światła i koloru

Muzeum Witrażu / fot. CC-BY-SA 3.0

Gdzie: Aleja Krasińskiego 23
Kiedy: 18.00 - 23.00 Pracownia i Muzeum Witrażu kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego. Jest to najstarsze nieprzerwanie działające tego typu miejsce w Polsce, a ponadto wciąż mieści się w tym samym budynku zbudowanym specjalnie na potrzeby Zakładu w 1902 roku. Bierze po raz pierwszy udział w Nocy Muzeów.Szlakiem światła i koloru - oprowadzanie po przestrzeni pracowni i muzeum z przewodnikami w grupach 20-osobowych (zwiedzanie co pół godziny od 18.00 do 23.30), prezentacja filmów i animacji o witrażach w muzealnej kawiarni. Konieczna rezerwacja: tel. 512 937 979  lub e-mail: info@muzeumwitrazu.pl. Możliwość otrzymania mapki witrażowej Krakowa.

Muzeum Czynu Zbrojnego

Żywa lekcja historii

Gdzie: os. Górali 23

Na Nocy Muzeów w Muzeum Czynu Zbrojnego spotkamy ostatnich żyjących świadków – kombatantów II wojny światowej. Zobaczymy ich własne zbiory, które tworzą tą wyjątkową placówkę.

W trakcie imprezy zaprezentują się następujące grupy rekonstrukcyjne:

 • 1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK – pokaz umundurowania i oporządzenia Armii Krajowej – rekonstrukcja obozu partyzanckiego;
 • 17 pp Ziemi Tarnowskiej AK – pokaz umundurowania Wojska Polskiego;
 • Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WIR” – prezentacja działań Armii Krajowej na Zamojszczyźnie;
 • Klub Wojskowej Rekonstrukcji Historii – „Dukla – Presov” – prezentacja działań Korpusu Czechosłowackiego;
 • „OSTHEER” – pokaz umundurowania Wermachtu;
 • „Siedlecka Gwardyjska – Strzelecka Dywizja Piechoty” – pokaz umundurowania żołnierzy radzieckich;
 • „Marusia” – pokaz umundurowania i oporządzenia wojskowego.

Zobacz także:

* * *

W oczekiwaniu na Noc Muzeów zapraszamy do lektury naszych najpopularniejszych tekstów, które znajdziecie tutaj. Zostań także naszym fanem na Facebooku - to codzienna dawka historii na Twojej tablicy:

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Fotopyk pisze:

  Czy damie będzie można robić zdjęcia?

Zostaw własny komentarz