Odnaleziono zabetonowane ofiary komunistów. Czy wśród nich będzie rotmistrz Pilecki? [foto]


W Kwaterze na Łączce odnaleziono kolejne szczątki polskich bohaterów. Zalane betonem, zmasakrowane ciężkim sprzętem, zmiażdżone i wkopane między cegły ludzkie kości są dowodem potworności komunistycznego reżimu. Czy wśród nich uda się zidentyfikować rtm. Witolda Pileckiego?

W Kwaterze Ł na Łączce trwa kolejny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych tam od 2012 roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Do tej pory znaleziono tam szczątki kilkuset osób. Wielu z nich nadal nie rozpoznano. Obecnie poszukiwania odbywają się w miejscu, które do tej pory nie było dostępne. Istnieje nadzieja, że w odkrywanym kwartale znajdują się szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i rtm. Pileckiego.

Już pierwsze dni poszukiwań przyniosły makabryczne odkrycia. Przerażenie wzbudza nie tylko ilość znajdowanych kości, ale także to w jaki sposób je potraktowano. Zespół Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN znalazł ludzkie szczątki dosłownie zabetonowane, zmiażdżone lub wkopane między cegły. Nie uszanowano ich nawet po śmierci. Jednak dzięki zespołowi prof. Szwagrzyka to co oprawcy chcieli zatrzeć dziś wychodzi na jaw.

Przedstawione zdjęcia są symbolem powojennych potworności:

Szczątki odnalezione na Łączce (ŁII) / fot. poszukiwania.ipn.gov.pl

Szczątki odnalezione na Łączce (ŁII) / fot. poszukiwania.ipn.gov.pl

Szczątki odnalezione na Łączce (ŁII) / fot. poszukiwania.ipn.gov.pl

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN szuka, rozpoznaje i następnie chowa szczątki Polaków, których po wojnie zamordowali komunistyczni funkcjonariusze. Bohaterów identyfikuje zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Poszukiwania odbywają się terenie całej Polski, w miejscach, gdzie chowano patriotów niewygodnych dla stalinowskiej władzy. Jednym z takich miejsc jest Kwatera na Łączce znajdująca się na Cmentarzu Wojskowym w Powązkach. Wysiłki zespołu przynoszą wymierne efekty. Ustalono tożsamość kilkudziesięciu osób, w tym m.in. Danuty Siedzikówny „Inki’ i majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszka”.

Źródła informacji: Poszukiwania IPN na „Łączce” – pielgrzymka do świętego miejsca, IPN; twitter.com/poszukiwaniaipn/

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Bilbo pisze:

  Okropne. Brak jakiegokolwiek szacunku dla ludzkich szczątków. To doskonale udowadnia, jakim barbarzyństwem był PRL.

 2. Sikor pisze:

  Cześć ich pamięci

 3. Wojtek pisze:

  Ci, którzy to robili pobierają dotychczas wysokie emerytury w „sprawiedliwym”, demokratycznym państwie prawa.
  Dalszy komentarz zbyteczny, czekamy na nich na kolejnym marszu KOD-u.

 4. Bilbo pisze:

  KOD faktycznie jest zafałszowaną organizacją, która wcale nie broni wolności czy praworządności, lecz tak naprawdę własnych tyłków, czyli postkomunistycznego systemu III RP.
  A stawianie w przeciwieństwie do KODu ONRu jest, prawdę mówiąc, niezbyt mądre. ONR to nisza, która - owszem - ostatnio stała się bardziej widoczna (w końcu mamy w ostatnich latach przechył na prawo), ale z drugiej strony ich faktyczne poparcie społeczne jest marginalne.

Zostaw własny komentarz