Odbudowa kazimierzowskich zamków i sieć muzeów niepodległości. Prezes PiS o historii


V Kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze / fot. pis.org.pl

Podczas wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego na kongresie Prawa i Sprawiedliwości nie zabrakło tematów dotyczących historii. Lider PiS zapowiedział odbudowę zamków kazimierzowskich, sieć muzeów niepodległości oraz upomnienie się o drugowojenne odszkodowania.

Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań

Szef PiS zaznaczył, że jego partia bardzo ceni fundusze europejskie i zauważa inwestycje, jakie dzięki nim powstały. Jednakże to zdaniem Kaczyńskiego nie przysłania kontekstu historycznego. Przypomniał, że Polska jako pierwsza zbrojnie sprzeciwiła się niemieckiemu hitleryzmowi, a następnie została zaatakowana przez inną ludobójczą dyktaturę - Związek Sowiecki. Czy otrzymaliśmy za te gigantyczne szkody jakiekolwiek odszkodowania? Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie. Czy wobec tego historycznie rzecz biorąc, nie mamy moralnych praw? Polska nigdy nie zrzekła się tych odszkodowań - powiedział Kaczyński.

Zamki kazimierzowskie zostaną odbudowane

Zdaniem prezesa PiS wspólnotę Polaków można budować także poprzez piękno. Chciałby aby Polacy mogli powiedzieć, że ich kraj jest piękny. Stąd Fundusz Odnowy Zabytków. Stąd plan, odbudowy zamków kazimierzowskich. Tych, które budował Kazimierz Wielki. Polska musi być piękna, bo to jest tez coś co konsoliduje naszą wspólnotę - mówił lider PiS.

Powstanie sieć muzeów niepodległości

Prezes przypomniał także o znaczeniu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ich przejawem będą różnego rodzaju uroczystości, na których należy pokazywać nasze dzieje z tej dobrej strony, nie zapominając, o tych którzy szkodzili. Były różne Polski i różni ludzie. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym co dobre, a temu co było złe przeciwstawiać się - apelował Kaczyński. Dodał także, że z okazji tej rocznicy powinno się zbudować sieć muzeów niepodległości. Tak by w każdym województwie było przynajmniej jedno takie muzeum.

Akademia Literatury kuźnią autorytetów

Lider PiS chce także powołania Akademii Literatury na wzór podobnych instytucji we Francji i Hiszpanii. Chciałby aby spowodowało to powstanie rzeczywistych autorytetów. Gestem w stronę świata kultury ma być także powrót do 50% kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich twórców.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

17 komentarzy

 1. Michaś pisze:

  Samorządu już je odbudowują. Przy zamkach zaraz będą głosy aby dać na XYZ.

 2. Dawid pisze:

  Obawiam się że „państwowa” odbudowa zamków kazimierzowskich sprawi, że z dzisiejszych ruin powstaną „gargamele” które nic nie będą miały wspólnego z oryginalnym wyglądem zamków. Być może mój pogląd na tą kwestię jest starodawny, rodem z XIX wieku, ale wolę dobrze zachowane oryginalne ruiny niż odbudowane zamki które mogą tchnąć lekką „sztucznością”.

  • Janina pisze:

   Stan ruin się pogarsza, jeśli nie odbuduje się zamków to niedługo ślad po nich zaginie. O tym czy powstaną „gargamele”, czy też nawiążą do swojej świetności zależy od tego komu powierzy się prace nad nimi. Dawid widocznie jest zorientowany w dotychczasowych pracach różnych pseudonaukowców przeprowadzanych w tychże zamkach, a reprezentujących inną, antypolską kulturę jak np UŚ. Odbudowa zamku np w Ogrodzieńcu w Zagłębiu Dąbrowskim dałaby temu regionowi szanse rozwoju, a to jest sprzeczne z interesami stolicy woj. śląskiego Katowicami. Sprzeczne gospodarczo, trzeba by się dołożyć do kasy, jak i kulturowo, oni wolą odbudowę pałacyków poniemieckich, jak np Dietla czy Shena w Sosnowcu. Bo tu jest promocja szwabizny, a odbudowa Zamków Polskich eeee ... Oczekujemy aż inni nam je odbudują, jak np zamek w Będzinie.

   • Dawid pisze:

    Istnieje coś takiego jak trwała konserwacja istniejących już ruin - vide np. Krzyżtopór. I moim zdaniem lepsze jest już zachowanie oryginalnej substancji zabytkowej, niż dobudowanie czegoś bez odpowiedniej dokumentacji zarówno ikonograficznej jak i technicznej. A niestety dla większości zamków z takim stanem mamy do czynienia. A poniemieckie pałace na Śląsku są takim samym dzidzictwem jak inne zabytki leżące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. A o co chodzi z odbudową zamku w Będzinie? Przecież to odbudowa wykonana polskim sumptem w latach 50.?

    • Bilbo pisze:

     Zgadzam się z Dawidem. Odbudowa zamków kazimierzowskich byłaby kompletnie bez sensu. Nie wiem, po co Kaczyński z tym wystrzelił.

     • andrzej pisze:

      a ja się nie zgadzam. Trzeba zerwać z sowieckimi koncepcjami zachowania zabytków w stanie ruiny. Oczywiście że nie ma planów architektonicznych. Oczywiste, że są budowle wielokrotnie przebudowywane i problemem może być styl w jakim zabytek restaurować. Ale mamy w kraju archeologów, historyków sztuki, wreszcie historyków - znawców stylów , którzy mogą wspólnie wypracować koncepcję restauracji na podstawie którego powstanie projekt budowlany.
      Dla mnie ruina jest ruiną bez względu na malowniczość. uważam że stać nas na rekonstrukcję naszej przeszłości...

    • Janina pisze:

     Oj! Dawid ...No tak, jak się na szkołę rzucało kamieniami ... Będzin za czyje pieniądze ? Polskie ? Śmieszny jesteś, komuchy wywaliły by w tych latach pieniądze na odbudowę jakiegoś mało znaczącego zamku ? A zamki kazimierzowskie , albo Szlak Orlich Gniazd leży poza śląskiem , choć w woj śląskim i w większości losy tych zamków i tego Szlaku są uzależnine od ślązorów , którzy przede wszystkim kultywują kulturę niemiecką, wręcz antypolską. A pałace poniemieckie , szczególnie te poza śląskiem , nie przedstawiają żadnej wartości architektonicznej. Nawet nie dorównują secesji. Jak można zakonserwować ruiny przed masowym zadeptywaniem ? Ciekawe ? ... a może tylko śmieszne.

 3. Wituś pisze:

  Odbudowano warszawską starówkę, podobnie gdańską i wiele innych. Wskrzeszono z ruin słynny pałac Radziwiłłów w Starej Wsi k. Węgrowa, czy w Patrykozach. Czas odbudować także pałace i zamki, które przestały istnieć po 1945 r. (jak np. w Kotuniu, Miedznie, czy Broku), rozbierane dla pozyskania cegieł ... . Turystów zagranicznych przyciągają nie tylko duże miasta, ścieżki rowerowe, dobre drogi to przyczynek do odkrycia piękna Polski powiatowej przez młodych ze świata. Francuzi szczycą się zamkami nad Loarą, u nas konflikty zbrojne, Potop zwłaszcza, pozbawiły nas podobnego piękna, pytanie czy na zawsze ?

  • Husarz Polski pisze:

   Po rozsławieniu historii i siły Polski przez Prezydenta Trumpa, co będzie mieć przełożenie na zainteresowanie Polską w Świecie, należy pokazywać rodakom i obcym, że jesteśmy Narodem o wielkiej kulturze i spuściźnie historycznej, częścią Zachodu.

  • Bilbo pisze:

   Co innego odbudowywanie zniszczonej części miasta, a co innego zamków kazimierzowskich.

 4. wkurwion pisze:

  kaczyLand kur...., Puknij sie w czolo

  • Bilbo pisze:

   I ten kaczyLand jest wspaniałym krajem w stosunku np. do Hamburga podczas obrad G20.

   • Marek pisze:

    synki historia materialna Narodu to podstawa .Europejczyki są tak pewni swojej kultury i historii że zabytki Węgier ‚Czech,Polski,i pozostałych państw południowschodniej europy to i tak dla nich disneyland .Odbudowa może nie 100% a 80% taka zadbana użyteczna ruina ‚zadbać o zieleń odtworzyć drogi dojazdowe ???? Pomyślcie tak . Zobaczcie Zamki na Słowacji w Czechach to najbliżej.

 5. KKE pisze:

  Te zamki będą opoką naszej Obrony Terytorialnej, obok pociągu pancernego „Antoni”, wzorowanego na „Generale” z filmu Bustera Keatona, no i lochy się przydadzą, Jaki spec od więziennictwa. Jak się nie da budować „1000 szkół na 1000-lecie”, bo dotacje unijne na gimnazja urwane i do zwrotu, to choć w tym Kaczyński da radę naśladować Gomułkę

  • Bilbo pisze:

   Ha, ha, ha. Strasznie śmieszne.
   Wprawdzie w wielu krajach Zachodu istnieją tego typu rodzaje wojsk, jak formacje terytorialne, ale, oczywiście, znowu w Polsce to coś dziwnego.

Zostaw własny komentarz