Głowa Jezusa z Wrocławia. Odnaleziono fragment figury z XII wieku


W wyniku prac archeologicznych prowadzonych na placu budowy biurowca Nowy Targ, który niebawem stanąć ma w centrum Wrocławia, odnaleziono fragment sakralnej figury. Wstępne badania datują go na XII wiek, a to oznacza iż najprawdopodobniej pochodzi on z jednego z Wrocławskich kościołów.

We wrocławskim kwartale, którego granice wyznaczają plac Nowy Targ oraz ulice św. Katarzyny, Wita Stwosza i św. Wita znajdowały się przed wojną niewielkie kamieniczki. W wyniku II wojny światowej cała okolica obrócona została w gruzy, a po zakończeniu działań zbrojnych kamieniczek postanowiono nie odbudowywać. Do niedawna funkcjonowały tam dwa niewielkie biurowce oraz miejski parking, które wyburzono jesienią ubiegłego roku, by zrobić miejsce dla planowanego biurowca Nowy Targ.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych związanych nową inwestycją kwartał udostępniony został archeologom z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy swoje prace rozpoczęli wraz z początkiem lipca.

Kilka dni temu prace archeologów przyniosły interesujące znaleziska. - W pozostałościach budynku szkieletowego, który spłonął w XIV wieku, odnaleźliśmy depozyt, składający się z 87 przęślików tkackich i kamiennej głowy – powiedział dr Paweł Duma z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chrzest ognia

Fragment sakralnej figury, stanowiący niewątpliwie jej głowę, odnalezionej wraz z przęślikami, czyli niewielkimi glinianymi kółkami używanymi do przędzenia. Przedmioty te znacząco różni jednak wiek. Przęśliki datowane są na wiek XIV, natomiast kamienna głowa to według badaczy wytwór XII-wieczny.

- Prawdopodobnie pochodziła z jednego z remontowanych w XIV wieku kościołów. Sądzimy, że ktoś przyniósł ją do domu i nie zdążył wynieść w trakcie pożaru. Głowa wykonana z piaskowca została w gruzie po pożarze – wyjaśnił Duma.

Z twarzy przypomina kogokolwiek

Czyj wizerunek przedstawia 25-centymetrowa twarz w dalszym ciągu pozostaje dla badaczy tajemnicą. Sporą jej część pokrywa broda, a jej cechy są typowe dla innych romańskich figur sakralnych, w związku z czym archeolodzy sądzą, że jest to podobizna Jezusa, choć pewności co do tego nie ma.

Prace archeologów potrwać mają do końca roku. Głowa natomiast, bez względu na to kogo przedstawia, znajdzie się w zbiorach Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - To niesamowite znalezisko. Chcielibyśmy je w przyszłości udostępnić – mówił dr Paweł Duma.

By Bundesarchiv, B 145 Bild-P011852 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5474360

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz