Fort Borek 52. Dziś historyczny pustostan, jutro Klub Kultury i Biblioteka Polskiej Piosenki


Trwa kolejny etap rewitalizacji Fortu 52 Borek. Historyczny pustostan zamieni się w Klub Kultury „Kliny” oraz Bibliotekę Polskiej  Piosenki. 

Obecnie trwające prace polegają na wykonaniu robót budowlanych rozbiórkowych, konstrukcyjno-budowlanych (odtworzenie stropów, fundamentów, ścian, kanałów instalacyjnych, posadzek, murów, nadproży, izolacji) oraz instalacyjnych (przyłącza wody i kanalizacji, sieć wody). W tym roku w planie jest także wybudowanie stacji trafo, która będzie zasilać Fort. Zobacz zdjęcia z trwającej rewitalizacji tutaj.

Wygląd obecny:

Fort Borek - widok z tarasu, sierpień 2017 r. / fot. Wojtek Duch

Wygląd planowany:

Fort Borek, wizualizacja Politechniki Krakowskiej / fot. dzielnica10.krakow.pl

Koszty rewitalizacji fortu do końca 2016 r.  wyniosły ok. 2 470 000, 00 zł,  w tym w ramach dofinansowania NFRZK uzyskano dotację  w wysokości ponad 820 000,00 zł. W 2017 r. budżet miasta przewiduje rozdysponowanie 2 7000,00 zł na rewitalizację obiektu (720 000,00 zł pochodzi z NFRZ).

Wizualizacje Fortu przewidują utworzenie na terenie obiektu kawiarnię. Zapytano o to Małgorzata Stuch - rzecznik Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie odpowiedziała, iż na razie nie wiadomo. Nie jest to jednak wykluczone. Nie powstanie ona jednak na tarasie - co może zawieść mieszkańców doceniających widok z tarasu.

Fort Borek - taras, sierpień 2017 r. / fot. Wojtek Duch

Współczesny taras jest elementem tymczasowym, użytkowo-zabezpieczającym, z uformowaniem elementów zewnętrznych jako maskowania, w efekcie finalnym, odtwarzającym widok pierwotnego nasypu. Powstała struktura jest punktem wyjścia do dalszych prac rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych i niezbędnym etapem dla osuszenia budynku koszar szyjowych. - powiedziała Stuch.

Cieszy, że Miasto Kraków od 2013 roku sukcesywnie remontuje Fort Borek. Inwestycję wspiera także NFRZK. W tym czasie m.in. uporządkowano wokół niego teren, wyremontowano dach i kaponierę. Nie jest znana data zakończenia rewitalizacji Fortu ale po jej zakończeniu to miejsce może śmiało stać się wizytówką Dzielnicy X - Swoszowice.

Zobacz także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Michaś pisze:

    Propsy dla Krakowa za dbałość o Twierdzę Kraków.

Zostaw własny komentarz