„Real Madryt. Królewska Era Galacticos” – L. Orłowski – recenzja


Real Madryt to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny klub piłkarski na świecie. W grudniu 2000 r. został uznany przez Międzynarodową Federację Piłkarską (FIFA) za najlepszą drużynę piłkarską XX w. Jednak to, co najlepsze, miało dopiero nadejść.

Wszystko zmieniło się, kiedy prezesem klubu został Florentino Pérez. To właśnie na tym okresie skupił się autor recenzowanej książki. „Galacticos” to przydomek hiszpańskiej drużyny, który nadali mu dziennikarze oraz kibice, a wszystko za sprawą transferów piłkarzy, które nadeszły za kadencji Péreza.

Leszek Orłowski to wyjątkowy znawca hiszpańskiej piłki. Od wielu lat jest dziennikarzem i publicystą tygodnika „Piłka Nożna„, jak również komentatorem sportowym w stacji Canal+. Rok temu wziął na warsztat literacki ”Dumę Katalonii”. Pozycja Barca – złota dekada dotyczyła ostatnich 10 lat FC Barcelony, jej największych sukcesów, geniuszu Messiego oraz tiki-taki Guardioli. W książce dotyczącej Realu pan Leszek cofnął się w czasie o kilka lat, aby przedstawić genezę największej medialnej firmy futbolowej świata, jaką jest Los Blancos. Czytelnik odnajdzie tutaj przede wszystkim dwóch bohaterów: Florentino Péreza i Cristiano Ronaldo. Ten pierwszy jest ekscentrycznym szefem drużyny, który wcielił w życie swoją szaloną ideę, aby w stolicy Hiszpanii grali bogowie piłki nożnej. Z lektury książki wynika, że Florentino jest dla Realu niczym Ludwik XIV dla Francji – „Real to Ja”. Można z czystym sumieniem stwierdzić, że filozofia Péreza wpłynęła na cały światowy futbol. Astronomiczne sumy, które trzeba dzisiaj płacić, by piłkarz zagrał w danej drużynie, zaczęły się pojawiać na początku tego stulecia, kiedy magnat budowlany z Madrytu zapłacił wielkie pieniądze za Luisa Figo, gwiazdę FC Barcelony, odwiecznego rywala Królewskich.

Drugim bohaterem jest Cristiano Ronaldo – jeden z dwóch piłkarskich bogów (obok Messiego) biegających obecnie po światowych boiskach. Jego transfer w 2009 r. był rekordowy, co również przejawiało się kolosalnym wpływem na drużynę. To dzięki niemu ekipa z Estadio Santiago Bernabeu jako pierwsza w historii dwukrotnie z rzędu triumfowała w elitarnej Lidze Mistrzów, a on sam stał się po kilku latach najbardziej bramkostrzelnym piłkarzem. Jego rywalizacja z Lionelem Messim o tytuł najlepszego kopacza globu nakręca nie tylko fanów piłki nożnej.

Oczywiście w publikacji Leszka Orłowskiego pojawiają się inni bohaterowie z ostatnich 17 lat. Opisane są wszystkie ważne wątki związane z klubem, zarówno te radosne, jak i te przykre. Dzięki lekturze czytelnik może wejść do szatni Galacticos i zrozumieć, że Real Madryt to tak naprawdę wielka machina biznesowa, gdzie wiele rzeczy nie dzieje się przypadkiem. Bo jak nazwać ingerencję jednego ze sponsorów drużyny w skład meczowy?

Książka ta to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kibiców Realu, a dla tych, którzy nie darzą sympatią ekipy z Madrytu, może być to bardzo ciekawa odskocznia od codzienności. Lekka i wciągająca lektura na zbliżające się długie wieczory.

 

Plus minus:

Na plus:

+ zwięzłe krótkie rozdziały

+ wiele historii niezwiązanych z boiskiem

+ lekki i przyjemny język autora

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Real Madryt. Królewska Era Galacticos

Autor: Leszek Orłowski

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65836-40-3

Liczba stron: 480

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. ESP pisze:

    „Odsunąć Leszka Orłowskiego od komentowania meczów Realu Madryt” jest taki profil na Facebooku. On sam mówi, że jest neutralny, ale ja jako kibic Realu, taki od dziecka, prawdziwy, jego książki bym nie zakupił. SQN to fajne wydawnictwo i dużo dobrego zrobiło dla rynku książek sportowych ALE nie zdzierżyłbym czytania o Realu czegokolwiek napisanego przez Pana Orłowskiemu. Polecam temu autorowi pisanie książek o Barcelnie.

Zostaw własny komentarz