Pamiątki po bohaterach. Zaprezentowano depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.


W mijającym tygodniu odbyła się prezentacja depozytów po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zbiór blisko 4300 depozytów stanowią między innymi dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku. Prezentacja, której celem jest odnalezienie rodzin bohaterów II wojny światowej, miała miejsce w Dowództwie Garnizonu Warszawa. To jest symboliczne zamknięcie tragicznej historii polskiego narodu – powiedział wiceminister obrony Michał Dworczyk.

- Spotykamy się w ważnym dniu, rozpoczynamy akcję informacyjną, której celem jest możliwość odnalezienia rodzin, którym zostaną przekazane pamiątki po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych walczących na Zachodzie. Po bohaterach, którzy poświęcili swoje życie po to, ażeby Polska była krajem niepodległym, ażebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział Dworczyk.

Zamknięcie trudnej karty historii

Udostępnienie zbioru 4284 depozytów stało się możliwe dzięki współpracy Wojskowego Biura Historycznego, Archiwum Akt Nowych oraz instytucji brytyjskich. Pośród pamiątek po polskich żołnierzach znajdują się między innymi liczne legitymacje, ordery i odznaczenia, prywatna korespondencja oraz dokumentacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wiele z depozytów zawiera także fotografie bliskich polskich żołnierzy. Oprócz tego pośród pamiątek znaleźć można biżuterię i przedmioty codziennego użytku – najczęściej brzytwy i zapalniczki.

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że wykaz jednostek, w których służyli żołnierze, jest bardzo szeroki. Znajdują się na nim lotnicy z Dywizjonów 303 i 305, marynarze z ORP „Sokół„, ORP „Orkan„ i ORP ”Grom”, a także żołnierze wojsk lądowych z 1 Brygady Strzelców, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, II Korpusu Polskiego oraz wielu innych.

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

Polskie Siły Zbrojne, nazywane również Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie - by podkreślić odrębność polityczną od Wojska Polskiego na froncie wschodnim - powstały jesienią 1939 roku na mocy międzysojuszniczej umowy Polski, Francji i Wielkiej Brytanii.

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie brali udział w licznych kampaniach na frontach Afryki i Europy, Walczyli między innymi w bitwy o Anglie, bronili Tobruku, a także zdobywali wzgórza Monte Cassino.

Rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie nastąpiło w roku 1947. W momencie rozwiązania liczyły one niemal ćwierć miliona żołnierzy.

Film prezentujący depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Super akcja. Wielka brawa dla Cenckiewicza i wstyd dla AAN, że tak długo to ukrywali.

Zostaw własny komentarz