Chińska jaskinia rzuca nowe światło na rozwój człowieka w regionie. Niektóre ze znalezisk mogą mieć nawet 45 000 lat


Podczas prac wykopaliskowych w jednej z jaskiń znajdujących się w chińskim regionie autonomicznym Sinciang, położonym na północy kraju, archeolodzy odkryli tysiące artefaktów, między innymi kamienne narzędzia oraz przedmioty z brązu i żelaza. Część ze znalezionych przedmiotów, zdaniem badaczy, sięga wiekiem paleolitu i może liczyć nawet 45 000 lat.

Prace wykopaliskowa realizowane były przez grupę archeologów ze Szkoły Archeologii i Muzeologii Uniwersytetu Pekińskiego, a także badaczy z Instytutu Reliktów Kultury i Archeologii Autonomicznego Regionu Sinciang-Ujgur. Badaniami objęta została jaskinia Tongtiandong – według Chińskiej Akademii Nauk Społecznych – pierwsza w prowincji Sinciang, w której udało się odnaleźć paleolityczne ślady działalności człowieka.

Kamienne narzędzia i zwierzęce kości

Jedną trzecia, z ponad 2000 artefaktów odnalezionych w jaskini, stanowią kamienne narzędzia. Kolejne 700 to natomiast kości zwierząt – głównie zajęcy, owiec, osłów, niedźwiedzi i ptaków – noszące wyraźne znaki cięć i ognia, a także inne znaki, wskazujące na używanie ich przez człowieka.

Tysiące lat rozwoju w jednym miejscu

Właśnie zakończone wykopaliska nie były pierwszymi prowadzonymi w jaskini Tongtiandong. W wyniku wcześniej prowadzonych prac badacze natrafili na liczne kamienne narzędzi, a także inne przedmioty, których wiek określano na około 10 000 lat.

Obecne badania dowiodły jednak, że wcześniejsze ustalenia nie doceniły prehistorycznej wartości jaskini. Podczas najnowszych prac badaczom udało się odkryć przedmioty pochodzące ze wczesnej epoki żelaza, epoki brązu, chalkolitu i w końcu najstarsze – z paleolitu. Dzięki temu, odkrycie może pomóc w odtworzeniu procesu rozwoju człowieka w regionie na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Fascynujące odkrycie.

Zostaw własny komentarz