Śladami trzech wojen. Można zwiedzić krakowski Fort Mogiła


Gmina Kraków udostępnia forty na ciekawe wydarzenia! Tym razem zwiedzającym zostanie udostępniony Fort 49 ½ a  Mogiła w Nowej Hucie, zarządzany przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Fort Mogiła w Krakowie / fot. ZBK w Krakowie

Już 11 lutego można wziąć udział w spacerze „Śladami trzech wojen”, który rozpocznie się od zwiedzania Fortu 49 ½ a  Mogiła. Start o godz. 10, kolejne zwiedzanie o godz. 12 i 14. Uczestnicy spaceru zwiedzą ponadto schron amunicyjny „Mogiła„, naziemne elementy infrastruktury schronowej na os. Szkolnym oraz Muzeum Czynu Zbrojnego. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać na stronie: www.schronynh.rawelin.org. Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii ”Rawelin”, Zarząd Budynków Komunalnych, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Muzeum Czynu Zbrojnego zapraszają!

W tegorocznych planach jest zwiedzanie innych fortów, zarządzanych przez ZBK m.in. fortów Benedykt, Batowice, Prokocim i Borek.

Tereny obecnej Nowej Huty nie odegrały znaczącej roli w trakcie XX-wiecznych konfliktów. Jednak do dziś można tu spotkać elementy związane z fortyfikacjami z tego okresu. Czasy I wojny światowej reprezentują pozostałości Twierdzy Kraków takie m.in. jak Fort 49 ½ a  Mogiła i schron amunicyjny Mogiła . Z okresem Zimnej Wojny związane jest budownictwo schronowe, np. liczne naziemne elementy schronów na os. Szkolnym, a z II wojną światową czołg IS-2 i pamiątki zgromadzone w Muzeum Czynu Zbrojnego (os. Górali 23).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    Dobrze, że forty są w Krakowie odnawiane, szkoda, że tak wolno

Zostaw własny komentarz