Noc Muzeów w Poznaniu 2018. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna poznańska Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie poznańskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu 2018 opublikujemy go poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Poznaniu 2018:

Poznań

MUZEUM NARODOWE W POZNANIU
Al. Marcinkowskiego 9

15.00–01.00
Wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zapraszamy do Księgarni muzealnej.

17.00–01.00
Filmowy świat Jana Lenicy. Pokaz

Tegoroczny niewielki pokaz prac w Galerii Sztuki Współczesnej MNP koncentruje się wokół tematyki filmowej. Prezentujemy oryginalne projekty kadrów filmowych i rysunki do jego autorskich filmów animowanych: Dom (1958 r.), Pan Głowa (1959 r.), Labirynt (1962 r.), Adam 2 (1968 r.), Ubu (1976 r.), które otrzymaliśmy w darze od artysty w 2001 roku, gdy muzeum przygotowywało wraz z autorem dużą wystawę indywidualną. Dodatkowo będzie można zobaczyć jego plakaty filmowe z lat 50. i 60. XX wieku, anonsujące ważne i znane filmy wchodzące wówczas na ekrany kin w Polsce.

Kuratorki: Anna Grabowska-Konwent, Barbara Górecka

Spotkania przy pokazie

19.15
Spacer i opowieść wokół twórczości Jana Lenicy; prowadzi Barbara Górecka

22.00
Spacer i opowieść wokół twórczości Jana Lenicy; prowadzi Anna Grabowska-Konwent

17.30-00.30
Muzyka. Silent Disco w Muzeum? Żebyś wiedział!

Na każdym z 3 pięter Muzeum Narodowego będzie można posłuchać propozycji jednego z Dj’ów. A grać będą: RONK, PAVVEL i WOJAN. Zachęcamy do udziału w niezwykłym doświadczeniu, w którym sztuki wizualne połączą się z muzyką, a każdy z uczestników będzie mógł jednocześnie uczestniczyć w dużym wydarzeniu i tworzyć swój własny indywidualny artystyczny świat.

18.30
Spotkanie / Wykład
Teofil Kwiatkowski, Polonez Chopina (Bal w Hôtel Lambert w Paryżu), 1859

Ta fantastyczna wielowątkowa kompozycja przywodzi dobroczynne bale w paryskim Hotel Lambert, siedzibie Czartoryskich. Obraz łączy odniesienia do rzeczywistości ze scenami wizyjnymi i zespala w jednej przestrzeni: członków książęcej rodziny ze światem sztuki Chopina i Mickiewicza oraz pochodem polskiego rycerstwa pod wodzą Zawiszy Czarnego. Efekt zjawiskowości sceny kreuje także malarska materia dzieła: lekkie tony akwareli i gwaszu, i złoty, ogarniający całość blask.
Maria Gołąb

19.00
Żebyś wiedział… Portret Stanisława Jana Jabłonowskiego

W jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości warto przypomnieć osobę jednego z ważniejszych hetmanów wielkich koronnych, jakim był Stanisław Jan Jabłonowski – wybitny wódz związany z dworem królewskim. Spotkanie przy obrazie pochodzącym ze zbiorów Jana Działyńskiego i Izabeli z Czartoryskich w Gołuchowie.
Adriana Podmostko-Kłos

19.30
Wojciech Weiss, Wieczorny promień,  1898

Spotkanie przy obrazie Wojciecha Weissa (depozyt osoby prywatnej), o którego zakup Muzeum ubiega się w bieżącym roku.

Dzieło należy do tego nurtu artystycznych poszukiwań końca XIX w., w którym malarstwo zbliżano do muzyki, uznawanej od czasu romantyzmu za najważniejszą dziedzinę sztuki. Wśród polskich twórców jedynie Wojciech Weiss podjął to trudne wyzwanie, które w sztuce europejskiej było udziałem takich malarzy, jak Paul Klee czy Wassilij Kandinskij i podobnie jak oni, odwoływał się w owych eksperymentach do swego drugiego, muzycznego wykształcenia.
Maria Gołąb

20.00
Ona – awangarda

Obrazy Marii Nicz-Borowiakowej, jednej z amazonek awangardy, zajmują ważne miejsce w galerii dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie mocna obecność kobiet w sztuce awangardy zasługuje na uwagę. Obok próby opisania tego zjawiska, zajmiemy się związkami artystki z twórczością innych budowniczych świata i jej miejscem na mapie ówczesnej sztuki.
Agnieszka Skalska

20.00
Dzieła sztuki mają swoje losy

Habent sua fata libelli (Książki mają swoje losy) – ta łacińska sentencja służy podkreśleniu niezwykłości losów cennych książek. Dziś znajduje ona uniwersalny wydźwięk – można odnieść ją także do dzieł sztuki. Te, podobnie jak książki, zmieniały właścicieli, miejsce przechowywania, ulegały dezintegracji, poddawane były naprawom. Sentencja posłuży jako motto spotkania z publicznością, w ramach którego kurator Galerii zaprezentuje kilka wybranych zabytków stałej ekspozycji. Podkreśli przy tym intrygujące, ekscytujące, a niekiedy zabawne historie, jakie wiązały się z ich odkryciem i pozyskaniem do muzealnych zbiorów.
Adam Soćko

20.30
Kolekcja i kolekcjoner. James Simon i jego dar plakiet renesansowych dla Kaiser Friedrich Museum

Kolekcję plakiet, prezentowanych na ekspozycji stałej Muzeum Narodowego, o bardzo zróżnicowanej i oryginalnej tematyce (religijnej, historycznej, mitologicznej), podarował Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Poznaniu w 1903 r. niemiecki przedsiębiorca, kolekcjoner i mecenas sztuki James Simon (1851-1932). Jego dar jest świadectwem rozbudzonego w XIX stuleciu zainteresowania zbieractwem renesansowych wytworów sztuki drobnej – zainteresowania, które trwa do dnia dzisiejszego.
Witold Garbaczewski

21.00
„Ciche życie” martwej natury. Krótka historia gatunku
Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada w swoich zbiorach kilka wysokiej klasy holenderskich, barokowych martwych natur. W trakcie spotkania poznańskie dzieła zostaną omówione na tle historii tego gatunku malarskiego oraz jego zróżnicowania na poszczególne szkoły.
Maciej Broniewski

21.30
Olga Boznańska. Portrety

Olga Boznańska, szara malarka, mistrzyni portretu, jedna z najważniejszych polskich artystek, przedstawiona zostanie z perspektywy feministycznej historii sztuki, jako jedna z nielicznych XX-wiecznych wykształconych artystek, które poświęciły się bez reszty twórczości. Spotkanie z jej obrazami będzie okazją do rozmowy na temat teorii, historii i antropologii portretu oraz do nowego spojrzenia na to malarstwo.

Agnieszka Skalska

Oprowadzanie

18.15
Malczewski, Wyspiański i Boznańska – mistrzowie Młodej Polski

Ścieżkę spaceru wyznaczą trzy wielkie nazwiska Młodej Polski: wybitny symbolista Jacek Malczewski, którego prace stanowią największy w Polsce zbiór, z arcydziełami takimi jak Błędne koło, czy cykl „Zatruta studnia”; obok słynny Stanisław Wyspiański – w poznańskiej galerii reprezentowany przez piękne, pastelowe portrety dzieci artysty oraz czerpiący z secesji projekt witraża Matka Boska z Dzieciątkiem; a także fascynująca artystka Olga Boznańska, jedna z niewielu w tym czasie, która sławę zdobyła dzięki wspaniałym portretom.

Małgorzata Baehr-Ceranek

19.15
Arcydzieła dawnej sztuki europejskiej w kolekcji Atanazego Raczyńskiego

Ścieżkę wytyczą najcenniejsze dzieła z kolekcji Atanazego Raczyńskiego – człowieka o niebanalnej biografii, kolekcjonera, dyplomaty. W czasie spaceru zobaczymy m.in.: wyjątkowy w swej artystycznej wymowie portret sióstr Sofonisby Anguissoli, czy nawiązującą do obrazu Leonarda Da Vinci; Madonnę z Dzieciątkiem i barankiem Quentina Massysa, kontrowersyjną Madonnę Różańcową Francisco de Zurbarána oraz dzieła niemieckich artystów, współczesnych Raczyńskiemu, z którymi to hrabia stoczył niejedną batalię o ich pozyskanie.
20.30
Sztuka polska XX w., czyli od awangardy dwudziestolecia międzywojennego po Kantora i Opałkę

W trakcie spaceru zaprezentowane zostaną zbiory sztuki polskiej XX w. Temat sztuki współczesnej otworzą ważne nazwiska polskiej awangardy, m.in. związani z Grupą Krakowską: Tadeusz Kantor czy Alfred Lenica. Przejmującym świadectwem czasów wojny, a także dyktatury socrealizmu, staną się obrazy Andrzeja Wróblewskiego. Swoistą cezurę stanowić będą tzw. nowe media, reprezentowane przez prace Zofii Kulik czy Izabeli Gustowskiej. Na koniec powrócimy do malarstwa, oglądając abstrakcje Stażewskiego, Gierowskiego, czy jeden spośród słynnych „obrazów liczonych” Romana Opałki.
Zuzanna Sokołowska

TOP 10. 10 najważniejszych arcydzieł MNP, których nie zobaczysz nigdzie w Polsce
22.30

Spacer rozpoczniemy od wyjątkowej Gry w szachy autorstwa renesansowej artystki S. Anguissoli. Następnie przejdziemy do sztuki włoskiego i hiszpańskiego baroku. Kolejne punkty spaceru to: martwe natury holenderskie z XVII w., słynna Plaża w Pourville Moneta, sztuka polska, czyli Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym Bacciarellego i Błędne koło J. Malczewskiego. Z kolekcji sztuki najnowszej omówimy prace Opałki, a z dwudziestolecia międzywojennego: spektakularny obraz Mojżesz przed krzewem gorejącym S. Kubickiego z poznańskiego Buntu.

Katarzyna Grabowska

19.15
The Secrets of Paintings

What stories are hidden beneath the surface of most famous paintings from our collection? What secrets can be discovered in the most significant artworks? During a walk through the museum galleries we will explore deeper layers of meaning in the masterpieces from Polish and European part of the collection.
Martyna Łukasiewicz

21.00
Masters and Their Muses
This guided tour will be a great chance to enter very interesting, mysterious and intriguing world of artists and their muses. We will discover stories of exceptional women and a whole palette of colours of love in art. Getting to know the images of inspiring women, we will also take a look at the artists through the eyes of their muses.
Martyna Łukasiewicz

21.30
Historia mówiona Muzeum / 10 opowieści

Spacer w oparciu o 10 wybranych wydarzeń związanych z powojenną historią Muzeum Narodowego. Z historią „dużą„ i historią ”małą”. Wydarzenia nie będą przedstawiane w porządku chronologicznym, ale, na podobieństwo wspomnień, stopniowo i chaotycznie wydobywanych z pamięci, będą się układać w ciąg historii niemal odosobnionych i nie powiązanych ze sobą w sposób ścisły. Historie będą zaskakujące, niezwykłe, a czasem fantasmagoryczne – czy rzeczywiście miały miejsce w muzealnych murach?
Gerard Radecki

Propozycja dla rodzin z dziećmi

17.00-18.30
Wspólne odkrywanie – spacer rodzinny z quizem

To propozycja na rodzinne spędzenie czasu w Muzeum. Czekają na Państwa: specjalnie opracowana trasa wiodąca przez wszystkie muzealne sale i zakamarki, a po drodze zadania do rozwiązania. Quiz jest tak pomyślany, by oprócz zabawy stanowił też dawkę podstawowej muzealnej wiedzy. Będzie więc niezbędna rodzinna współpraca.  Zapraszamy po odbiór kart z zadaniami od godz. 17.00 do 17.30 w specjalnie utworzonym punkcie, a po rozwiązaniu quizu prosimy o zgłoszenie się do godz. 18.30 po nagrodę wieńczącą poszukiwania.

Paulina Broniewska

Punkt informacyjny Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego
17.00–21.00

Punkt informacyjny działającego przy Muzeum Towarzystwa – członkowie Towarzystwa będą informować zwiedzających o działalności na rzecz Muzeum. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego skupia osoby upowszechniające w społeczności Poznania wiedzę o kulturze artystycznej i materialnej w oparciu o zbiory MNP. Towarzystwo wzbogaca zbiory  Muzeum darami i depozytami.

17.00-01.00
Muzeum Utracone – projekcja filmów

Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

17.00–01.00
Historia Mówiona Muzeum – projekcja filmów

Zapisy rozmów z byłymi pracownikami, którzy byli związani z instytucją od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

17.00-01.00
Kawiarenka – TINTA BAR

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH
Góra Przemysła 1

18.00
Co da się wycisnąć z Philippe’a Starcka? Wykład z serii „Ikony designu” dla widzów Nocy Muzeów

Philippe Starck jest jedną z największych gwiazd wśród współczesnych projektantów. Obiekty, które wychodzą z jego pracowni, z miejsca zyskują miano kultowych. Tak stało się również z wyciskaczem do cytrusów Juicy Salif. Zaprojektowany w 1990 roku wciąż wywołuje silne emocje. Czy prawdą są słowa Starcka, że „wyciskarka nie służy do wyciskania cytryn; służy do rozpoczęcia rozmowy”?

Aleksandra Podżorska

Propozycja dla rodzin z dziećmi:
17.00–01.00 (lub do wyczerpania materiałów)

Lubicie zagadki? Muzeum jest ich pełne! W czasie Nocy Muzeów będziecie mogli rozwiązać przygotowaną przez nas krzyżówkę, której hasła dotyczą eksponatów Muzeum Sztuk Użytkowych. Przyglądajcie się obiektom, główkujcie i bawcie się dobrze!

MUZEUM HISTORII MIASTA POZNANIA
Stary Rynek 1 (Ratusz)

17.00-01.00
Z bliska i z daleka. Katedra poznańska na dawnych widokach. Wystawa

Wystawa w poznańskim ratuszu przedstawi ponad 70 różnorodnych widoków budowli powstałych na przestrzeni ostatnich czterystu lat. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak zmieniała się forma najważniejszej świątyni Poznania.

Poznańska bazylika archikatedralna łączy w sobie symbolikę religijną i narodową. Jest miejscem pamięci związanym z początkami państwa polskiego i przyjęciem chrześcijaństwa oraz królewską nekropolią. To tutaj spoczęli pierwsi polscy władcy – Mieszko I i Bolesław Chrobry, którym Polacy w 1841 r. ufundowali w mauzoleum. Z pewnością jest także ważnym pomnikiem historii i świadkiem dziejów Poznania, Wielkopolski i Polski. Przez całe stulecia odbywały się w niej najważniejsze uroczystości religijne i narodowe. Monumentalny gmach kościoła katedralnego widoczny jest z daleka, zwłaszcza z mostów poprzez niezabudowaną dolinę rzeki.
Kurator: Waldemar Karolczak

17.00-01.00
Muzeum – Żebyś wiedział!

W ramach powyższego hasła Muzeum przedstawi zwiedzającym historię naszej placówki, ważne wydarzenia z nią związane, zbiory, dokonania i plany na przyszłość. W Sali Renesansowej przewidujemy prezentację filmów archiwalnych z naszych zasobów, a w Sali Królewskiej pokaz najnowszych nabytków.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU
Pałac Górków, ul. Wodna 27

17.00–01.00
Kto był królem? Kto nie był królem? Mezopotamskie wycieczki po Muzeum Archeologicznym. Wystawa

Kiedy królestwo zeszło  z nieba, było królestwo w Eridu. Kilka tysiącleci później, w jednym szczególnym dniu  zagości ono w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu!

Cytatem z Sumeryjskiej Listy Królów zapraszamy w archeologiczne progi, gdzie organizowane będzie spotkanie w iście królewskim stylu! Sumerowie, Akadowie, Amoryci, Asyryjczycy, Babilończycy, Medowie, Elamici, Persowie i wszyscy inni, którzy tłumnie przybędą na ul. Wodną 27 przy poznańskim Starym Rynku, mogą oczekiwać rzeki atrakcji! W zasadzie to dwóch rzek! Onieśmieleni majestatem Tygrysu i Eufratu, popłyniemy razem w podróż po nowo otwartej wystawie.

Znakomici specjaliści od starożytnego „Dwurzecza„ podzielą się tego wieczoru doświadczeniem i wiedzą o przeszło trzech tysiącleciach klinowej tradycji! Zapraszamy na dziedziniec Pałacu Górków, gdzie czekać będą stoiska żywcem wyjęte z Krainy Żyznego Półksiężyca. W salach dydaktycznych Muzeum odbędą się ”potworne” warsztaty z niesamowitym Gilgameszem, jego przyjacielem Enkidu i okropnym straszydłem o imieniu Huwawa! Nie zabraknie także popularnonaukowych prelekcji, opowiadających o urokach irackich i kurdyjskich ziem oraz kuratorskich oprowadzeń po naszej orientalnej ekspozycji czasowej.

17.00, 18.00, sala wystaw czasowych (parter)
Kto był królem? Kto nie był królem? Władcy starożytnej Mezopotamii – oprowadzanie po wystawie z kuratorem

Niezwykła opowieść o kilku tysiącleciach mezopotamskiej monarchii. Na wystawie można zobaczyć zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie (Kolekcja Książąt Czartoryskich), Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu i eksponaty pochodzące z archeologicznych magazynów poznańskich. Interaktywne i multimedialne elementy oraz bogata popularnonaukowa narracja współtworzą niepowtarzalny klimat asyriologicznych poszukiwań prosto z terenów dawnego „Dwurzecza”.

Bezpłatne oprowadzanie po wystawie z kuratorem Łukaszem Bartkowiakiem potrwa 30 minut. Wstęp na oprowadzanie będzie limitowany do 25 osób – wejściówki do odbioru w kasie muzealnej, w dniu imprezy, aż do wyczerpania limitu miejsc.

00.00, sala wystaw czasowych (parter)
Kto był królem? Kto nie był królem? Władcy starożytnej Mezopotamii – oprowadzanie w ciemnościach po wystawie z kuratorem

Mrok, ciemności i niezapomniany klimat bliskowschodniej nocy przysporzy wielu nieoczekiwanych niespodzianek i atrakcji.

Bezpłatne oprowadzanie po wystawie z kuratorem Łukaszem Bartkowiakiem potrwa 30 minut. Wstęp na oprowadzanie będzie limitowany do 10 osób – wejściówki do odbioru w kasie muzealnej, w dniu imprezy, aż do wyczerpania limitu miejsc.

19.00–23.00, dziedziniec muzealny (parter)
Targ przy bramie Isztar

Muzealny dziedziniec tętnić będzie zgiełkiem babilońskiej ulicy. Poddani króla Nabuchodonozora II przyjmą każdego uprzejmym gestem i bliskowschodnią gościnnością. Na przybyłych czekać będzie mnóstwo tajemniczych zadań i atrakcji.

19.00-23.00, sala audiowizualna na II piętrze
Wykłady popularnonaukowe o krainie „Dwurzecza”

O niezwykłości i złożoności mezopotamskiej cywilizacji pisało wielu uznanych badaczy dziejów człowieka, choćby „ojciec historii” Herodot. Wspólnie z naszymi prelegentami pochylimy się nad mezopotamskimi zagadnieniami ze świata asyriologii.

23.00, dziedziniec muzealny (parter)
Jak uciec z paszczy złego Huwawy? Gilgamesz i Enkidu przemierzają bezdroża Sumeru

Niesamowita opowieść o wyprawie Gilgamesza i Enkidu do lasu Cedrowego to jedna z najstarszych legend na świecie. Podczas warsztatów najmłodsi będą mieli okazję zapoznać się z bajkową wersją tej historii. Oprócz tego wykonają iście makabryczne figurki złego Huwawy! Dowiedzą się również o klinowej nauce pisania i sami spróbują odcisnąć kilka znaków na glinianej tabliczce. Odwiedzą także wystawę w celu zaczerpnięcia inspiracji do wykonania niezwykłych mezopotamskich nakryć głowy.

17.00-20.00, sala kominkowa (parter)
Był sobie człowiek. Projekcja

Wspólnie z brodatym Mistrzem, jego podopiecznym Pierrem oraz ich niemiłymi kolegami Wredniakiem i Konusem, przeniesiemy się do animowanego świata kultowej francuskiej produkcji Był sobie człowiek. Poznając fascynującą historię pierwszych cywilizacji, będziemy mogli wyobrazić sobie ogrom czasu, w jaki wpisana została starożytna Mezopotamia. Aby każdy mógł zapoznać się z krótkim odcinkiem serialu, film będzie wyświetlany w pętli od 18.00 do 21.00. Długość odcinka: 25 minut.

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GENIUS LOCI / MUZEUM ARCHEOLOGICZNE w POZNANIU
Posadzego 3

www.muzarp.poznan.pl/rezerwat
tel. 61 852 21 67
e-mail: rezerwat@muzarp.poznan.pl
10.00-24.00

11.00-12.30
Aktorskie „czary- mary”. Warsztaty dla dzieci

Zastanowimy się czy prosto jest zagrać sceny z życia księcia Mieszka i księżnej Dobrawy? Chłopcy będą mogli wcielić się w obrońców grodu poznańskiego, a dziewczynki sprawdzą czy do twarzy byłoby im w średniowiecznych sukniach i ozdobach. Może uda się nam nauczyć jakiegoś dawnego tańca?

zapisy: mailowo i telefonicznie do 18.05.2018 r. – e-mail: rezerwat@muzarp.poznan.pl,

tel.: 61 852 21 67.

Wstęp na warsztaty: 1 zł – konieczne wcześniejsze zapisy.

17.00–24.00
Filmowa Noc Muzeów w Rezerwacie. Pokazy plenerowe filmów z serii Tajemnice początków Polski

Wstęp wolny na wystawy stałe i czasowe oraz wszystkie przewidziane atrakcje.

Filmy stanowią cykl zatytułowany Tajemnice początków Polski. Jak powstała Polska? To najważniejsze i najtrudniejsze pytanie o początki naszych dziejów! Najnowsze, często zaskakujące odpowiedzi przynosi seria fabularyzowanych filmów dokumentalnych, zrealizowanych przy współpracy z uznanymi specjalistami. Filmy są adresowane do szerokiej widowni: od uczniów szkół podstawowych po uczestników uniwersytetów trzeciego wieku.  Komputerowe rekonstrukcje dawnych grodów i budowli wykonane na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, animowane mapy oraz efektowne inscenizacje ważnych wydarzeń z dziejów wczesnopiastowskiego państwa pomogą przybliżyć te odległe czasy.

18.00–18.50
Ukryte gniazdo dynastii, 2014

19.00-19.50
Krzyż i korona, 2016

20.00-20.50
Droga do królestwa, 2017

22.30-23.20
Miasto zatopionych bogów, 2013

18.00–24.00
Nowoczesne technologie w służbie historii

Stoisko Koła Naukowego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, współpracującej podczas powstania serii Tajemnice początków Polski. Jak powstaje wirtualna rzeczywistość? Jak stworzyć świat Piastów, którego już nie ma?

19.00–20.30
Warsztaty rysunkowe prowadzone przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej

21.00-22.30
Spotkanie autorskie ze Zdzisławem Cozacem – scenarzystą, reżyserem i producentem filmów dokumentalnych, autorem serii Tajemnice początków Polski.

Od 2010 r. realizuje w koprodukcji z TVP autorską serię o początkach naszego państwa pt. Tajemnice początków Polski. Za filmy z tej serii Zdzisław Cozac zdobył ponad 20 nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, zdobył Filmowego Ziemowita 2016 (za najlepszy filmowy projekt edukacyjny) oraz tytuł Popularyzator Nauki 2016 w kategorii Media, w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Agencji Prasowej.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

17.00-01.00
Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa. Wystawa

Ekspozycja prezentuje wybór 50 rzeźb kultowych z obszaru współczesnej Litwy, pochodzących z XIX i z początku XX wieku, a znajdujących się w prywatnych zbiorach Gediminasa Petraitisa (ur. 1956), znanego litewskiego kolekcjonera. Zgromadził on imponującą kolekcję tradycyjnej rzeźby ludowej, a także książek, obrazów i starej grafiki. Jego zbiory (w 2012 roku jego kolekcja liczyła ponad 160 dzieł) mogłyby stanowić powód do dumy niejednego regionalnego muzeum. W jego kolekcji oprócz dzieł anonimowych znajdują się także prace bardzo znanych i cenionych artystów ludowych (A. Potockis, K. Indriekus, J. Paulauskas ze Żmudzi).

Kuratorki: dr Joanna Minksztym, Aneta Skibińska

17.00-01.00
Piknik Pałucki

W tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Etnograficznym szczególną uwagę chcemy zwrócić na Pałuki – jeden z mikroregionów Wielkopolski, leżący na jej pograniczu z Kujawami i Krajną. Region ten, z charakterystycznymi pagórkami i licznymi jeziorami, jest znany także z charakterystycznego folkloru oraz wspaniałych tradycji rękodzieła ludowego.

W holu Muzeum Etnograficznego prezentujemy autentyczne pałuckie stroje ludowe – mężatek, panien oraz dziewcząt z charakterystycznymi, pięknie haftowanymi czepcami, chustami i fartuszkami. Na wystawie zobaczyć można pałucką ceramikę oraz niektóre sprzęty i narzędzia domowe.

17.00–22.00
Biały na białym, czarny na czerwonym – pałucki haft ludowy

Jednobarwny haft pałucki stosowany do zdobienia czepców, spódnic i halek, nazywanych piekielnicami, jest jednym z wyróżników regionu.
Pokazy oraz zajęcia dla publiczności prowadzone będą przez hafciarki z Koła Haftu Pałuckiego, pod kierownictwem artystki ludowej Krystyny Ługiewicz, przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

17.00–22.00
Plotki, wianki i kwiaty – pałuckie rękodzieło ludowe. Warsztaty dla publiczności

Papierowe kwiaty, wieńce, rózgi weselne, plotki i pająki są do dzisiaj typowym elementem pałuckiego zdobnictwa. Pod kierunkiem znanych artystek ludowych będzie można wykonać poszczególne wyroby pałuckiego rękodzieła.
Artystki ludowe: Małgorzata i Jadwiga Bołka z Szubina

18.00–23.00
Pałucka rzeźba ludowa

Prezentacja prac oraz pokazy rzeźbiarskie w wykonaniu twórcy ludowego Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina.

Artysta ten kieruje Pałucką Pracownią Rzeźby przy Żnińskim Domu Kultury, propagującą bogactwo rzeźby kultowej umieszczanej w kapliczkach i na krzyżach przydrożnych regionu Pałuk.

18.00
Muzyczne rytmy

Prezentacja ludowych zespołów oraz solistów – uczestników XVII Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich. To coroczne spotkanie muzyków ludowych, organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury, mające na celu ochronę muzyki dudziarskiej, a także rzadkich i cennych instrumentów ludowych. W parku Muzeum wystąpią najlepsze kapele oraz soliści z całego kraju.

19.30
Wielkopolskie tańce. Występ zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie”

Zespół powstał w styczniu 1962 roku i działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest jednym z najlepszych zespołów folklorystycznych w kraju, którego koncerty cieszą się olbrzymim powodzeniem. Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych Wielkopolski (tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, bamberskie – mieszkańców dawnych wsi, miasta Poznania a także tańce i przyśpiewki innych regionów kraju).

23.00
Kino nocne – „Pałuki”

17.00–00.00
Pałuckie smaki

Pokaz i degustacja kuchni regionalnej przygotowane przez Krzysztofa Leśniewskiego, autora książek kucharskich, promujących wyjątkowość pałuckich tradycji kulinarnych.

MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO – CZERWIEC 1956
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Święty Marcin 80/82

Pokaz filmów o tematyce Czerwcowej (sala KW PZPR):

17.00, 18.00, 18.30  –  Czerwiec ’56, reż. G. Grześkowiak, (film animacyjny, odpowiedni dla dzieci)
19.00 – Wizja lokalna, reż. M. Nowakowski
20.00 – Czerwiec 1956, reż. T. Litowczenko, M. Kwieciński
21.00 – Proces przeciw miastu, reż. M. Nowakowski,
22.00 – Czerwiec 1956, reż. T. Litowczenko, M. Kwieciński

Pokazy filmów od godz. 19.00 są pokazami zamkniętymi – maksymalna liczba uczestników to 45 osób (decyduje kolejność przyjścia).

Noc Muzeów uświetni, jak co roku, Grupa Rekonstrukcyjna Semper Fidelis, która przygotowała rekonstrukcję Przesłuchania(w godz. 18.00-23.00).

W godz. 16.00-00.00 Muzeum otwiera również swoje obiekty przy ul. Słupskiej 62: Schron Przeciwatomowy dla władz Miasta Poznania oraz nowo otwartą Galerię Plakatów z Okresu Socjalizmu.

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE
Stary Rynek 9

17.00-01.00
Pod znakiem Orła Białego…. Wielkopolska, Śląsk, Pomorze – drogi do niepodległości, 1918–2018. Wystawa

Ekspozycja upamiętnia działania Wielkopolan na rzecz odzyskania niepodległości. Składają się na nią
zbiory własne, których nie można obejrzeć na wystawie stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Prezentowane są m.in. znaki wojskowe i kombatanckie, broń, mundury, fotografie, druki okolicznościowe, pocztówki, przedmioty o charakterze pamiątkowym.
Kuratorzy: Anna Szukalska-Kuś, Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska

Spotkania na wystawie

17.30
Spotkanie z Jarosławem Łuczakiem, kuratorem wystawy Pod znakiem Orła Białego …

19.15
Spotkanie z Aliną Sokołowską, kuratorem wystawy Pod znakiem Orła Białego …

22.15
Spotkanie z Anną Szukalską-Kuś, kuratorem wystawy Pod znakiem Orła Białego …

17.00-01.00
Pokaz wojskowego sprzętu ratownictwa medycznego

Prezentowany sprzęt pochodzi z kolekcji Marcina Nowakowskiego.

17.00-01.00
Punkt informacyjny

Punkt z ulotkami i pamiątkowymi stemplami.
Jędrzej Oksza-Płaczkowski

17.00-01.00
Kuchnia polowa

17.00-20.00
Kącik plastyczny dla najmłodszych widzów

Przestrzeń dla dzieci z kolorowankami o tematyce dotyczącej rycerzy i Wojska Polskiego.

18.15
Zrób kokardę narodową. Warsztat

W roku obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości warto odtworzyć znak, który w tej postaci został usankcjonowany uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831, wywodząc kolory biały i czerwony od herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Anna Szukalska-Kuś, Lucyna Kusztelska

20.15
Pokaz broni, umundurowania i musztry strzelców wielkopolskich

Pokaz broni, umundurowania żołnierzy oddziałów formowanych w ogniu walk Powstania Wielkopolskiego od stycznia 1919 r. Wojska Wielkopolskie odznaczyły się dyscypliną i walecznością podczas walk o Wielkopolskę, a także w zaciekłych bojach na Wschodzie w latach 1919 – 1920. Specjalny pokaz z udziałem członków grupy rekonstrukcyjnej zaprezentuje realia życia żołnierzy tych znakomitych formacji, w których walczyło wielu naszych przodków.
Wojciech Lorek, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman

21.15
Wokół pokazu Władysław Anders

Spotkanie z kuratorami pokazu: Anną Szukalską-Kuś i Przemysławem Kopijem ze Stowarzyszenia Ułanów Karpackich.

17.00,  18.00, 19.00,  20.00,  21.00,  22.00, 23.00
Muzeum Utracone – Projekcja filmu

Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.
Po filmie emitowane będą prezentacje z dziedziny historii wojskowości.

MUZEUM FARMACJI
Al. Marcinkowskiego 11

16.00-22.00

17.00
Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 i udział w nim aptekarzy; odczyt dra Jana Majewskiego

18.00
Dawne leki – współczesne leki; odczyt prof. Anity Magowskiej

19.00
Poznańskie apteki; odczyt dr Hanny Cytryńskiej

MUZEUM INSTRUMENTÓW I PRZYRZĄDÓW GEODEZYJNYCH
Szamotulska 33

16.00-24.00

W 1966 roku powstało Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu. To wyjątkowe przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy inż. Bolesława Indyka, mgr. Inż. Stanisława Chmielewskiego i mgr. inż. Jana Bausmera.

W Muzeum można podziwiać unikatowe eksponaty: niwelatory, teodolity, stereoskopy, goniometry, tachimetry i wiele innych specjalistycznych narzędzi geodezyjnych.

19.00
Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Witkowskiego

MUZEUM UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU
Wieniawskiego 1
17.00-01.00

Goście zostaną oprowadzani po budynku Collegium Minus mieszczącego się w centrum Poznania. Będą zaglądać do miejsc, które na co dzień nie są dostępne szerokiej publiczności. Oprócz Auli Uniwersyteckiej zobaczą Małą Aulę, czyli Salę Lubrańskiego, oraz zajrzą do Pokoju Rektorskiego. Podczas Nocy Muzeów odbędą się krótkie wykłady/opowieści pracowników uniwersyteckich. Całości towarzyszyć będzie przygotowana na tą okazję wystawa, prezentująca historię stuletniego budynku.

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK POZNAŃ
Głogowska 131

Godz. 17.00-21.30

W muzeum eksponowane są pamiątki związane z transportem publicznym w Poznaniu. Na wystawie zobaczysz przedwojenne bilety, mundury, torby i akcesoria konduktorskie, kasowniki i automaty biletowe. Są także oryginalne fragmenty wagonów tramwajowych.

Można tu zasiąść za pulpitem motorniczego z przegubowca 102N, bawiąc się w konduktora pociągnąć za sznurek i dać sygnał do odjazdu, czy wypróbować stary kasownik dziurkując bilet. Wrażenie robi także ogromna tablica z siecią Poznania, która przez długie lata służyła w dziale Centralnej Dyspozycji Mocy.

MIESZKANIE-PRACOWNIA KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY
ul. Gajowa 4

17.00–01.00 (możliwość indywidualnego zwiedzania 19.00–01.00)

W 2018 roku mija 35 lat od śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny. W Poznaniu cały czas żywa jest pamięć o Ille, poetce, tłumaczce, sekretarzu Józefa Piłsudskiego; kobiecie niezwykłej. Poznaniacy pamiętają nie tylko jej twórczość, ale także ją samą – sąsiadkę, która służyła pomocą w pisaniu pism urzędowych, starsza panią, spacerującą po Jeżycach w towarzystwie studentek. Kazimiera Iłłakowiczówna mieszkała w Poznaniu, jak sama pisała „na wygnaniu”, przez 36 lat. Zajmowała w tym czasie jeden pokój we wspólnym mieszkaniu przy ul. Gajowej. 16 lutego 1984 r. otwarto tam Mieszkanie-Pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny, które jest jednym z oddziałów Biblioteki Raczyńskich. Mieszkanie jest miejscem wyjątkowym. Na swoim miejscu nadal stoją jej sprzęty, książki, przedmioty codziennego użytku i obrazy – brakuje tylko ich właścicielki.

W stulecie odzyskania niepodległości Polski

17.00–18.00
Legiony to żołnierska nuta – śpiew i akompaniament Stanisław Horbik

18.00–19.00
Pliszka w jaskini lwa… – wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, osobistego sekretarza Marszałka Piłsudskiego, przedstawi kustosz Elżbieta Andrzejewska

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Stary Rynek 3 (Odwach)

17.00-01.00

Nowa ekspozycja Muzeum: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do niepodległości. To wyjątkowo nowoczesna i atrakcyjna forma przekazu historycznego i muzealnego, wzbogacona o środki multimedialne.

Suwalszczyzna – pejzaż i pamięć. Wystawa czasowa, kurator i autor wystawy: Anna Adamska

17.00–23.00
Projekcje filmu o Powstaniu Wielkopolskim
17.00, 19.00
Uroczysta odprawa warty honorowej przed gmachem Muzeum Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich

17.00-24.00
Lekcje żywej historii przed gmachem Muzeum z udziałem Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” i Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed jego zamknięciem.
Na wszystkie wydarzenia Muzeum w dniu 19 maja 2018 – wstęp bezpłatny.

MUZEUM ZIEMI
Bogumiła Krygowskiego 10

18.00-24.00

Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, w tym kolekcji meteorytów z poznańskiego Moraska oraz zbiorów minerałów, skał i skamieniałości.

MUZEUM FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO-SALON MUZYCZNY
Wielkopolska 11 Poznań

18.00-00.00
Zwiedzanie muzeum z oprowadzaniem

Swym klimatem Salon nawiązuje do przedwojennych tradycji rodziny Nowowiejskich. Otwarty dla publiczności 7 lutego 2008 r., szybko stał się znaną placówką muzealną, edukacyjną i kulturalną, a także kameralną salą koncertową, w której występują zarówno debiutujący, jak i zawodowi artyści. Funkcjonuje w zabytkowym rodzinnym domu Kompozytora zwanym „Willą Wśród Róż”, w którym Nowowiejski żył i tworzył.

Podstawowym zadaniem Salonu jest działalność muzealna edukacyjna i artystyczna, w sposób szczególny propagująca życie i dzieło Feliksa Nowowiejskiego. By zachować cząstkę świata Kompozytora, pozostawiono w Salonie pierwotny wystrój wnętrz, układ mebli, instrumentów, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku.

19.00
Koncert w Salonie Mistrza, w wykonaniu Barbary Żołnierczyk – skrzypce z POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza, stypendystka Towarzystwa z 2017 roku oraz Studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w programie utwory F. Nowowiejskiego, P. Czajkowskiego, C. Saint-Saënsa.

20.30
Projekcja filmów o Feliksie Nowowiejskim

Nagrania z Nadzwyczajnego Koncertu z okazji Roku Nowowiejskiego „Quo Vadis„ oraz prezentacja specjalnej strony internetowej poświęconej Kompozytorowi www.feliks.nowowiejski.pl, opracowanej w ramach programu „Nowowiejski 2017„ i projektu ”Nowowiejski w Poznaniu dawniej i dziś”

MUZEUM LITERACKIE HENRYKA SIENKIEWICZA
Stary Rynek 84

17.00–01.00

W tym roku przedstawimy Muzeum z zupełnie innej perspektywy – budynku. W maju prezentowana będzie wystawa ZNANY/nie/ZNANY ARCHITEKT POZNANIA – Jan Baptysta Quadro z Lugano, która przybliży postać budowniczego poznańskiego Ratusza i historię kamienicy. Podczas Nocy Muzeów wprowadzimy zwiedzających w klimat XVI wieku – zachęcać będą spacerujący po Starym Rynku Jan Baptysta Quadro wraz z małżonką, Barbarą Sztametówną. Rodziny z dziećmi będą miały szansę zapoznać się z tajnikami pracy architekta podczas otwartych warsztatów Zbudujmy miasto! A wszystkich zainteresowanych historią rozwoju urbanistycznego i architektonicznego Poznania zapraszamy na wykład poświęcony tej tematyce.

17.00
Otwarcie Muzeum

18.00–20.00
Zbudujmy miasto! – warsztat plastyczny dla rodzin z dziećmi, odbywa się w formie ciągłej, dlatego do zabawy można dołączyć w dowolnym momencie (najpóźniej na 30 minut przed końcem).

Poczuj się jak miejski architekt Jan Baptysta Quadro. Pomyśl, jak wyglądałoby Twoje miasto! Zobacz, z jakimi wyzwaniami borykał się Włoch i spróbuj stworzyć coś niepowtarzalnego, podziwianego przez wieki. Podczas warsztatów staniesz przed niepowtarzalną okazją, by zbudować Poznań na nowo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

20.30
Wykład poświęcony zagadnieniom architektonicznego i urbanistycznego rozwoju Poznania

PRACOWNIA-MUZEUM JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO
Wroniecka 14

17.00–01.00

Stałą ekspozycją w Muzeum jest Gabinet Kraszewskiego. Zawiera dary wręczone pisarzowi w dniach obchodów jubileuszu 50-lecia twórczości literackiej, które odbywały się w Krakowie. Pisarz otrzymał „257 darów najrozmaitszego rodzaju, 150 dyplomów i adresów, a ogólna liczba telegramów przysłanych na jego ręce wyniosła 509”. Kraszewski dary zabrał ze sobą do Drezna, gdzie mieszkał już od blisko 20 lat, wkrótce stamtąd przekazał je Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Dziś większość z nich, jako depozyt PTPN i Muzeum Narodowego, można oglądać w Pracowni-Muzeum. Wśród bogato oprawnych albumów i adresów jubileuszowych, kałamarzy z brązu i bursztynu, pucharów, znajduje się szczególna pamiątka: bogato rzeźbiony fotel, którego obicia przedstawiają herby 12 województw historycznej Wielkopolski.

19.30
Cegielski, Kraszewski, Motty… w rocznicę urodzin i śmierci Marcelego Mottego i Hipolita Cegielskiego; prelekcja dra Marka Rezlera

20.15
Projekcja filmu Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868, reż. Jacek Kubiak

21.00
Spotkanie z Jackiem Kubiakiem, reżyserem, germanistą i literaturoznawcą

21.30
Projekcja filmu Tajemnice Kraszewskiego, reż. Jacek Kubiak

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE W POZNANIU

17.00-01.00

Panta rhei: niepodobna wstąpić dwa razy do tej samej rzeki – to nasze hasło na tegoroczną Noc Muzeów. Wiążemy je z obchodzonymi właśnie rocznicami 500-lecia ufundowania Akademii Lubrańskiego i 120-lecia istnienia Muzeum. Dzieje budynku i instytucji, podróż przez setki i dziesiątki lat historii – o tym opowiemy podczas tegorocznej nocy.

18.00, sala na parterze

Spotkanie z p. Januszem  Bilickim, kolekcjonerem  i  „lekarzem” starych zegarów,  specjalistą, który  przywraca  świetność  zegarom (nawet tym z kolekcji  National Gallery  w  Londynie). Chętnie podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas prezentacji zbiorów własnych i Muzeum.

19.00,  21.00, sala na poddaszu

Film Ukryte  gniazdo  dynastii (44 min), fabularyzowany  dokument  z  serii Tajemnice  początków  Polski, który opowiada o naukowych poszukiwaniach rozwiązania  jednej z  największych  zagadek  naszych  dziejów – skąd  pochodzi  ród  Piastów?

20.00, sala ekspozycyjna na II piętrze

Spotkanie z Madonną Lubrańskiego, obrazem ufundowanym przez biskupa Jana Lubrańskiego, na którym znajduje się portret fundatora, jedyny istniejący wizerunek tego niezwykłego człowieka. Obraz sprowadzono specjalnie z okazji rocznicy powołania Akademii z Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentację poprowadzi kustosz Aleksandra Pudelska.

Podczas całego wieczoru będzie można oglądać multimedialną prezentację, ukazującą dzieje Akademii Lubrańskiego i Muzeum Archidiecezjalnego.

BRAMA POZNANIA
Gdańska 2 / Śródka

Czas trwania wydarzenia:  godz. 17.00-1.00.

Zwiedzanie Ekspozycji Głównej

 • Miejsce: Brama Poznania, Gdańska 2 / Śródka
 • Wstęp na Ekspozycję Główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2018.
 • Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki.
 • Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony
  Gdańskiej.
 • W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji będzie otwarte od strony
  Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną na Ostrów Tumski.

Zwiedzanie Śluzy Katedralnej i wystawy czasowej: Bez kompromisów! Julia Woykowska w XIX-wiecznym Poznaniu

 • Miejsce: Śluza Katedralna, ul. Dziekańska / Ostrów Tumski
 • Od strony Ostrowa Tumskiego zostanie udostępniona zwiedzającym Śluza Katedralna. Z przyczyn organizacyjnych przejście kładką w stronę budynku głównego zostanie wstrzymane.
 • Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2018 będzie możliwe zwiedzanie Śluzy Katedralnej (fragmentu XIX-wiecznej pruskiej fortyfikacji). Wstęp na znajdującą się tam wystawę czasową Bez kompromisów! Julia Woykowska
  w XIX-wiecznym Poznaniu
   będzie bezpłatny i nie będzie wymagał wejściówki.

Bez kompromisów! Julia Woykowska w XIX-wiecznym Poznaniu – wystawa czasowa

Wystawa „Bez kompromisów!„ nie jest klasyczną biografią. Nietypowa jest bowiem jej bohaterka – Julia Woykowska, pisarka, publicystka, autorka m.in. ”Piosnek dla ludu wiejskiego” i emancypantka aktywnie zaangażowana w życie intelektualne lat 30. i 40. XIX wieku. Wówczas – szokowała, oburzała i drażniła wielu mieszkańców Poznania. Dzisiaj przypatrujemy się jej historii z innej perspektywy. Warto wykonać serię eksperymentów myślowych i wziąć na warsztat – dosłownie! – idee, którymi żyła Julia Woykowska oraz biograficzne klisze, którymi opisuje się jej historię. 19 maja o godz. 17:00 zapraszamy na zespołowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie! W roli oprowadzających wystąpią między innymi uczestniczki warsztatów towarzyszących wystawie.

Bez kompromisów! Julia Woykowska w XIX-wiecznym Poznaniu

8.04-24.06.2018

Kuratorka: Lucyna Marzec

Identyfikacja i aranżacja: Stwory Studio

Produkcja: CTK TRAKT, dyrektor Robert Mirzyński

Pokaz Muzeum Utraconego

Miejsce: Brama Poznania

Start: 21:30 – 1:00

Dziewiąta edycja Muzeum Utraconego, przypadająca w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie miała iście królewski charakter. Zaprezentowane zostaną bowiem losy nieprzypadkowych dzieł sztuki – rzeźb należących do ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Te pieczołowicie wybierane i zamawiane w całej Europie przez samego króla jak
i jego licznych wysłanników, zgodnie z planem przygotowanym przez najważniejszego królewskiego doradcę Marcello Bacciarellego dzieła, miały być jednym z narzędzi w dążeniu króla aby „uczynić kraj (…) rządnym, szczęśliwym i poważanym”. Symbolem królewskich marzeń
o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym miał stać się Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Historia sprawiła, że król nigdy nie ujrzał pełnej realizacji swego zamierzenia. W wyniku rozbiorów Polska utraciła niepodległość a Łazienki stały się warszawską siedzibą kolejnych carów Rosji
z dynastii Romanowów. Podczas pierwszej wojny światowej całe wyposażenie królewskich rezydencji, zarówno Łazienek, ale też Zamku Królewskiego i Zamku na Wawelu zostało wywiezione do Rosji. Dopiero po odzyskaniu suwerenności i wygranej wojnie polsko-bolszewickiej, te bezcenne obiekty mogły powrócić na swoje miejsce. Radość z ponownie odzyskanej wolności nie trwała długo. Nikt wcześniej nie obszedł się tak brutalnie z Łazienkami jak uczynili to hitlerowscy okupanci. Królewska kolekcja została zagrabiona a sam pałac spalony.

Dzieła sztuki z królewskiej kolekcji były świadkami wszystkich tych wydarzeń i to za ich pośrednictwem zostanie opowiedziana historia Łazienek Królewskich.

Funkcjonowanie Bramy Poznania w weekend 19-20 maja poza Nocą Muzeów 2018:

 • Standardowa praca Bramy Poznania w następujących terminach:
 • 19 maja 2018 r. – w godz. 10.00-16.00,
 • 20 maja 2018 r. – w godz. 10.00-19.00.
 • W godzinach standardowej pracy Bramy Poznania korzystanie z naszej oferty będzie odbywało się zgodnie z obowiązującym cennikiem Bramy Poznania.
 • 20 maja 2018 r. instytucja będzie działać zgodnie ze standardowymi zasadami
  i harmonogramem wejść na Ekspozycję Główną, dostępnymi na stronie internetowej http://www.bilety.bramapoznania.pl

Noc Muzeów na Trakcie Królewsko-Cesarskim

 • Foldery turystyczne: w odkrywaniu Traktu Królewsko-Cesarskiego pomogą bezpłatne foldery, dystrybuowane przez czas trwania Nocy Muzeów.

Wycieczka: Katedra – instrukcja obsługi.

Start: plac katedralny, godz. 20:00. Obowiązują wejściówki do odbioru na godzinę przed wycieczką na placu katedralnym. Maksymalna ilość uczestników to 100 osób, decyduje kolejność, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji.

Katedra to nie tyko budynek – katedra to było coś znacznie więcej. Wyobraźcie sobie wyspę ze skromną, niską zabudową, dużą ilością zieleni, a do tego – ponad sześćdziesięciometrowy budynkiem z ogromnej ilości cegieł, który jest prawdopodobnie największą i najnowocześniejszą budowlą, jaką kiedykolwiek zobaczycie w życiu. Żeby zrozumieć jej fenomen, musimy wyruszyć w podróż w czasie, do wieków średnich – udowodnimy jednak, że wcale nie ciemnych. Średniowieczny kosmos odkryjemy podczas limitowanej, nocnej wycieczki. Wejdziemy do mrocznego wnętrza gotyckiego kościoła i będziemy go eksplorować za pomocą latarek. Dowiemy się: co wspólnego budowla ma z nieboskłonem, architekturą francuską, jak cudowne zastosowanie może mieć zwykły kwadrat i czym jest cegła-palcówka. Rzucamy światło na niekwestionowaną gwiazdę architektury europejskiej!

Wycieczka: Zmroczna wycieczka.

Start: Pod pręgierzem na Starym Rynku, godz. 21:30. Wstęp wolny.

Po raz kolejny miasto nawiedza Zmroczny Przewodnik – tajemnicza postać, zabierająca śmiertelników na poszukiwania kryminalnej i paranormalnej strony historii Poznania. Skąd przychodzi i skąd zna kulisy dziwnych historii z przeszłości? Czy w uliczkach Starego Miasta zapanuje klimat grozy? Dreszczyk emocji i nastrój zapewnią rekwizyty, efekty dźwiękowe i… tajemniczy pomocnik!

Spacer fabularyzowany po obszarze ograniczonym ulicami: Garbary, Małe Garbary, al. Marcinkowskiego, Podgórna. Wycieczka skierowana dla osób dorosłych.

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY w POZNANIU (UAP)
Atrium/Dziedziniec/sala 02 (budynek B)
wejście od ul. Lewandowskiej 20 (budynek B)

20.00-22.00
Sztuka na 16 mm 

Kuratorski przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych z lat 50., 60. i 70. o sztuce, zapisanych na taśmie 16 mm. Prezentacja unikatowej kolekcji filmów, pochodzącej ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UAP, odbędzie się przy pomocy projektora przeznaczonego do odtwarzania taśm tego formatu. Zobaczyć będzie można m.in Spacer po Galerii TrietiakowskiejKonstruktywizm w PolsceAwangarda RzeczywistościSobór AławerdyjskiIndyjskie pomniki islamuWystawy Wzornictwa Finlandii i wiele innych.

21.30-22.30
Temper-Mental Miss Elayneous (Elayne Harrington) i jej goście.  Spektakl performatywny

Elayne Harrington jest studentką Narodowej Wyższej Szkoły Sztuki i Designu w Dublinie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się sztuką performance, irlandzkim hip-hopem i poezją; okrzyknięta przez RTÉ Ireland’s National Television and Radio Broadcaster „jedną z najbardziej intrygujących wykonawców każdego stylu muzyki w Irlandii”.

19.00-23.00
Ceramika w architekturze, Klaudia Grygorowicz-Kossakowska i Anna Sygulska

Oryginalna praca będąca efektem studiów nad akustyką, badająca formy ceramiczne współdziałające z przestrzenią, w której się znajdują. Obiekty mają za zadanie wyciszanie, wzmacnianie albo niewchodzenia w interakcję z otoczeniem.

19.00-23.00, Dziedziniec UAP
Prezentacja działalności warsztatu ceramicznego przy Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP.

MIEJSKIE GALERIE UAP

19.00-23.00
Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24

19.00 – Oprowadzanie po wystawie zbiorowej Orient Express

Artyści: Sławomir Brzoska, Centrala Rybna, Paweł Jaszczuk, Ewa Kulesza, Paulina Piórkowska, Janek Simon, Max Skorwider, Michał Warda

Orient Express, luksusowy pociąg kursujący od 1833 roku na trasie Paryż – Istambuł był symbolem narracji kolonialnej, dominującej w kulturze społeczno-symbolicznej do drugiej połowy XX wieku. Poszczególne miasta, w których pociąg się zatrzymywał, wyznaczały rytm, który rozciągał się globalnie nad życiem kulturalnym i gospodarczym pozostałych miast i państw – peryferii.

Obecnie ten wertykalny i hierarchiczny model zastępowany jest przez nowy – poziomą koniunkcję zdarzeń, która redefiniuje pojęcia centrum i peryferii, co także przejawia się w zmianach zachodzących w obrębie historii sztuki, włączającej pełnoprawnie w swój dyskurs zjawiska ze świata sztuki, zachodzące we wszystkich zakątkach ziemi. Proces ten, dopuszcza także nieustanne negocjacje między nowymi (starymi) centrami, peryferiami i subperyferiami.

Wystawa prezentowana w Dużej Scenie UAP stara się przyjrzeć temu stanowi rzeczy w zakresie strategii artystycznych oraz estetyk, szczególnie uwzględniając kontekst historyczny i geopolityczny naszego kraju.

Galeria Curators’Lab
Nowowiejskiego 12

Galeria R20
Ratajczaka 20

19.00-23.00

Wystawa zbiorowa IZOTOP 2018 prezentuje specjalnie przygotowane realizacje około 30 artystów, które są dedykowane osobie i twórczości prof. Izabelli Gustowskiej. Wystawa podzielona zostanie na kilka przestrzeni ekspozycyjnych na terenie miasta Poznania, m.in. Galeria :Skala oraz Galerie Miejskie UAP.

Począwszy od roku 1979 dyplomy w pracowni prof. Izabelli Gustowskiej obroniło kilkudziesięciu absolwentów, z których wielu to dziś uznani w Polsce i na świecie artyści, a także cenieni pedagodzy i kuratorzy.

Galeria Design UAP
Wolnica 9

19.00-23.00

Prezentacja projektów z zakresu architektury i designu studentów i pedagogów UAP

GALERIA MIEJSKA ARSENAŁ
Stary Rynek 6

12.00–24.00

Wystawy:

Warsztaty z Rewolucji

Nowe scenariusze miast

Projektowanie dla miasta w procesie zrównoważonego rozwoju

19.30
Współczytnik rewolucyjny

Redaktorzy kwartalnika „Czas Kultury” zapraszają na serię spotkań pt. Współczytnik rewolucyjny. Idea spotkań jest prosta: przeczytać fragmenty tekstów o rewolucyjnym potencjale i poddać je różnorakim próbom. Na ile teksty z dawniejszych epok przemawiają dzisiaj? Co należałoby zrobić, aby wydobyć ich pierwiastki rewolucyjne w zmienionym kontekście kulturowym? Kiedy tekst rozpala, a kiedy nudzi? Czy może istnieć moda na rewolucję?

Podstawowym doświadczeniem ma być jednak przeżycie wspólnej lektury. To nie będą zajęcia akademickie. To nie będą kluby dyskusyjne. To nie będą komentarze pod blogiem. Porozmawiajmy o czymś, co wreszcie jest ważne.
Rok ’68 bez bandy rozrabiaków z Międzynarodówki Sytuacjonistycznej byłby niemożliwy do pomyślenia. Jednocześnie działania grupy, która godziła się projektować nowe miasta tylko pod warunkiem możliwości ich zburzenia, nie dają się sprowadzić do gestu wsadzania kija w mrowisko. Podczas dyskusji skupimy się na jednej z ich praktyk – eksperymentalnym dryfowaniu po mieście. Z jednej strony – dryf to rewolucja w przeżywaniu codzienności, z drugiej – strategia, którą każdy może praktykować. Sytuacjonistów dzisiaj już nie ma. Dziś sytuacjoniści nieustannie inspirują. Spotkanie prowadzi Krzysztof Hoffmann.

22.00
Nowe scenariusze miast. Oprowadzanie po wystawie

Zrównoważone projektowanie w mieście bardzo trudno zamknąć w określonych ramach, ze względu na płynność niektórych rozwiązań i koncepcji łączących różne dziedziny i mających wpływ na wiele aspektów życia mieszkańców. W samym jednak pojęciu zrównoważony rozwój, zawarta jest wskazówka, która mówi o tym, że zrównoważone projektowanie powinno być zintegrowane – powinno maksymalizować wynikające z niego korzyści społeczne (ASPEKT SPOŁECZNY), powinno racjonalnie wykorzystywać zasoby i sprawnie kierować gospodarką miejską (ASPEKT GOSPODARCZY) oraz powinno dbać o środowisko miejskie, dążąc do rozwoju jego różnorodności (ASPEKT ŚRODOWISKOWY).

Księgarnia artystyczna
19.00-24.00

50% zniżki na wszystkie wydawnictwa Galerii Miejskiej Arsenał.

BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH, GALERIA ATANAZEGO
Wolności 19

17.00–23.00

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja do tego, żeby odwiedzić wyjątkową wystawę XIX wiek od kuchni, poświęconą kulinarnej Wielkopolsce w długim wieku XIX (jedzenie, przepisy, sposoby żywienia, diety, wyposażenie kuchni i jadalni). Prezentacja zbiorów Biblioteki – zbiory specjalne (rękopisy, dokumenty życia społecznego, ikonografia) i zbiory XIX w.

Wstęp do Galerii jest bezpłatny.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA w POZNANIU
Ratajczaka 38/40

18.00–23.00
Zwiedzanie

20.30, hol, parter

Zapraszamy na salony! Opowieść o zwyczajach towarzyskich elit  XIX-XX wieku, osnuta wokół sztambuchów z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Prezentacja sztambuchów i wykład: dr Alicja Szulc (30 min)

Zaprezentowane zostaną najciekawsze obiekty z kolekcji Biblioteki, które dokumentują życie towarzyskie polskich elit z XIX i początku XX w. Wśród najciekawszych rękopisów będzie można zobaczyć album-listownik poznańskiej pisarki Pauliny Wilkońskiej; lwowskiej emancypantki i uczestniczki powstania styczniowego – Felicji Boberskiej oraz imionniki (księgi gości) z dworów ziemiańskich, a także sztambuch warszawski Krystyny Szyszłło z wpisami Sienkiewicza, Paderewskiego, Kossaka, Alchimowicza.

Pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna.

Uczestnicy spotkania – jako goście salonu towarzyskiego BU – będą zaproszeni do złożenia pamiątkowych wpisów w księdze gości Biblioteki.

BIBLIOTEKA PTPN
Mielżyńskiego 27/29 (wejście bramą)

17.00–24.00, sala posiedzeń PTPN
Scena przez stulecia. Teatralia poznańskie i nie tylko. Wystawa

Wystawa teatraliów w ilustracjach z druków i czasopism Biblioteki PTPN od XVI do początku XX w., ze szczególnym uwzględnieniem życia teatralnego Poznania. Zaprezentowane zostaną najstarsze poznańskie sceny, wybitni aktorzy, dramatopisarze i pasjonaci Melpomeny w naszym mieście. Nie zabraknie nieznanych utworów dramatycznych o Poznaniu, kolekcji rękopisów teatralnych, w tym autografu pierwszej, dwuaktowej wersji „Halki” Stanisława Moniuszki (sprzed 1848 r.). Wybrane artykuły i ryciny z czasopism przełomu XIX i XX wieku zobrazują dzieje i działalność Teatru Polskiego w Poznaniu, którego gmach wybudowano ze składek społecznych. Unikatowa kolekcja oryginalnych plakatów teatralnych ze zbiorów Biblioteki, obejmująca również te dokumentujące przedstawienia Teatru Polskiego, to gratka dla badaczy poznańskiego plakatu teatralnego z XIX w. Zwiedzających, co godzinę, oprowadzą po wystawie prelegenci.

19.00
Kilka uwag o życiu teatralnym Poznania w XIX wieku – wykład profesora Krzysztofa Kurka (Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk UAM)

22.00, dziedziniec PTPN
Prawdziwy opis wypadku z p. Waldemarem, reż. Tomasz Zajcher, (Teatr „U Przyjaciół”)

Spektakl oparty na motywach twórczości Edgara Allana Poego. Dziedziniec zamieni się w pokój p. Waldemara, w którym odprawiony zostanie seans mesmeryczny. Uczestnicy utworzą krąg, ich dłonie połączą się, a wejście zostanie zamknięte. Nastąpi ciemność. Czy uda im się oszukać śmierć?

CENTRUM KULTURY ZAMEK
Święty Marcin 80/82

18.00, 19.00, 20.30 / czas trwania: 0,5 h
Zwiedzanie Gmachu Dyrekcji Poczty
Oprowadzają przewodnicy zamkowi.

Zbiórka: wejście do budynku poczty, ul. Kościuszki 77.
Obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK ZAMEK (grupy po 20 osób).

17.00-21.00
Dawid Misiorny – wydarzenie „Prawdopodobny stan zjawisk”

Parter, I i II piętro budynku poczty, ul. Kościuszki 77.
Można dołączyć w każdej chwili.
Wstęp wolny.

18.30, 20.30
Zwiedzanie Gmachu KW PZPR

Oprowadzanie: dr hab. Maciej Michalski, prof. UAM.
Zbiórka: wejście do budynku Collegium Historicum, ul. Św. Marcin 78.
Obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK ZAMEK (grupy po 60 osób).

19.00, 20.00
Zwiedzanie 17. piętra Collegium Altum

Oprowadzanie: Jakub Głaz.
Zbiórka: główne wejście do budynku od strony ul. Powstańców Wielkopolskich.
Obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK ZAMEK (grupy po 15-20 osób).

WYSTAWY W CK ZAMEK
12.00 -24.00

World Press Photo 2018
28.04.‒20.05. Sala Wystaw / bilety: 7 zł
Sprzedaż biletów do g. 23.30

„Lost Horizon” – Daniła Tkaczenko
7.04.–30.05. Galeria Fotografii pf / wstęp wolny

XXXVIII edycja konkursu Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich im. prof. Władysława Czarneckiego – wystawa pokonkursowa
11–30.05. Sale 102, 103 / wstęp wolny

„Zobaczyć tłumacza” – wystawa portretów tłumaczy literatury, wykonanych przez gdańską fotografkę Renatę Dąbrowską
16–30.05. Hol Wielki / wstęp wolny

„Zakład fotograficzny” Małgorzaty Myślińskiej – prezentacja książki artystycznej powstałej podczas rezydencji artystycznej w CK ZAMEK
19–30.05. Sala 101 / wstęp wolny
/ wystawa czynna w g. 17.00-21.00 /

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
ul. Rolna 45a

17.00-01.00

Wielkopolanie w drodze do Niepodległości – to tytuł nadchodzącej Nocy Muzeów w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Temat przewodni związany będzie głównie ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przedstawimy również inne momenty z historii XX wieku, w których Polacy próbowali utrzymywać lub odzyskiwać niepodległość. Nawiążemy do czasów okupacji niemieckiej, okresu PRL i lat działania „Solidarności”.

Tradycyjnie, zwiedzający będą mogli przyjechać do siedziby IPN darmowym zabytkowym autobusem, który będzie kursował z centrum miasta przez cały wieczór.

17.00-01.00
Ojcowie Niepodległości

Wystawa pokazuje m.in. mapę Polski z lat 1918-1923, ilustrującą proces kształtowania się polskich granic oraz oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości. W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierają ich biogramy, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu: niepodległości.

 • Wystawa przybliżająca sylwetki gen. Józefa Hallera i gen. Józefa Dowbora Muśnickiego.
 • Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim: udział kobiet w walkach, groby poległych i upamiętnienia wydarzeń i bohaterów powstania.
 • Wystawa fotografii z wolnościowych manifestacji „Solidarności” oraz plakatów i innych dokumentów, ilustrujących próby organizacji przez związek obchodów kolejnych rocznic 11 listopada 1918 r.
 • Prezentacja oryginalnych dokumentów dotyczących żołnierzy polskich na Zachodzie.
 • Rocznicowa ekspozycja poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu prezentująca m.in. przegląd opracowań historycznych, bibliografię związaną z Marszałkiem, album obrazujący ostatnie lata życia Józefa Piłsudskiego, portrety Marszałka, wystawę fotografii pokazującą miejsca na Wileńszczyźnie z nim związane.
 • Prezentacja najciekawszych archiwaliów dotyczących obchodów 11 listopada w okresie PRL oraz zdjęć z odsłonięcia Pomnika Powstańców Wielkopolskich.
 • Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną: Oddział Terenowy im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia „Polski Klub Kawaleryjski”.
 • Prezentacja historycznego umundurowania i replik broni.
 • Pokazy filmów o Powstaniu Wielkopolskim.

Nie zabraknie również naszych stałych punktów programu:

 • Możliwość zwiedzania archiwum IPN: poznanie pracy Pracowni Reprograficznej, gdzie prezentowane są sposoby konserwacji dokumentów i przygotowania do digitalizacji oraz sam proces digitalizacji. Następnie zwiedzający oprowadzani zostaną po części magazynowej i dowiedzą się o ilości i rodzajach dokumentów przechowywanych w archiwum.
 • Możliwość skorzystania z porady pracowników Oddziałowego Archiwum i złożenia wniosków o udostępnienie dokumentów realizowanych przez IPN.
 • Stoisko Oddziałowego Biura Lustracyjnego prezentujące Katalogi Biura Lustracyjnego: katalog osób „rozpracowywanych”, katalog kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL, katalog funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz katalog osób pełniących funkcje publiczne.
 • Turniej gier planszowych, również w wersjach wielkoformatowych i on-line.
 • Sprzedaż wydawnictw w atrakcyjnych cenach.

DOM POLONII
Stary Rynek 51 (I piętro)

17.00-17.45
Dom Polonii i Polonia na Świecie

Opowieść połączona z testem wiedzy.

18.00-18.45
Marceli Motty – rodem Francuz, sercem Polak, a talentem piewca XIX-wiecznego Poznania

Prelekcja o autorze słynnych „Przechadzek po mieście” – dr Izabela Wyszowska.

19.00-19.45
Polskie zamki i twierdze na Kresach

Pokaz multimedialny – Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

20.00-20.35
Struny Wysockiego

Teatralizowany spektakl słowno-muzyczny do utworów rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego.

Prezentuje Studencki Teatr „Szutnik” pod kierunkiem Grażyny Jatczak (UAM).

21.00-21.45
Kuchnia kresowa. Prezentacja potraw oraz ich degustacja

Prowadzą studenci polonijni.

22.00-23.10
Najlepsza swatka w powiecie, czyli Starsi Panowie 60 lat później

Farsa muzyczna z piosenkami KABARETU STARSZYCH PANÓW.

Wykonawcy: uczniowie i absolwenci Wydziału Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych

w Poznaniu pod kierunkiem Eugeniusza Zdańskiego.

23.15-00.00
Lekcja języków na wesoło

Minilekcja języka białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego.

Prowadzą: studenci polonijni.

00.00-00.45
Test Wiedzy o Domu Polonii I Polonii na Świecie

Opowieść połączona z testem wiedzy.

Kino Muza
Św. Marcin 30

Ostatnia okazja zobaczenia Kina Muza od kuchni przed przebudową!

W Noc Muzeów po raz kolejny Kino Muza zaoferuje widzom ciekawe spotkanie z historią kina poprzez możliwość wysłuchania opowieści o dziejach taśmy filmowej, zobaczenia i dotknięcia klasycznych sprzętów kinowych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania kabiny podczas normalnego seansu z taśmy 35mm. Przez cały wieczór będziemy wyświetlać film „SUGAR MAN” w reżyserii Malika Bendjelloula (Szwecja, Wielka Brytania 2012).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 4 osoby. Każda zapisana osoba zostanie przypisana do konkretnej godziny wycieczki.

ZWIEDZANIE KABINY PROJEKCYJNEJ
Czas trwania: 40 min. | Wielkości grup: 15 os.
Start o godzinach: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 i 00.00
Zapisy na zwiedzanie kabiny projekcyjnej: telefonicznie (61 852 34 03) w dniu wydarzenia od godz. 12.00

PROJEKCJE FILMU „SUGAR MAN” Z TAŚMY 35 MM | reż. Malik Bendjelloul | Szwecja, Wielka Brytania 2012 | 85 min.
godz. 18.15, 20.15, 22.15 i 00.15
Wejściówki na seanse do odbioru w kasie kina w dniu 19.05 od godz. 11.00.

Po historii Kina Muza oraz kabinie projekcyjnej oprowadzi Was Seweryn Ptaszyński.

Galeria VA
Fundacja Pro Veritate et Arte
Al. Marcinkowskiego 26 (domofon nr 50),

Widzialność niewidzialnego
wystawa fotografii Damiana Wiśniewskiego

wernisaż 17.05., g. 19, czynna do 7.06., g.19

Czy niewidzialność wskazuje na nieobecność?
Czy obecność jest tylko widzialna?
Co kryje się za obrazem, odbiciem, śladem?
To nie wszystkie pytania, na które próbuje odpowiedzieć kolejna wystawa w Galerii VA. Fotografie Damiana Wiśniewskiego zatrzymują, utrwalają w kadrze to co zazwyczaj umyka naszym oczom, to co kryje się za światem widzialnym. Portrety, odbicia, pejzaże stają się przezroczyste, i – jak uchylająca się zasłona -pokazują więcej, pokazują to co zasłaniają.

Zapraszamy!
kurator: Jarek Rusiński

Damian Wiśniewski urodził się w 1989 roku w Gostyniu. Studiuje Fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu
Biedrzyckiego 13

18:00-00:30

18.00-18.40

Powitanie gości przez imama, ogólna charakterystyka islamu – omówienie tematu przez imama, oglądanie wystroju sali modlitewnej.

18.40-19.00
Oprowadzenie po wystawie pt. „Świątynie chrześcijańskie w krajach z przewagą ludności muzułmańskiej”.

19.00-19.40
Turniej wiedzy „O świecie muzułmańskim”.

19.00-20.00

Kącik marokański (kącik z kanapą, ozdobami, obrazami, szklaneczki oraz czajnik do podania herbaty) – pokaz parzenia herbaty i „podwieczorek” marokański.

19.40-20.30
Koncert muzyki klasycznej muzułmańskiej w wykonaniu zespołu Bukra.

20.45-21.00
Przerwanie postu,  poczęstunek z daktylami i mlekiem, przedstawienie muzułmańskiej modlitwy (maghrib – czwarta modlitwa).

21.00-22.00
Projekcja filmu na temat Ramadanu (postu muzułmańskiego) poczęstunek z daktylami i mlekiem.

21.00-22.00
Pokazowa lekcja języka arabskiego (2 x 30 minut).

21.00-22.00
„W świecie orientalnych przypraw” – prezentacja przypraw oraz degustacja potraw wykonanych przez osoby z różnych krajów.

22.00-23.00
Przedstawienie teatralne – „Nasserdin” w wykonaniu aktora Hacen Sahraoui.

22.30-23.30
Warsztat kaligrafii muzułmańskiej.

23.00-23.30
Piosenki arabskie w wykonaniu Natalii Sobkowiak.

00.00-00.30
Rozmowy z imamem.

W godzinach 18.00-00.00 będzie czynny kącik do wykonania tatuażu henną na dłoni; stanowisko, przy którym będzie można otrzymać napisane pismem arabskim imię na ozdobnym papierze; stoisko z książkami o tematyce islamskiej i kulturze muzułmańskiej; na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą, daktylami, chlebem pita oraz humusem.

Wydarzenie jest finansowane przez miasto Poznań w ramach projektu „Drogi Integracji, edycja II”.

Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6

17.00-21.00
Nowe Scenariusze Miast. Wystawa

Projektowanie dla miasta w procesie zrównoważonego rozwoju. Kurator Paweł Grobelny.

Urban Farming. Index Design to Improve Life

Czym jest bioróżnorodność? Agata Kulczyk / Lucyna Talejko-Kwiatkowska

Otwarta pracownia sitodruku

22.00
Projektowanie dla miasta w procesie zrównoważonego rozwoju. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / Ewa Dulcet, Martyna Świerczyńska

Pasaż Różowy
Święty Marcin 47

17.00-24.00
Bel Air. Wystawa. Autorzy: Jan Ankiersztajn, Marianna Czwojdrak
17.00-24.00
Bioróżnorodność. Wystawa. Kurator: Mirosław Pawłowski

Pasaż Apollo: sklep ro_ślinka
Ratajczaka 18

17.00-21.00
Rośliny nocą – rozmowy o roli światła w życiu roślin, prowadzący: Kasia Westerska / ro_ślinka i Michał Depa /

Tego wieczoru ukażemy dżunglę w innych kolorach. Opowiemy o roli światła w życiu roślin. Dyskotekowa czerwień będzie królować na salonach, a to dlatego że rośliny kochają ją najbardziej! Będzie to okazja do rozmowy o warunkach świetlnych w Waszych mieszkaniach i roślinach, które będą się u Was czuć dobrze. Podpowiemy również, jak doświetlić wymarzone tropikalne rośliny, kiedy nie możemy zapewnić im optymalnych warunków naturalnych.

Dom Tramwajarza
Słowackiego 19/21

Koncert Nocny wschód słońca

20.45 – zachód słońca (start)/ 04.51 – wschód słońca (koniec)

Zgodnie z kalendarzem astronomicznym, zapraszamy 19 maja na całonocny koncert muzyki alternatywnej w Domu Tramwajarza. Zaczynamy wraz z zachodem słońca i trwamy muzycznie aż do wschodu. W planach osiem eksperymentalnych projektów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Nasze wytyczne wobec muzyków były jasne: stworzyć kosmiczną muzykę przestrzeni, na tyle spokojną, żeby pozwoliła na relaks i na tyle wyrazistą, żeby nie była muzyką tła. Przyjdź i odpocznij w noc pełną wrażeń.

Wstęp wolny!

Zapraszamy do Sali Amarantowej na „Nocny wschód słońca”, gdzie osiem odmiennych muzycznych bytów w wyjątkowy dla siebie sposób wpisze się w odwieczny cykl wschodu i zachodu.

20.45-21.30
Siostra Braci Grimm// To muzyka w kolorze czerwonego wina, refleksyjna, pozwalająca zanurzyć się w przestrzeni pozbawionej czasu. Członkowie tego pięcioosobowego zespołu wynieśli doświadczenia z takich gatunków, jak szeroko rozumiany rock progresywny, jazz, szamańskie wokalizy i kołysanki. Z każdą kolejną nutą zespół coraz bardziej kreuje dźwiękową materię i oddala nas od wszelkiej maści problemów egzystencjalnych. Świat wykreowany przez Siostrę Braci Grimm wprowadza słuchacza w stan kompletności i harmonii.

21.45–22.30
Marcin Małecki// Propagator dźwiękoterapii, od lat związany z zespołem Niesamowita Sprawa. Przy pomocy tybetańskich mis i gongów tworzy kontemplacyjne przestrzenie. Kąpiele w dźwięku są masażem komórkowym. W trakcie drgań, wibracji, dźwięków ciało i umysł wprowadzone zostają w stan głębokiego relaksu, wyciszenia, podobnego do medytacji, twórczej wizualizacji. Ciało, pozbawione blokad i napięć, zaczyna odczuwać lekkość i błogi spokój. Zapinać pasy. Odlatujemy w kosmos ku słońcu.

22.45–23.30
Säuer Adler// Z poznańskich garażowych ognisk i bawarskich psychodelicznych lasów, w akustycznym secie zaprezentuje się Säure Adler. Pogra o zorzach, pośpiewa o amarantach, skłamie o miłości. W swojej twórczości hołduje kosmicznej muzyce rockowej spod znaku Hawkwind; obecnie związany również z zespołem KakoFonikt.

23.45–00.30
Karol Firmanty// Nazywam się Karol Firmanty i gram to, co lubię, czyli ambienty, drony i idm’y w ramach projektów ./noise, yassowi Ułani Kapitalizmu oraz w post-rockowym Exister. Zapraszam na słuchowisko zmieszane z muzyką na żywo. Głos czytający norweskie baśnie w oryginale, wydobywający się z taśmy magnetofonowej oraz oniryczne dźwięki analogowych syntezatorów. Słoneczne melodie i nocne drony.

00.45–01.30

Jakub Królikowski// Pianista z wizją. Prócz solowych projektów gra w zespołach ABXY, Kartony, interpretuje Krzysztofa Komedę. Zaprezentuje ciemno-słoneczną wizję tego, jak dźwięki są w stanie „rozświetlać„ i ”zacieniać” rzeczywistość.

01.45–02.30
Monika Pich// Artystka poruszająca się pewnie w obszarach elektronicznych, ascetycznych dźwięków. Obecnie wykłada fotografię dokumentalną i tworzy przestrzenie muzyczne wymykające się jednoznacznym klasyfikacjom. Jej propozycji muzycznej bliżej będzie do nocnego zachodu słońca niż wschodu…

02.45–03.30
Studencki wydział elektroakustyki wraz z Aleksandrą Słyż// Zaprezentujemy lekką improwizację elektroniczną poruszającą się na granicy jawy i snu. Wschód oraz zachód słońca będzie dla nas bezpośrednim impulsem do zanurzenia się w sennej wyobraźni, spróbujemy odwzorować muzyką zamglone obrazy przenikających się rzeczywistości, które towarzyszą nam każdego dnia po zamknięciu oczu.

03.45–04.51
Bajzel// Artysta wykonujący taneczną muzykę gitarową. Prócz osiągnięć solowych Piotr Piasecki ma na swoim koncie udział w projektach takich jak Babu Król czy PopEnd. Wizja na wieczór? Akustyczno-kosmiczna, w całkowicie nowej odsłonie.

KOŚCIÓŁ ADWENTYSTÓW DNIA SIÓDMEGO
Zbór w Poznaniu
Zeylanda 11, I piętro

19.00-23.00

19.00, 20.00, 21.00, 22.00
Zwiedzanie z przewodnikiem

Tajemnice Starożytnego Tabernakulum. Wystawa 6D – poświęcona zagadkom, historii i symbolice starożytnej świątyni izraelskiej oraz związanych z nią świąt żydowskich.

Wybierz się na poszukiwanie zaginionej arki, czyli poszukiwanie powiązań między światem judaizmu sprzed naszej ery a współczesnym chrześcijaństwem. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy świątynia ma obecnie dla nas jakiekolwiek znaczenie?

19.30, 20.30
Prezentacja medialna – wykład ilustrowany slajdami; dr Bernard Koziróg

Tajemnice Starożytnego Tabernakulum można oglądać indywidualnie w godzinach 19.00-23.00.

Samą wystawę będzie można również obejrzeć od niedzieli 20.05. do czwartku 24.05. po wcześniejszej rezerwacji, tel.: 606 148 413.

Rogalowe Muzeum
Wejście do Muzeum od ul. Klasztornej 23.

zaprasza na pokaz współuczestniczący, na którym zdradzimy tajemnice wypieku tradycyjnych rogali świętomarcińskich, opowiemy ich legendę, podzielimy się pysznymi wypiekami oraz przypomnimy kilka faktów z historii Poznania. Wszystko okraszone poznańską gwarą i dużą dawką dobrego humoru.

ROGALOWE MUZEUM POZNANIA jest otwarte w pięknej wieczornej scenerii Starego Rynku.

17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 22.00 (w języku angielskim), 23.00.
Bilety w specjalnej cenie 10 zł, dostępne na 15 min przed pokazem (obowiązuje kolejność przyjścia, brak możliwości rezerwacji). Zapraszamy!

SKANSEN MINIATUR W POBIEDZISKACH
Fabryczna 68

21.00
Nocny spacer z przewodnikiem

22.00
Niesamowity pokaz teatru ognia

MUZEUM UNITRA
Zespól Szkół Łączności Poznań, ul. Przełajowa 4

Co nam w domu grało. Czy pamiętasz te sprzęty?
Wystawa

17.00-19.00
Prezentacja domowych urządzeń audio

19.00-21.00
Panel dyskusyjny i wymiana poglądów

21.00-01.00
Prezentacje poszczególnych sprzętów z efektami świetlnymi

Teatr Polski w Poznaniu
27 Grudnia 8/10

godz. 22.00 oraz 24.00
Nocne zwiedzanie z duchem

Teatr Polski w Poznaniu serdecznie zaprasza na straszną i ciekawą wycieczkę po zakamarkach teatralnych. Najstarszy i najweselszy duch teatru pokaże gościom wszystko to, co normalnie oko ludzkie widzieć nie powinno.

Zapraszamy osoby od 16 roku życia. Wstęp wolny- wejściówki do odbioru w kasie teatralnej dzień przed wydarzeniem- 18 maja w godzinach 10.00- 19.00. Liczba miejsc ograniczona.

Instytut Zachodni
Mostowa 27

Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu to czołowy polski ośrodek badawczo-analityczny w obszarze tematycznym Polska-Niemcy-Europa. Początki Instytutu Zachodniego, założonego jesienią 1944 r., wiążą się ściśle z doświadczeniami Polski podczas II wojny światowej podczas okupacji niemieckiej.

Poznańska instytucja posiada obszerną bibliotekę ze specjalistyczną literaturą, periodykami, prasą codzienną i materiałami archiwalnymi. W ramach prowadzonej działalności Instytut współpracuje z organem nadzorczym (Prezes Rady Ministrów) i organami samorządu terytorialnego.

W trakcie nocy muzeów będzie można poznać z bliska ten jeden z najważniejszych polskich think tanków. Zobaczyć piwnice, posiadającej w swoich zbiorach ponad 100 tys. książek, biblioteki oraz zajrzeć do archiwum i do gabinetu ministra Krzysztofa Skubiszewskiego.

Program:

Zwiedzanie grupowe co 1 godzinę od 19:00 do północy.

Biblioteka i archiwum

Prezentacja obszernej biblioteki i archiwum Instytut Zachodniego, zejście do na co dzień niedostępnych piwnic.

Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego

Odwiedziny w gabinecie Krzysztofa Skubiszewskiego, prawnika, ministra spraw zagranicznych RP w latach 1989-1993. Na wyposażenie składają się przedmioty, które znajdowały się dawniej w gabinetach pracy Krzysztofa Skubiszewskiego w jego mieszkaniach w Poznaniu, w Warszawie i w Hadze: meble pochodzące z mieszkania jego rodziców, jego portret, portrety ojca i matki oraz różne przedmioty osobiste, między innymi fotografie rodziny, maszyny do pisania i przybory biurowe. Zawartość Gabinetu Krzysztofa Skubiszewskiego jest integralną częścią pozostałej po nim spuścizny, której najważniejszy i największy składnik stanowią biblioteka i archiwum, również przechowywane w Instytucie Zachodnim; wybrane książki z księgozbioru Profesora prezentowane są w Gabinecie.

Wystawa fotograficzna i film na sali konferencyjnej

Prezentacja wystawy przygotowanej na obchody 70 – lecia Instytutu Zachodniego oraz projekcja krótkiego filmu opowiadającego o historii naszej instytucji.

Magiel – Galeria Sztuki Współczesnej w Wielichowie
Farna 2a, 64-050 Wielichowo

kurator: Dawid Szafrański

Godz. 17:00 – 23:00
Wystawa
Paweł Kaszczyński /malarstwo_instalacja/ –  wernisaż 19 maj /sobota/  2018 r., godz. 17.00/

Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane prace Pawła Kaszczyńskiego w obszarze malarstwa i instalacji świetlnej.

Paweł Kaszczyński – ur. 1973r; w roku 2000 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom obronił w Pracowni Malarstwa prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Obecnie jest adiunktem w 1 Pracowni Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu. Realizacje w obszarze sztuk wizualnych – malarstwo i inne media – prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą od 1996 roku. Tworzy cykle realizacji, w których w szczególny sposób posługuje się światłem, traktując je jednocześnie jako tworzywo i nośnik znaczeń. W obszarze malarstwa i obrazo-działań często „wyprowadza„ ten element poza obszar ekranu, stanowiącego zazwyczaj podstawowe pole obrazowe. Ujmowane w ten sposób artykulacje osadza tematycznie w kontekstach lub pola interpretacyjne pozostawia otwartymi, stosując wówczas tytuły numeryczne. Poddaje też refleksji znaną dychotomię: forma a treść, wobec której zdaje się stawiać pytanie o właściwości pewnego uproszczeniu tej klasycznej dwudzielności. Realizuje prace w rożnych obszarach medialnych. W obszarze malarstwa zajmuje się kilkoma wiodącymi aspektami. W cyklu obrazów tworzonych od 1999 roku, początkowo określanych wspólnym tytułem „Adaptacje Wzajemne„ (I, II, III), zajmuje się problemem tożsamości obrazu malarskiego i poprzez analizę procesu powoływania organizmu obrazu, jako głównej lokacji sensów wypowiedzi malarskiej poddaje refleksji dychotomiczną rozpiętość między formą a treścią, ich wzajemną „zawieralność” i granice ich ”konieczności”, przywołując metafizyczny wymiar problemu:

„Mogę na przykład spalić egzemplarz książki zawierający wiersz, ale nie jest wcale jasne, że paląc książkę spaliłem również w i e r s z, gdyż wydaje się oczywiste, że choć została spalona kartka, wiersz istnieje nadal” (Arthur C. Danto).

Od 2005 roku, w cyklu „Próby ze światłem” analizuje zjawiskowość, znaczeniowość i wielowymiarowość światła, powołują cykle obrazów i obrazo-działań.

Z obu obszarów wyprowadza realizacje odnoszące się do relacji międzyludzkich, rozpatrując je zarówno od strony jednostki jak i w wymiarze społecznym. Prace w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Francji, Brazylii.

Godz. 20:30 – 23:00

„Szklane negatywy” – fotografia analogowa

W części galerii Magiel powstanie tymczasowa ciemnia fotograficzna, w której odwiedzający galerię będą mogli wspólnie z kuratorem wykonać odbitkę na papierze fotograficznym ze starych negatywów szklanych z początku XX wieku, znalezionych pod podłogą na jednym z wielichowskich strychów.

Organizator  – Magiel – Galeria Sztuki Współczesnej w Wielichowie
Współpraca – Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wielichowo
Patronat  – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

NOC NA WILDZIE

Schron Kultury Europa
Rolna 24 (wejście od podwórka)

18.00-23.00

 • wystawa rysunku prof. Macieja Haufy
 • zwiedzanie schronu przeciwlotniczego, zaadaptowanego na ośrodek kultury
 • prezentacja działalności społeczno-kulturalnej, realizowanej w Schronie Kultury Europa

20.00
Koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Magdaleny Piątak i Grzegorza Rudnego

17.00-19.00
M. Skłodowskiej-Curie 5
Warsztaty Politechniki Poznańskiej

Zespół Wyścigowy Politechniki Poznańskiej zaprezentuje swój warsztat, bolidy i dotychczasowe sukcesy z legendarnych torów F1.

Kalisz

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz wszystkie jego oddziały w najbliższą sobotę tj. 19 maja, zapraszają na Noc Muzeów. Warto tego dnia zarezerwować czas na niecodzienne obcowanie z historią i sztuką.

Tej nocy siedziba główna MOZK przy ulicy Kościuszki czynna będzie od godz. 19:00 do 23:30. Tematem przewodnim będzie fotografia w nawiązaniu do wystawy „Kaliszanie na dawnej fotografii„. W programie m.in. spotkanie z konserwatorem fotografii pt. „Domowe archiwum fotograficzne„, zajęcia „W czerni i bieli” ukazujące jak wywołuje się zdjęcia w ciemni fotograficznej oraz wykład ”Jak z okładki czyli jak Photoshop koryguje nasze życie”. Na zakończenie będzie można wziąć udział w warsztatach cyjanotypii.

To jednak nie koniec atrakcji w muzeum. Tego dnia odbędzie się także kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Kaliszanie na dawnej fotografii” (o godz. 20:00 i 21:00), a dla najmłodszych - warsztaty kolorowania dawnych fotografii.

Wydarzeniem specjalnym Nocy Muzeów jest konkurs na najstarszy portret kaliszanina, w którym można wygrać aparat fotograficzny. Muzeum zachęca do przejrzenia domowych archiwów i albumów rodzinnych oraz przyniesienia najstarszych zdjęć do muzeum.

W Noc muzeów czynne będą również oddziały MOZK. W Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 od godz. 19:00 do 23:30 można będzie zwiedzić wystawę „Kulisiewicz i Rivera”.

Natomiast w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu (ul. Bolesława Pobożnego 87-105) od godz. 19:00 do 23:30 odbędzie się prezentacja różnych sposobów oświetlenia: od lampek oliwnych do lamp naftowych. W tajemniczej scenerii świec i lampek oliwnych będzie można zgłębić warsztat dawnego skryby. Dodatkowo zapoznamy się z etapami wytwarzania smoły drzewnej a w Białej Chacie wspólnie upieczemu ciastka tzw. smalczoki.

Na Noc Muzeów zaprasza również Oddział Literacki – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, który w godz. od 19:00 do 23:30 proponuje degustację w kuchni dworskiej „Zioła, napary i mikstury Żarneckiej”.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki 12

od godz. 19:00 do 23:30

19:00-20:00 Domowe archiwum fotograficzne – spotkanie z konserwatorem fotografii

20:00-21:00 W czerni i bieli – wywoływanie zdjęć w ciemni fotograficznej

21:00-22:00 Jak z okładki, czyli jak Photoshop koryguje nasze życie

22:00-23:00 Warsztaty cyjanotypii

Oprowadzanie po wystawie „Kaliszanie na dawnej fotografii” o godz. 20:00 i 21:00.

Dla najmłodszych warsztaty kolorowania dawnych fotografii.

Wydarzenie specjalne - konkurs na najstarszy portret kaliszanina.

Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, ul. Kolegialna 4

od godz. 19:00 do 23:30

Zwiedzanie wystawy „Kulisiewicz i Rivera”.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, ul. Bolesława Pobożnego 87-105

od godz. 19:00 do 23:30

Prezentacja różnych sposobów oświetlenia: od lampek oliwnych do lamp naftowych.

Oddział Literacki – Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Russów 49

od godz. 19:00 do 23:30

Zioła, napary i mikstury Żarneckiej – degustacja w kuchni dworskiej.

Gniezno

Gołuchów

ZAMEK W GOŁUCHOWIE
Działyńskich 1, Gołuchów

17.00–01.00
125. rocznica ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich na Gołuchowie

Akt prawny, zapewniający utrzymanie i trwanie muzeum utworzonego w końcu XIX wieku przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską, został podpisany 20 maja 1893 roku. Podczas Nocy Muzeów wspominamy czasy ordynacji i zapraszamy na wystawę Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która tydzień po Nocy Muzeów – w niedzielę, 27 maja2018 – zostanie otwarta w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu.
17.00–01.00
Zamek w Gołuchowie w fotografii. Wystawa

W zabytkowych wnętrzach muzeum przedstawione zostaną prace panów Albina Marciniaka i Romana Urbaniaka – miłośników Gołuchowa, uwieczniających jego ulotne piękno.
18.00,  19.00,  20.00,  21.00,  22.00
Muzeum Utracone – Projekcja filmu

Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Śmiełów

MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE
Śmiełów 1

17.00-01.00
Zapomniane Dziedzictwo. Architektura folwarczna Wielkopolski. Wystawa

Wystawa fotografii Waldemara Śliwczyńskiego jest zbiorem zdjęć obiektów architektury wiejskiej, ulegającej stopniowej dewastacji. Przedstawione budynki gospodarskie służyły kiedyś funkcjonowaniu majątków ziemiańskich i gospodarstw chłopskich. Były ich nieodłączną częścią i poza funkcją użytkową spełniały także funkcję estetyczną. Powstawały budynki dużej urody, które miały świadczyć o majętności właściciela, jego prestiżu i gospodarności. Ukształtowany w ten sposób kulturowy krajobraz prowincji wielkopolskiej zaczął ulegać zmianie po drugiej wojnie światowej. Rozpoczął się czas zaniedbań, zniszczeń, a nawet całkowitej zagłady. I na ten trwający do dnia dzisiejszego proces wystawa ma zwrócić uwagę.

Kuratorka: Ewa Kostołowska

17.00
Wielkie Księstwo Wyobraźni
Dla dzieci i młodzieży – choć nie tylko: fascynująca opowieść o niezwykłym, mało znanym świecie litewskich baśni. Będzie to magiczny świat słów, dźwięków, pieśni i zawołań z dawnej i niedawnej Litwy.
Grupa „STUDNIA O”

20.00
Ballady Mickiewicza w wykonaniu wybitnej aktorki JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ

Te poetyckie opowieści, recytowane przy dźwiękach gitary i starych instrumentów, wprowadzą widzów w tajemniczy świat dawnych wierzeń i epoki romantyzmu. Akompaniament – Michał Dudziński.

Muzyka

18.30
Koncert mistrzyni piosenki literackiej – MAGDY UMER

W programie utwory z dwóch ostatnich płyt: Noce i snyWciąż się na coś czeka oraz znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki. Artystce towarzyszy pianista – Wojciech Borkowski.

21.30
Projekcja filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku, z muzyką na żywo

Prezentacja filmu z okresu międzywojennego Pan Tadeusz (1928), z muzyką na żywo w wykonaniu MARCINA PAKULAKA, laureata licznych nagród i uczestnika festiwali muzyki filmowej w Polsce i za granicą.

Wydarzeniom towarzyszyć będą pokazy dwóch filmów animowanych z serii „Muzeum utracone”.

Zachęcamy do odpoczynku w parku przy ognisku oraz skorzystania z przygotowanej oferty gastronomicznej.
Na trasie Śmiełów – Jarocin będzie kursował dodatkowy bezpłatny autobus
(Dworzec autobusowy PKS w Jarocinie – Poczta – ul. Św. Ducha)

Jarocin – Żerków – Śmiełów

16.20 – 16.40 – 16.50

19.20 – 19.40 – 19.50

20.50 – 21.10 – 21.20

Śmiełów – Żerków – Jarocin

17.10 – 17.20 – 17.40

20.00 – 20.10 – 20.30

23.40 – 23.50 – 00.10

Źródło: poznan.pl; muzeumgniezno.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Ewa pisze:

  Brakuje tu spisu wszystkich muzeów i instytucji kulturalnych w Poznaniu które można będzie bezpłatnie zwiedzić. Gdzie można to zobaczyć?

Zostaw własny komentarz