Noc Muzeów w Radomiu 2018. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna radomska Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać radomskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Radomiu 2018 opublikujemy go poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Radomiu 2018:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Rynek 11

19.00 – Powitanie
19.15 – Koncert zespołu „Trio Taklamakan”
19.45 – Warsztaty plastyczne „Lalki motanki” (Domy Gąski i Esterki)
20.00 – Otwarcie wystawy „W poszukiwaniu piękna”, spotkanie z artystami
20.45 – Konkurs w pracowni konserwatorskiej
21.00 – Pokaz mody realizowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Skórzano – Odzieżowych, Stylizacji i Usług
21.45 – Koncert zespołu „Trio Taklamakan”
22.00 – Konkurs wiedzy o Jacku Malczewskim
22.00 - Warsztaty plastyczne „Drewniany zwierzyniec”
22.30 – Oprowadzanie po wystawie „Barwy dziecięcych losów”
22.30 – Rozwiązanie konkursu numizmatycznego
23.00 – Koncert zespołu „Trio Taklamakan”

19.00 – 1.00 – Wynalazki XIX i XX w. – pokazy w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu
19.00 – 22.00 – Warsztaty tworzenia kwiatów
20.00 – 23.00 – Pokaz Face Paitingu
20.00 – 23.00 – Malowanie orientalnych wzorów mehendi

Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki:
19:30 - „ I Ty możesz zostać konserwatorem ” - warsztaty rodzinne dla najmłodszych*
* Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i ograniczoną ilość miejsca w pracowni, zapraszamy 10 dzieci z rodzicami lub opiekunami

20.45 - Konkurs dla spostrzegawczych - zabawa dla wszystkich, polegająca na poszukiwaniu obrazów. Dzięki konkursowi każdy z uczestników będzie miał możliwość uważnego przyjrzenia się zbiorom malarstwa.

21.45 - Rozstrzygnięcie konkursu, rozdanie nagród.

22.15 - „ Czy obrazy chorują? ”- uczestnicy spotkania zapoznają się z typowymi zniszczeniami dzieł sztuki

23.00 - „ Jak chronić swoje dzieła sztuki ” - pokaz slajdów omawiający najważniejsze aspekty konserwacji prewencyjnej

Dział Przyrody:
„Aleją gwiazd” – obserwacje astronomiczne nieba – Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
„Śladami smoka wawelskiego” – warsztaty paleontologiczne
Animacje dla dzieci oraz projekcja filmów przyrodniczych -- realizowane przez firmę „Madagaskar” - malowanie buziek fluorescencyjnymi farbami, tworzenie balonowych zwierzaków - cudaków, twister xxl, zabawy cyrkowe, żonglowanie, kręcenie talerzami i wiele innych atrakcji.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Teofila Rewolińskiego w Radomiu – wycena
I ekspertyza numizmatów, konkurs oraz wystawa „Słynni polscy malarze na monetach”

Domy Gąski i Esterki, Rynek 11 – „Wierzenia Słowian”:
Wystawy – „Zanim powstało miasto. Początki Radomia” oraz „Drewniane skarby archeologiczne świadectwem użytkowania drzew i krzewów w średniowiecznym gospodarstwie domowym” oraz warsztaty archeologiczne, gry i zabawy
„Kuźnia Borzywoj” – Mikołaj Makowski – symbolika ognia i magiczne zawody; pokaz rzemiosła
Spotkanie z Zielarką – magiczna moc ziół na Słowiańszczyźnie w średniowieczu

Kamienica Starościńska, ul. Grodzka 8 :
Rewitalizacja Sp. z. o. o. wraz z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział w Radomiu
im. Teofila Rewolińskiego zapraszają na wystawy:
„Wizerunki orła na monetach na przestrzeni wieków”
21.00 – 24.00 – bicie pamiątkowych żetonów o każdej pełnej godzinie
Ekspozycja archeologiczno – architektoniczna zespołu zamku radomskiego – „Dom wedle Bramy”

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu
ul. Traugutta 57.

Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć salę tradycji im. gen. Zygmunta Jarosza. oraz jednostkę ratowniczo-gaśniczą od tzw. „kuchni”. Radomscy strażacy zapraszają w godzinach  od godz. 20.00 do 24.00.

Galeria „Łaźnia” 
ul. Traugutta 31/33

Działanie aktywizujące odbiorców. Każdy może przetworzyć znane dzieło sztuki. Działanie popularyzuje ustawę o prawach autorskich dotyczących wykorzystywania reprodukcji dzieł sztuki, po 70 latach od śmierci autorów. W nawiązaniu do akcji MoMA – Museum of Modern Arts o rozpowszechnianiu dzieł sztuki.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Kopernika 1

Wystawy: Wojciech Fangor - „Optyczne wibracje„ i  Tomasz Broda - „Prorok w świecie fejków„ a także na Filmową Noc Muzeów-  ”Sztuka Na Ekranie”.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w sobotę, 19 maja, na Noc Muzeów. Dla gości przygotowaliśmy wystawę Wojciecha Fangora Optyczne wibracje, która jest wystawą monograficzną, pokazującą twórczość malarską artysty z czterech kluczowych dekad jego twórczości, od końca lat pięćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Są to zatem obrazy pochodzące z najbardziej podziwianych okresów i cykli artysty. Obrazy z czasu legendarnego Studium Przestrzeni (1958) i te malowane do 1974 roku, na bazie których powstawała teoria Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej wcielające ją w praktykę artystyczną.
Na murze Elektrowni można będzie obejrzeć także kolejny mural w ramach projektu Kadry pod napięciem, tym razem artysty Tomasza Brody pt. „Prorok w świecie fejków„. Tylko w Elektrowni można obejrzeć największych mistrzów artystycznego świata – od „Rubęsa do Pikasa„. Kolekcję arcydzieł, które… każdy może sam zrobić. No, niezupełnie każdy, tylko ktoś, kogo natura obdarzyła talentem, dowcipem i umiejętnością ”głębszego” postrzegania osób i rzeczy, na przekór ich wyglądowi czy wbrew praktycznemu zastosowaniu.
Taki właśnie dar posiada Tomasz Broda.
Zwiedzanie naszej instytucji odbędzie się w godz.18.00 – 1.00.
Jak zwykle przygotowaliśmy także cos dla miłośników kina.

Filmowa Noc Muzeów rozpocznie się projekcją o godz.16.15. Wyświetlimy filmy, które kontynuują wcześniejszy cykl Sztuka na ekranie. Będzie można zobaczyć:

16.15 - REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE, dokumentalny, Wielka Brytania, od 12 lat (90’)
20.15 - VERMEER I MUZYKA. SZTUKA MIŁOŚCI I ODPOCZYNKU Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE dokumentalny, Wielka Brytania, od 12 lat (90’)
22.15 – 9 KRÓTKICH FILMÓW DAVIDA LYNCHA:
- SZEŚCIU MĘŻCZYZN, KTÓRYM ROBI SIĘ NIEDOBRZE, 1966 (4’)
- ALFABET, 1968 (4’)
- BABCIA, 1970 (34’)
- AMPUTOWANY, 1974 (11’)
- LUMIERE, 1995 (1’)
PRZYCIEMNIONY POKÓJ, 2002 (8’)
- JADALNIA, 2004 (3’)
- OBMACYWACZ, 2004 (1’)
- ŁÓDŹ, 2007 (8’)

Projekcje biletowane, szczegóły na stronie www.elektrownia.art.pl. Wstęp na wystawy – 1 zł

Muzeum Wsi Radomskiej
ul. Szydłowiecka 30

Zaprasza na potańcówkę. Wystąpią dwie kapele: Michała Fokta z Ostrołęki i Tomasza Stachury z Grabowej.

Muzeum Witolda Gombrowicza

Koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki, a Centrum Rzeźby Polskiej na zwiedzanie performatywne wystawy „Moc natury” Henry’ego Moore’a i koncert zespołu Mijagi.

Sąd Okręgowy w Radomiu

Sąd Okręgowy w Radomiu po raz pierwszy weźmie udział w tegorocznej edycji „Nocy Muzeów”, która odbędzie się w dniu 19 maja 2018 roku w godzinach 18.00-23.00. Włączenie Sądu w tę inicjatywę ma na celu przybliżenie obywatelom  instytucji Sądu, zaprezentowanie jej, jako przyjaznej i otwartej dla obywateli. Sędziowie oraz pracownicy Sądu zapoznają uczestników ze swoją pracą oraz oprowadzą po najbardziej ciekawych pomieszczeniach budynku Sądu Rejonowego w Radomiu przy ulicy Warszawskiej 1.

Źródło: radom.so.gov.pl; elektrownia.art.pl; radom.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anonim pisze:

    No gdzie ten P R O G R A M ‚co , gdzie i kiedy !!!

Zostaw własny komentarz