Weterani Armii gen. Andersa i Polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata pojadą do Izraela


Weterani 2 Korpusu Polskiego, delegacja Sprawiedliwych, którzy w latach okupacji niemieckiej narażając własne życie ratowali Żydów przed zagładą, a także kombatanci Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy oraz dawni działacze opozycji antykomunistycznej, uczestniczyć będą w pielgrzymce do Ziemi Świętej, organizowanej w dniach 11-15 marca br. przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tadeusz Romer, Władysław Sikorski, Władysław Anders i Tadeusz Klimecki podczas podróży inspekcyjnej Naczelnego Wodza na Bliskim Wschodzie 1943. Wizytacja jednostek Armii Polskiej na Wschodzie

Wizyta naszych weteranów w Ziemi Świętej odbywa się w roku kilku jubileuszy. 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości staje się okazją podziękowania w ojczyźnie Chrystusa za dar wolności – zaznacza Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który przewodniczyć będzie delegacji udającej się do Izraela. Dla żołnierzy generała Andersa pielgrzymka przywoła wspomnienia sprzed 75 lat, kiedy to po wyjściu z piekła sowieckich łagrów dotarli do Palestyny i stąd ruszyli wyzwalać Europę spod niemieckiego jarzma. Dla osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wizyta w Izraelu stanie się okazją odwiedzenia Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, który obchodzi 65 rocznicę założenia. Dla wielu spośród nich będzie to pierwsza wizyta i pierwsza okazja zobaczenia tabliczki i drzewa upamiętniającego ich heroizm z lat wojennych – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

Oprócz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, kombatantom towarzyszyć będą: wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska, senator Anna Maria Anders oraz wiceprezes IPN Jan Baster. Opiekunem pielgrzymki będzie jeden z najwybitniejszych biblistów ks. prof. Waldemar Chrostowski. Podczas pielgrzymki zaplanowane jest także spotkanie z kombatantami mieszkającymi w Izraelu.

Ramowy program pielgrzymki Weteranów Walk o Niepodległość do Izraela:

11 marca – nawiedzenie Sanktuarium Stella Maris na górze Karmel w pobliżu Hajfy oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Edytę Stein (św. Teresę Benedyktę od Krzyża OCD).

12 marca – uroczystości pod Ołtarzem Ojczyzny wybudowanym przez żołnierzy generała Władysława Andersa w Tyberiadzie nad Jeziorem Genezaret.

13 marca – uroczystości w polskiej kwaterze Cmentarza Wojennego Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Ramli.

14 marca – nawiedzenie Bazyliki Konania oraz III stacji Drogi Krzyżowej, której wystrój ufundowali w czasie wojny polscy żołnierze, a rzeźbę upadającego pod krzyżem Chrystusa wykonał żołnierz 2. Korpusu Polskiego por. Tadeusz Zieliński; nawiedzenie Bazyliki Grobu Pańskiego.

15 marca – wizyta i uroczyste złożenie wieńca w Izbie Pamięci Instytutu Yad Vashem oraz na Wzgórzu Herzla przed pomnikiem żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli w Wojsku Polskim w czasie II wojny światowej; nawiedzenie grobu premiera Menachema Begina na Górze Oliwnej (żołnierza 2. Korpusu Polskiego, bliskiego przyjaciela uczestnika pielgrzymki mjr. Ottona Hulackiego, z którym przebywał w jednym łagrze sowieckim).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Należy, oczywiście, organizować obecnie różnego rodzaju inicjatywy w celu poprawy stosunków polsko-izraelskich, ale prawda jest taka, że z religią Holocaustu po prostu nie wygramy.

  2. Fakir. pisze:

    Ciekawi mnie i zarazem śmieszy ta informacja!!Weterani II korpusu?? A ile oni mają lat?? Od zakończenia II wojny światowej minęło TYLKO 73 lata!! To ile lat mają ci weterani?? A ile mieli gdy szli z Andersem??

Zostaw własny komentarz