Festiwal kulturalny w Warszawie - „Pilecki. Po stronie wolności” |
Tej wiosny, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami organizuje pierwszą edycję festiwalu Pilecki. Po stronie wolności. Cztery dni, od 20 do 23 kwietnia, wypełnią się muzyką, filmami, debatą, spacerem śladami Rotmistrza i specjalną edycją targu śniadaniowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
– Chcemy przypomnieć postać Witolda Pileckiego i epokę w jakiej żył – powiedziała Anna Gutkowska, dyrektor Ośrodka. – Okazją do tego jest 75. rocznica jego brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz – Birkenau. Pilecki stał się symbolem odwagi w dążeniu do wolności i właśnie wolność będzie wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń festiwalowych.
Potańcówka w stylu retro
Festiwal rozpocznie się w piątek 20 kwietnia o godzinie 19:00 potańcówką w stylu lat 30. XX wieku. W Hali Gwardii szlagiery z dawnych lat zagra DJ Michał Fogg i saksofonista Marcin Gańko. Na miejscu pracować będą też fryzjerzy i makijażystki, którzy pomogą spędzić wieczór w odpowiedniej stylizacji.
Lokalne produkty
Sobota 21 kwietnia rozpocznie się już o 9:00 na targu śniadaniowym na warszawskim Żoliborzu. Pomysł na targ śniadaniowy nawiązuje do idei spółdzielczości, której hołdował Pilecki zarządzając rodzinnym majątkiem w Sukurczach. W trakcie gdy dorośli będą zajęci zakupami, dzieci będą mogły skorzystać z warsztatów ogrodniczych na terenie targu.
L.U.C. i „Trust” o Pileckim
W sobotę wieczorem w Forcie Sokolnickiego będą rozbrzmiewać dźwięki muzyki Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował muzykę opartą na historii ucieczki Pileckiego z obozu. Nowoczesna kompozycja i rysunki Przemysława „Trusta” Truścińskiego stworzą wyjątkowe widowisko multimedialne.
Śladami Rotmistrza
Niedziela to niespodzianka dla wszystkich wielbicieli spacerów po Warszawie z historią w tle. O godzinie 11:00 spod Pomnika Pileckiego przy ul. Wojska Polskiego wyruszy grupa spacerowiczów pod przewodnictwem Konrada Tarnopolskiego. To będzie niezwykła okazja do odwiedzenia miejsc związanych z życiem Rotmistrza, w tym wnętrz katowni UB przy ul. Rakowieckiej.
Kino(teka) o wolności
Niedzielne popołudnie należeć będzie do kinomanów. Polański, Holland, Marczewski – to reżyserzy, którzy podejmowali w swoich filmach kwestie wolności politycznej i wolności indywidualnych wyborów. Od godziny 15:00 w Kinotece widzowie obejrzą kolejno: „Nóż w wodzie„, „Aktorów prowincjonalnych” i ”Ucieczkę z kina Wolność”.
Porozmawiajmy o Pileckim
Festiwal, w poniedziałek 23 kwietnia, zakończy debata „Pilecki. Świadek ludobójstwa”. O godzinie 18:00, w Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy rozpocznie się spotkanie, dla którego punktem wyjścia będzie powstająca właśnie biografia Rotmistrza autorstwa Jacka Fairweathera. Ten amerykański pisarz weźmie udział w debacie z prof. Magdaleną Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Skok w ciemną przestrzeń i bieg…” – 75 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, Witold Pilecki w brawurowy sposób uciekł z Auschwitz-Birkenau. Po dobrowolnym przeniknięciu do obozu i zbudowaniu tam siatki konspiracyjnej informującej świat o ludobójstwie, Rotmistrz znów złamał system i przechytrzył Niemców. Wydostał się na wolność, by dalej o wolność walczyć.
Szczegółowy program wydarzeń:
CZY TU WOLNO TAŃCZYĆ? DANCING – LATA 30.
Gdzie: Hala Gwardii, pl. Żelaznej Bramy 1
Kiedy: 20 kwietnia (piątek), g. 19.00-01.00
Zapraszamy warszawiaków na dancing w stylu retro. W Hali Gwardii rozbrzmiewać będą swing i jazz – taneczne rytmy lat 30-tych, przy których Rotmistrz Pilecki bawił się ze swoją narzeczoną, a potem żoną – Marią z Ostrowskich. Najlepsi fryzjerzy i wizażystki pomogą rozpocząć wieczór w odpowiednim image’u. Fryzura na Witolda i makijaż na Marię? - tej nocy wszystko będzie możliwe!
SPÓŁDZIELCZOŚĆ, LOKALNOŚĆ, KOOPERACJA – ŚNIADANIE Z PILECKIM
Gdzie: al. Wojska Polskiego 4
Kiedy: 21 kwietnia (sobota), g. 09.00-16.00
W sobotni poranek nawiążemy do przedwojennych doświadczeń Witolda Pileckiego, który w innowacyjny sposób zarządzał rodzinnym majątkiem w Sukurczach. Założył wówczas pierwsze w okolicy kółko rolnicze i spółdzielnię mleczarską, dzięki którym lokalni rolnicy bronili się przed narzucanymi niskimi cenami żywności.
Podczas wyjątkowego targu śniadaniowego skosztujemy specjałów dostarczonych przez polskich spółdzielców, a także posmakujemy wyrobów przedwojennej kuchni. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w warsztatach ogrodniczych.
PILECKI. UCIECZKA DO WOLNOŚCI – KONCERT L.U.C
Gdzie: Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51
Kiedy: 21 kwietnia (sobota), g. 20.30
Specjalnie skomponowana na tę okazję muzyka Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i animowane ilustracje Przemysława „Trusta„ Truścińskiego stworzą wyjątkowe widowisko multimedialne, opowiadające historię ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz-Birkenau w oparciu o oryginalne relacje z jego ”Raportów”.
WARSZAWA PILECKIEGO – SPACER
Gdzie: Start: Pomnik Pileckiego, al. Wojska Polskiego 32
Kiedy: 22 kwietnia (niedziela), g. 11.00
Przewodnik Konrad Tarnopolski poprowadzi spacer warszawskimi śladami Witolda Pileckiego. Zobaczymy, gdzie Rotmistrz dał się pojmać Niemcom w łapance,. Odwiedzimy miejsca, w których walczył w Powstaniu Warszawskim. Zajrzymy do wnętrz katowni UB przy ul. Rakowieckiej, gdzie był więziony podczas procesu i gdzie został zamordowany.
KINO WOLNOŚĆ – MARATON FILMOWY
Gdzie: Kinoteka, pl. Defilad 1
Kiedy: 22 kwietnia (niedziela) , g. 15:00
Wolność kształtowania indywidualnego losu, wolność polityczna narodu, swoboda artystycznego wyrazu – to tematy wielkich polskich filmów, które wyświetlimy podczas specjalnego maratonu. W niedzielne popołudnie o wolności w polskim kinie porozmawiamy także z zaproszonymi gośćmi.
15.00 Nóż w wodzie, reż. Roman Polański
17.20 Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland
19.40 Ucieczka z kina „Wolność”, reż. Wojciech Marczewski
PILECKI. ŚWIADEK LUDOBÓJSTWA – DEBATA
Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych, ul. Bracka 25, Warszawa
Kiedy: 23 kwietnia (poniedziałek), g. 18:00
Festiwal zwieńczy dyskusja o roli Polaków w dokumentowaniu zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej i informowaniu o nich świata. Misja Witolda Pileckiego w Auschwitz jest wielkim symbolem tego wysiłku. Punktem wyjścia do rozmowy będzie powstająca właśnie biografia Rotmistrza autorstwa Jacka Fairweathera.
Uczestnicy: Jack Fairweather – brytyjski dziennikarz i korespondent wojenny, laureat brytyjskiego Pulitzera, prof. Magdalena Gawin - historyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prowadzi: dr Wojciech Kozłowski, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.