„Pax Romana”– A. Goldsworthy – recenzja


Pax Romana – pokój rzymski. Wielu historyków do dziś zadaje sobie pytanie, czego efektem był okres, w którym imperium rzymskie pozostawało bez większych konfliktów wewnętrznych, a władza była stabilna. Czy wyłącznie wytworem militarnej potęgi państwa rzymskiego, czy może podstępnych metod ucisku? Próby odpowiedzi na tak postawione pytania podjął się Adrian Goldsworthy w swojej najnowszej książce.

Adrian Goldsworthy jest historykiem brytyjskim, który specjalizuje się w historii starożytnego Rzymu. Na polskim rynku wydawniczym, nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się właśnie jego książka – Pax Romana. W porównaniu z brytyjskim, polskie wydanie spóźnione jest o 2 lata, ale moim zdaniem nie ma to jakiegokolwiek wpływu na zawarte w nim informacje, gdyż nie słyszałem ani nie czytałem, aby w tym czasie pojawiły się nowe istotne informacje z punktu widzenia badanego tematu.

Recenzowana książka opisuje historię Rzymu z militarnego punktu widzenia. Autor podzielił pracę na dwie zasadnicze części opisujące okresy republiki i pryncypatu. Każda z nich podzielona została na rozdziały. W samej treści znaleźć można opis rzymskiej ekspansji i sposobu ujarzmiania podbitych ludów, systemu wewnętrznego, zmilitaryzowanej gospodarki czy przebiegu najważniejszych wojen.

Pax Romana czyta się sprawnie. Autor nie używa ani wysoce wysublimowanego języka, ani nie stara się dotrzeć do czytelnika akademickimi sposobami wykładu. Konstrukcja książki jest przejrzysta w swojej strukturze. Ciężko jest się pogubić. Przystępny język nie uchroni jednak przed tym, że niektóre jej fragmenty są nudnawe i czyta się raczej po to, aby jak najszybciej przejść do dalszych partii lektury.

Jedną z głównych zalet narracji jest tłumaczenie na bieżąco łacińskich zwrotów, co dla mniej obeznanego w łacinie czytelnika będzie bardzo pomocne. Do innych zalet należy zaliczyć zamieszczenie chronologii, słowniczka najważniejszych pojęć używanych w książce, wykazu skrótów, kolorowej wkładki ze zdjęciami oraz map, przedstawiających zarówno granice państwa rzymskiego, kierunki jego ekspansji jak i poszczególne prowincje.

Autor recenzowanej pozycji czerpie też pełnymi garściami z aparatu naukowego. Książka posiada bogatą bibliografię oraz przypisy umieszczone na końcu, których również jest sporo. To wszystko powoduje, że z czystym sumieniem można ją zaliczyć do dzieł naukowych.

Do przeczytania książki Goldsworthy’ego zachęca ciekawa szata graficzna polskiego wydania. Lekturę polecam przede wszystkim miłośnikom historii starożytnej oraz osobom zafascynowanym dziejami antycznego Rzymu. W tym miejscu muszę jasno zaznaczyć, że do ich stanu wiedzy nie wniesie ona nic nowego, gdyż jest to raczej próba usystematyzowania wiedzy na pewnym odcinku militarnej historii Rzymu.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawa szata graficzna

+ prosty sposób narracji

+ wykorzystanie aparatu naukowego

+ zdjęcia i mapy

+ chronologia wydarzeń

+ słownik pojęć

+ bogata bibliografia

+ wykaz skrótów i przypisy

Na minus:

- nie wnosi nic nowego

- momentami nudnawa

 

Tytuł: Pax Romana

Autor: Adrian Goldsworthy

Wydawca: Rebis

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8062-204-3

Liczba stron: 584

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 59,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Zuzanna Świrzyńska

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz