Inscenizacja historyczna „Wici na Grodzisku” - zaproszenie


W środku miesiąca kwitnienia lip wzgórze, zwane Grodzisko, górujące nad okoliczną równiną i Rabą, przyjmie dziesiątki wojów, rycerzy i rzemieślników. Wszystko za sprawą tego, że do wioski Chełm, na zachód od pobliskiej Bochni, zwołane zostały Wici.

14 i 15 lipca to dni, kiedy niewielka miejscowość Chełm koło Bochni zostanie opanowana przez rekonstruktorów, odtwarzających wikingów, Słowian, rycerstwo świeckie i zakonne. Wszystko w ramach festiwalu historycznego o zakresie chronologicznym od X do XIII wieku, który ma na celu promocję lokalnej historii oraz rekonstrukcji. Miejsce wydarzenia nie jest przypadkowe. W Chełmie bowiem w X wieku na szczycie wzgórza Grodzisko znajdował się wczesnośredniowieczny gród o niepoślednim znaczeniu. Sama zaś miejscowość w XII wieku podarowana została przez komesa Mikołaja Gryfitę Zakonowi Bożogrobców z Miechowa.

Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli spróbować swych sił w szrankach bitewnych, wykazać się zręcznością podczas strzelania z łuku, a także nacieszyć swe oczy wieczornym pokazem ognia czy koncertem muzyki z epoki. Przez cały czas trwania wydarzenia otwarty będzie pogański chram, w którym doświadczyć będzie można obecności Starych Bogów.

Czy jednak chrześcijańskie rycerstwo pozwoli poganom bezprawnie odprawiać swe bezbożne praktyki na szczycie wzgórza? O tym odwiedzający będą się mogli przekonać podczas sobotniej inscenizacji bitwy.

Plan wydarzenia:

14 lipca (sobota):
10:00 - otwarcie bram.
11:00 - oficjalne rozpoczęcie wydarzenia.
11:30 - turniej wojów i rycerzy I vs I - eliminacje.
12.30 - turniej łuczniczy - eliminacje.
15:30 - turniej wojów i rycerzy V vs V - eliminacje.
17:30 - wykład o historii regionu.
18:30 - bitwa o Grodzisko około 30 min.
19.00 - inscenizacja bitwy.
20:00 - koncert zespołu muzyki średniowiecznej.
21.00 - pokaz tańca z ogniem
22.00 - zamknięcie bram - koniec pierwszego dnia festiwalu.

15 lipca (niedziela):
10:00 - otwarcie bram.
11:00 - turniej wojów i rycerzy 1 vs 1 - finały.
11:00 - turniej łuczniczy - finały.
12:00 - turniej wojów i rycerzy V vs V - finały.
13:00 - rozdanie nagród i zamknięcie bram - koniec drugiego dnia festiwalu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz