Zamek w Stobnicy nie był pierwszy. Zobacz inne zamki, które wyglądają na dużo starsze niż są


Zamek w Stobnicy, budowany na obszarze Puszczy Noteckiej nie jest pierwszym tak ogromnym obiektem, który będzie wyglądał na dużo starszy niż jest. Budowanie tego typu budynków było szczególnie popularne w XIX w., gdy na świecie powstało wiele budowli imitujących wyglądem dawne twierdze.

Wizualizacje powstającego w Stobnicy zamku, który porównywalny jest do Zamku w Malborku można już zobaczyć w internecie. Ekolodzy spierają się o wpływ tej inwestycji na przyrodę, ale są też głosy osób, które na temat bryły budynku wypowiadają się pozytywnie. Najbliżej jej do neogotyku będącego jednym ze styli historyzmu w architekturze. Poniższe zestawienie prezentuje budynki, które powstając w XIX  i XX wieku nawiązywały w swojej formie do dawnych zamków i pałaców.

Hotel Banff Springs

Hotel Banff Springs / fot. Kimpayant, CC-BY-SA 3.0

Ten ogromny budynek przeznaczony na luksusowy hotel powstał na terenie Parku Narodowego Banff, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt położony jest w Górach Skalistych, tuż nad wodospadem Bow Falls, w pobliżu źródeł termalnych. Dla gości został otwarty 1 czerwca 1888 r. Zaprojektował go amerykański architekt Bruce Price dla Canadian Pacific Railway. Spółka budując kilka ogromnych hoteli chciała promować stylowe podróże pociągiem w atrakcyjne miejsca Kanady, co umożliwiała rozbudowana sieć kolejowa. Hotel w latach 20-tych XX wieku przeszedł gruntowną przebudowę, której efekty w bryle obiektu zostały zachowane do dziś.

Hotel Château Frontenac

Hotel Château Frontenac / fot. Bernard Gagnon, CC-BY-SA 3.0

To luksusowy hotel również zaprojektowany przez Bruce’a Price’a, który został zbudowany w stylu historyzmu (neogotyki i neorenesans). Inwestorem była kolejowa spółka Canadian Pacific Railroad Company. Obiekt powstał w centrum kanadyjskiego miasta Quebec, tuż nad Rzeką Świętego Wawrzyńca. Budowa rozpoczęła się w 1892 r., hotel otwarto rok później. Od tamtego czasu przeszedł kilka przebudów, ale zachował swoją monumentalną bryłę, zostając jedną z największych atrakcji miasta.

Zamek Guédelon

Zamek Guédelon / fot. Stéphane D, CC-BY-SA 3.0

Cechą charakterystyczną wciąż wznoszonego we Francji Zamku Guédelon jest jego sposób budowy. Romańska twierdza powstaje wyłącznie przy użyciu technik i materiałów używanych w średniowieczu. Tak konsekwentnie prowadzona inwestycja sprawiła, iż do Guédelon przybywa kilkaset tysięcy turystów by poczuć się jak w średniowieczu. Budowa trwa od 1997 r., jej zakończenie planowane jest na rok 2028.

Zamek Neuschwanstein

Widok z Marienbrücke na południową fasadę Neuschwanstein / fot. Thomas Wolf, CC-BY-SA 3.0

Neuschwanstein to zamek, który góruje nad miejscowością Schwangau położoną w południowej Bawarii. Ten jeden z największych symboli swojego regionu powstawał w latach 1869-1886 z myślą o królu bawarskim Ludwiku II Wittelsbach. Architektem obiektu był Christian Jank, a następnie Eduard Riedel i Georg von Dollmann. Zamierzeniem twórców było stworzenie możliwie najbardziej idealnego zamku średniowiecznego. Ta sztuka im się udała, gdyż zamek rocznie odwiedza ponad milion turystów. Jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł historyzmu w architekturze.

Pałac Pena

Pałac Pena / fot. Tania Fonseca, CC-BY-SA 3.0

Pałac Pena został zbudowany na jednym ze wzniesień Gór Sintra, na zachód od Lizbony. Jego budowa trwała w latach 1842–1854. Obecnie  obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uchodzi za jeden z najważniejszych przejawów romantyzmu w architekturze.

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu / fot. Diego Delso, CC-BY-SA 3.0

Neoromański zamek projektu Franza Schwechtena został wzniesiony w Poznaniu w latach 1905-1910. Obiekt mający ozdabiać Dzielnicę Cesarską budowano z myślą o pruskim cesarzu Wilhelmie II Hohenzollern. Po wojnie zastanawiano się nad jego zburzeniem, traktując zamek jako jeden z symboli niemieckiej okupacji. Ostatecznie obiekt przebudowano, dziś mieści się w nim Centrum Kultury „Zamek”.

Zamek Vajdahunya

Zamek Vajdahunyad w Budapeszcie / fot. Endrjuch, CC-BY-SA 3.0

Zespół budynków nazywanych Zamkiem Vajdahunyad powstał na Wyspie Széchenyiego w Budapeszcie. Jest to kilkanaście obiektów przedstawiających różne style węgierskiej architektury. Początkowo ich drewniane konstrukcje powstały z myślą o wystawie z okazji 1000-lecia Węgier. Ich ogromna popularność spowodowała, iż zdecydowano się na zbudowanie ich z trwałych materiałów, co nastąpiło w latach 1904-1908. Jedną z nich jest neogotycka kopia wieży Zamku w Vajdahunyadzie (dziś Rumunia).

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  Dopisałbym Boblice, ale to rekonstrukcja, a nie coś nowego

 2. Kanadyjczyk pisze:

  Hotel Banff Springs hotelowałbym się! Skoro ten hotel stoi to widocznie nie zagraża niczemu w Parku Narodowym, i te wody termalne!!!

 3. Kamil pisze:

  Pałac Westminsterski to też nie ta epoka co turyści myślą 😉

 4. Damian pisze:

  No i jeszcze zamek w Mosznej na Opolszczyźnie.

 5. mike pisze:

  Jak zwykle 100 lat za światem

 6. Bartosz pisze:

  W Stobnicy jeszcze będą filmy kręcić i wszyscy będą zadowoleni. No ale każdy „ekolog” etc. musi pokazać jaki jest ważny.

 7. Pola pisze:

  Zazdrość potrafi zniszczyć najpiękniejsze pomysły.

 8. janusz22 pisze:

  Stobnica koszmarek z pustaków max.
  Ale Banff Springs jeszcze gorszy. Paskudny moloch.

Zostaw własny komentarz