Czesi opowiedzą światu o wojnach husyckich. Zdjęcia do filmu ruszają jesienią


Anglojęzyczne superprodukcje są świetnym środkiem promocji własnej historii za granicą, o czym od dawna wiedzą Amerykanie. Ostatnio wiele mówi się o tym w Polsce, chociaż nad Wisłą słowa na razie będą musiały nam wystarczyć. Czesi, w przeciwieństwie do nas, postanowili działać. Pierwszy klaps na planie „Medieval„ padanie jesienią. Widowisko opowie o wojnach husyckich, w których walczyć będzie, znany z „Warcraft: Początek„ i ”Ocalonego”, Ben Foster.

Scenariusz do filmu napisany został przez Petra Jákla, który nadchodzące czeskie widowisko także wyreżyseruje. Anglojęzyczna superprodukcja zostanie w całości wyprodukowana na terytorium Czech.

Jan Žižka na obrazie Jana Matejki, Bitwie pod Grunwaldem.

Środki niezbędne do zrealizowania filmu dostarczą prywatni inwestorzy oraz wiele czeskich instytucji państwowych – przede wszystkim Czeski Fundusz Kinematograficzny oraz Praski Fundusz Kinematograficzny – a także Creative Europe – Media.

Historia czeskiego bohatera

Osią nadchodzącego czeskiego filmu będzie historia jednego z najważniejszych bohaterów narodowych naszego południowego sąsiada, Jan Žižka z Trocnova, którego rolę odegra Ben Foster.

Žižka – drobny szlachcic, który po utracie majątku wraz z grupą towarzyszy został najemnikiem, stanowi cześć wielu istotnych dla Europy Środkowej początku XV wieku wydarzeń.

Czech swoją legendę zaczął pisać pod Grunwaldem, gdzie służył polskiemu królowi podczas historycznego zwycięstwa, co też na swoim obrazie uwiecznił Matejko. Po bitwie powrócił do ojczyzny, by tam służyć królowi Wacławowi IV. Wraz ze śmiercią króla w roku 1419 Žižka związał się z husytami, których najbardziej radykalny odłam – taboryci – pod koniec roku 1420 mianował Žižkę pierwszym hetmanem, którą to rolę, z sukcesami budującymi reputacje nadzwyczaj wprawnego dowódcy pełnił aż do śmierci.

Po śmierci Jana Žižki w roku 1424, zgodnie z życzeniem czeskiego bohatera, jego ciało obdarto ze skóry, z której następnie wykonano bęben. Bęben stał się dla sierotek - jak nazywano najbliższych towarzyszy Jana Žižki po jego śmierci - relikwią i towarzyszył im w walce, aż do utracenia go w roku 1428.

Sześć stuleci od wybuchu wojen

Decyzja o produkcji historycznego widowiska ma związek ze zbliżającą się 600 rocznica wybuchu wojen husyckich, którą Czesi obchodzić będą w czerwcu przyszłego roku.

Mianem wojen husyckich przyjęło się określać wojny religijne toczone pomiędzy husytami i dynastią Luksemburgów w latach 1419-1436.

Przyczyną wieloletniego konfliktu stało się śmierć Jana Husa, czeskiego duchownego oraz reformatora kościoła, który uznawany jest za zapowiedź idei głoszonych przez Marcina Lutra sto lat później. Winą za śmierć bohatera narodowego Czesi obarczyli następcę króla Wacława IV, Zygmunta Luksemburskiego.

Wojny husyckie zakończyły się ugodą pomiędzy husytami a soborem bazylejskim, które nazywane jest kompaktami praskimi. Na mocy porozumienia Zygmunt Luksemburski zasiadł na tronie Czech, choć ceną za to była znacząca autonomia zreformowanego kościoła husytów.

Jan Žižka z husyckim księdzem spogląda na Pragę po Bitwie o Witkową Górę

źródło: www.comingsoon.net

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz