Krótka historia farmacji


Farmacja to dziedzina nauki, która swój początek ma wiele, wiele lat temu. Już w czasach starożytnych ludzie wykorzystywali naturalne składniki, aby radzić sobie z chorobami i różnego rodzaju schorzeniami, a także po to, żeby zapobiegać procesom starzenia. Wraz z upływem lat nauka ta znacznie się rozwinęła i dzięki temu obecnie prezentuje naprawdę wysoki poziom oraz szeroką gamę leków na różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Farmacja - co to takiego?

Farmacja to zespół nauk, który obejmuje wiedzę o lekach. Nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym słowo phármakon oznacza magiczny środek, czyli inaczej lek na różnego rodzaju dolegliwości. Znaczenia słowa farmacja można również doszukiwać się w słowie ph-ar-maki, które we wczesnym języku egipskim oznaczało dający bezpieczeństwo. Dzięki takiemu połączeniu nazwa tej nauki od razu wskazuje, czym zajmowali się farmaceuci od wieków i zajmują się aż po dziś dzień. Ich działania dotyczą przede wszystkim leczenia i wynajdowania wyjątkowych preparatów, które pomagają zwalczać różnego rodzaju choroby.

Ta dziedzina należy do zbioru nauk medycznych. Łączy się ściśle z wieloma innymi istotnymi dziedzinami, takimi jak biotechnologia, botanika, toksykologia, nauka o żywieniu, a także wszelkie dziedziny dotyczące zdobywania wiedzy o środowisku. Dzięki tak szerokiemu zakresowi tematów, które dotyczą bezpośrednio farmacji, w aptekach obecnie dostępny jest tak szeroki wybór nowoczesnych leków, które są przydatne w leczeniu rozmaitych schorzeń.

Obecnie farmacja to dziedzina, która zajmuje się zarówno wytwarzaniem, jak i dystrybucją leków oraz suplementów diety. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie poprawić stan zdrowia osoby, która je zażywa. Preparaty z witaminami i minerałami, antybiotyki, szczepionki, lecznicze kremy i maści to tylko niewielka część dostępnych w aptekach środków.

Farmaceuci kiedyś i dziś

W czasach pierwotnych przygotowywaniem leczniczych specyfików zajmowały się przede wszystkim kobiety. Ich zadaniem było poszukiwanie roślin, odkrywanie ich właściwości oraz przygotowywanie z nich naparów, okładów i innych naturalnych lekarstw, które były przydatne w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Wiedza na temat konkretnych właściwości ziół i innych roślin była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie. Nieco później zaczęli pojawiać się znachorzy, którzy pełnili funkcję lekarza w każdej wiosce i to oni zajmowali się uzdrawianiem oraz przygotowywaniem leczniczych substancji.

Wraz z nadejściem starożytności tę dziedzinę opanowali kapłani, którzy przez długi czas mieli wyłączne prawo do przygotowywania substancji o właściwościach uzdrawiających. Z tego powodu przez wiele lat ludność różnych narodów polegała na osobach związanych ściśle z wiarą nie tylko w kwestii zdrowia duchowego, ale również fizycznego. Było to spowodowane przekonaniem, że posiadają oni niezwykłe umiejętności oraz wiedzę od bogów. Z czasem jednak kapłani przestali być jedynymi osobami, które miały prawo zajmować się leczeniem ludzi, a zajęły się tym osoby, które szczególnie interesowały się tą dziedziną i posiadały szeroką wiedzę z tego zakresu.

Obecnie farmaceuci to osoby, które pracują w aptekach lub w hurtowniach leków i zajmują się dystrybucją preparatów różnego rodzaju, które mają za zadanie poprawić samopoczucie fizyczne oraz psychiczne osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia. Poza sprzedażą wyrobów aptecznych, farmacja to dziedzina, która obejmuje również ich produkcję w fabrykach. Dotyczy ona zarówno leków naturalnych, jak i syntetycznych.

Nowoczesny świat farmacji

W czasach obecnych przemysł farmaceutyczny charakteryzuje się niezwykle szybkim rozwojem. Nowe odkrycia oraz unowocześniane technologie pozwalają na przeprowadzanie dokładniejszych badań, a co za tym idzie stałe ulepszanie formuł i wprowadzanie nowych, skuteczniejszych leków. Produkty farmaceutyczne stale muszą ewoluować nie tylko ze względu na chęć dążenia do perfekcji, ale również dlatego, że wiele chorób również ciągle ewoluuje i wymaga innego działania.

Sprzedaż leków przynosi ogromne zyski dla koncernów farmaceutycznych. Dlatego właśnie farmacja odgrywa niezwykle istotną rolę w globalnej gospodarce. Rynek ten jest mocno skondensowany. Działa na nich wiele różnych firm, które oferują podobne preparaty, na te same choroby. Dzięki temu każda apteka oferuje wiele różnych wariantów i sposobów leczenia jednego problemu. Aby uniknąć wykorzystywania tych samych formuł przez konkurencję, firmy zajmujące się produkcją leków chronią swoje wyroby patentami.

Dziś farmaceuta nie zajmuje się już produkcją leków, a jedynie ich dystrybucją. Jest to osoba zatrudniona w aptece lub w hurtowni farmaceutycznej, która ma za zadanie wydawanie leków na podstawie recepty lekarskiej. Jej powinnością jest również obiektywne i rzetelne doradztwo klientom w kwestii wyboru odpowiednich specyfików dostępnych w ich ofercie, a także dbałość o poprawne funkcjonowanie punktu farmaceutycznego oraz jego dobrą opinię wśród klientów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz