Matura z historii – cz. I – „Wskazówki dla maturzystów”


Ogólne informacje o egzaminie maturalnym z historii, wskazówki przygotowawcze dla maturzystów oraz kilka porad w kontekście zadań i poleceń. Zapraszamy do lektury części pierwszej w serii naszego portalowego Vademecum!

Informacje o egzaminie  

Bieżący rok jest trzecim z kolei, w którym maturalny egzamin z historii zdawać można wyłącznie na poziomie rozszerzonym (jako przedmiot dodatkowy). Egzamin ma formę pisemną, trwa 180 minut oraz zawiera ok. 30 zadań, na które składają się polecenia w formie zamkniętej, otwartej tudzież jedno zadanie polegające na zbudowaniu dłuższej wypowiedzi pisemnej na jeden z pięciu przygotowanych tematów. Wyniki egzaminu podawane są na skali centylowej oraz w procentach.

Wskazówki dla maturzystów

Historia jest trudną i niezwykle obszerną dziedziną wiedzy. Nauka jej wymaga czasu, pracowitości oraz planu, choć należy pamiętać, iż wysiłek zostanie z całą pewnością odpowiednio wynagrodzony – wynik maturalny z historii może zadecydować o twojej przyszłości! Punkty zebrane dzięki opisywanemu egzaminowi mogą zadecydować o przyjęciu na studia nie tylko historyczne, ale również m.in. prawnicze, psychologiczne, dziennikarskie, politologiczne, archeologiczne, etniczne, kulturoznawcze itd. Zatem zacznijmy planować naukę już teraz!

Plan nauki

 1. Podziel materiał, który musisz przyswoić na mniejsze partie oraz – w miarę możliwości – ustal stałe dni i godziny nauki (najlepiej w formie grafiku/kalendarza). Dobrze zorganizowany plan nauki w połączeniu z systematycznością zdecydowanie pomoże ci opanować obszerny materiał historyczny.
 2. Rozrysuj materiały w formie schematów, tabel lub diagramów oraz używaj różnych kolorów do podkreślania kluczowych informacji – zabiegi te pozwolą twojej pamięci łatwiej przyswoić dany zakres materiału.
 3. Pamiętaj o śnie (minimum 8 godzin dziennie), zdrowym odżywianiu, które ma olbrzymi wpływ na naszą pamięć, dużych ilościach wody mineralnej oraz o komfortowych i wygodnych warunkach do nauki.
 4. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę! Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, zacznij naukę już dziś.
 5. Czytaj przygotowywane przez nas Vademecum. Systematycznie opracowywać będziemy materiały, które najczęściej pojawiają się na maturze z historii.

Kilka porad dotyczących egzaminu

 1. Na dzień przed egzaminem nie ucz się do rana! Zdecydowanie lepszą inwestycją w siebie będzie wówczas długi i spokojny sen. To podczas snu utrwala się zdobyta wiedza.
 2. W dniu poprzedzającym egzamin przygotuj wszystkie rzeczy, które musisz ze sobą zabrać, tj. dowód tożsamości, przynajmniej dwa czarne długopisy, linijkę oraz kalkulator (może się przydać!).
 3. W momencie gdy zostanie przekazany w twoje ręce arkusz egzaminacyjny, spokojnie i uważnie sprawdź, czy zawiera on wszystkie strony. Skontroluj także, czy twoje dane są poprawne oraz przyklej naklejki w wymagane miejsca.
 4. Czytaj uważnie wszystkie polecenia, podkreślaj najważniejsze informacje w zadaniu, pisz wyraźnie, nie rób błędów, w zadaniach zamkniętych zaznacz dokładnie tylko jedną odpowiedź (a jak się pomylisz, błędną odpowiedź oznacz kółkiem i wskaż poprawną), a przede wszystkim – zastanawiaj się nad tym, co piszesz! Nie daj się ponieść presji czasu, egzaminatorzy zwracać będą uwagę na konkretną przekazaną przez ciebie wiedzę. Na maturze liczy się nie ilość, a jakość.
 5. Teksty źródłowe są immanentną częścią każdego egzaminu maturalnego z historii. Skup się na nich, zazwyczaj odpowiedź na dane pytanie zawarta jest w treści dołączonego źródła. Przy czym pamiętaj – przeczytaj dokładnie polecenie, jeżeli nie ma żadnej informacji byś korzystał z własnej wiedzy, znaczy to, że punktowana będzie odpowiedź oparta jedynie na informacji pochodzącej ze źródła.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie przygotowywania się do matury, zajrzyj do informatora CKE o egzaminie maturalnym z historii TUTAJ.

→ CZĘŚĆ II.

Bibliografia:
1. Jarosz J., Historia: vademecum gimnazjalisty, Warszawa 2002.
2. Kręc A., Noskowiak J., Zapiór B., Vademecum Maturzysty Historia, Kraków 2016.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Patryk R. pisze:

  Przyda się jak cholera, dzięki za to. Do matury pół roku więc trzymajcie proszę tempo! 🙂

Zostaw własny komentarz