Fort Borek 52 w Krakowie. Trwa budowa muru Carnota i parku wokół zabytku


Na krakowskich Klinach Fort Borek przechodzi intensywną rewitalizację. Wraz z Fortem Łapianka jest historyczną perłą Dzielnicy Swoszowice. Obecnie trwa rekonstrukcja muru Carnota, prowadzone są także prace związane z wymianą betonowych posadzek oraz  z odwodnieniem fortu.

Rewitalizacja Fortu Borek

Fort Borek w styczniu 2019 r. / fot. Wojtek Duch

Rewitalizacja fortu rozpoczęła się w 2012 r., gdy miasto zainteresowało się niszczejącym obiektem. Wykonano wówczas pierwsze projekty architektoniczne. Od tego czasu wykonano szereg prac zabezpieczających oraz rewitalizujących. Prace przyspieszyły w roku 2016. Wtedy odrestaurowana została kaponiera (mały budynek przed fortem), rok później przystąpiono do wymiany posadzek wewnętrznych, w budynku powstały także nowe schody. Od 2018 r. trwają prace dotyczące odwodnienia fortu, powstaje także mur Carnota - pierwotny zburzyli sami Austriacy. Jest to ceglany mur, który w XIX w. najczęściej służył jako element fortyfikacji mający utrudnić atakującym pokonanie fortecznego rowu. Podobne rozwiązania, jak w Forcie Borek, zastosowano m.in. w Cytadeli Warszawskiej. Autorem takiego rozwiązania był francuski generał Lazare Nicolas Marguerite Carnot. Więcej na temat rewitalizacji wykonanej w poprzednich latach przeczytacie tutaj.

Fort Borek w styczniu 2019 r. / fot. Wojtek Duch

Widoczna na pierwszym i drugim zdjęciu betonowa ściana zostanie w następnym etapie obłożona cegłą. W ten sposób na Klinach dojdzie do odtworzenia XIX-wiecznej fortyfikacji. Pomiędzy murem Carnota i Kaponierą, a północną ścianą fortu zostanie zlokalizowana wielofunkcyjna sala. W planach jest także m.in.wykonanie kanałów technicznych pod instalacje oraz budowa instalacji wodnej i sanitarnej. Za zabytek odpowiada Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Park wokół Fortu Borek

Park wokół Fortu Borek w styczniu 2019 r. / fot. Wojtek Duch

Prace rewitalizacyjne są prowadzone także wokół fortu. Jeszcze kilka lat temu znajdował się wokół niego nieuporządkowany, mocno zarośniętego terenu. Teraz jego zachodnia część została zamieniona w park. Wśród zachowanych drzew wytyczono alejki. Główne zostały wykonane z betonu eksponowanego, natomiast boczne z kruszywa z małopolskiej Kopalni Diabazu Niedźwiedzia Góra. Za park odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, który zlecił już wykonanie projektu części południowej i wschodniej parku.

Dach Fortu Borek / fot. Wojtek Duch

Pieniądze na Klub Kultury Kliny i Bibliotekę Polskiej Piosenki

Po zakończeniu rewitalizacji w forcie powstanie Klub Kultury Kliny oraz Biblioteka Polskiej Piosenki, rozważane jest także oddanie części pomieszczeń na potrzeby Dzielnicy X Swoszowice. Według informacji podawanych przez Bogusława Kośmidra, zastępcy prezydenta Krakowa, na cele Fortu Borek zabezpieczone zostało: 7 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, 1,5 mln zł ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz 6,9 mln zł z budżetu Krakowa.

Projekt rewitalizacji fortu / fot. Biuro Projektowe Czegeko

Zobacz także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Fortycki pisze:

    Między rekonstrukcją a rewitalizacją jest cienka granica. Mnie się sposób rewitalizacji fortu podoba, alternatywą byłaby dalsza ruina obiektu, a tak wiadomo, że projekt nieco ingeruje w historyczność budynku tj. ta sala wielofunkcyjna, ale jednak budynek musi odpowiadać wymogom współczesności

Zostaw własny komentarz