Fort Łapianka w Krakowie. Zrewitalizowano budynek wartowni oraz teren wokół obiektu


Krakowski Fort Łapianka przeszedł kolejny etap rewitalizacji. Zarząd Budynków Komunalnych zrealizował prace wokół budynków fortecznych oraz wykonał remont wartowni bramnej.

Fort Łapianka w Krakowie / fot. Wojtek Duch

Rok 2018 był dla Fortu Łapianka łaskawy. Zakończył się kolejny etap rewitalizacji, której zwieńczeniem będzie utworzenie w forcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. Dokładna data zakończenia prac nie jest znana, jednak nie stanie się to wcześniej niż w 2020 r.

Ubiegłoroczne prace polegały przede wszystkim na zagospodarowaniu terenu wokół budynków fortecznych, w szczególności fortyfikacji ziemnych. Przywrócono historyczną formę wałów i stoków fos, odkryto pierwotne kamienne umocnienia. Także na wałach rozpoczęto budowę schodów.

Budynek wartowni / fot. Wojtek Duch

Ponadto została wybudowana droga dojazdowa do stacji trafo, parking oraz kamienny krąg dla harcerzy, który będzie służył jako miejsce spotkań.  Zrekonstruowano również budynek wartowni bramnej przy wjeździe do fortu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Fortycki pisze:

    Szkoda, że brak konkretów dot. uruchomienia Muzeum, wszak jeszcze trzeba przygotować wystawę i przestrzenie na nią.

Zostaw własny komentarz