„Polskie piękno. Sto lat mody i stylu” – K. Żebrowska – recenzja


Elementy mody często istnieją, jak to zauważa autorka, „po nic”. Jednak moda to coś, co wyróżnia lub unifikuje każdego człowieka; coś, przez co można wyrazić siebie, pokazać, jakim się jest. 100 lat mody i stylu na 100-lecie odzyskania niepodległości. Karolina Żebrowska – kostiumolożka, blogerka i miłośniczka stylu vintage oraz autorka filmów, m.in. 100 Years of Beauty – Poland, zaprasza w niezwykłą podróż po wieku mody polskiej.

Podjęcia tej modowej wędrówki na pewno nikt nie pożałuje. Każda strona wciąga coraz bardziej. Wszystko jest tu niezwykle interesujące i perfekcyjne – nie tylko teksty, które traktują o modzie czy zwyczajach Polek, ale też zdjęcia niczym z babcinego albumu. Są też obrazy ukazujące piękne kobiety w zachwycających strojach oraz wycinki z gazet z epoki. Prawdziwa uczta dla oczu.

Pozycja podzielona została na rozdziały obejmujące po kilka lat między rokiem 1900 a 1999. Na uwagę zasługuje fakt, że każdy z nich otwiera zdjęcie autorki w stroju odpowiadającym tematyce poruszanej w danej części. Należy podkreślić, że często elementy ubioru są rekonstrukcją autorstwa samej Żebrowskiej. Główny temat to nie tylko stroje, ale i fryzury, makijaże oraz trendy dotyczące figury, czyli całość piękna kobiecego. Interesujące jest ukazanie trendów modowych z pism kobiecych i z zachodnich domów mody oraz przełożenie tego na realia, które często kontrastowały z tym, co na wybiegu.

W każdym dziale znajduje się kilka słów odnośnie mody ślubnej z danego okresu, co na pewno zainteresuje czytelników płci żeńskiej. Stałą częścią jest także strona zatytułowana „Ikona mody”. Opisana została w tym miejscu kobieta, która, jak sama nazwa wskazuje, była ikoną mody dla Polek i nie tylko. Wśród nich odnaleźć można m.in. Jadwigę Mehoffer, Polę Negri, Teresę Tuszyńską czy Korę.

W książce wielokrotnie przewija się teza, że Polki zawsze potrafiły się dobrze ubrać. Dbały o to, co miały na sobie, pomimo że sklepowe półki i portfele świeciły pustkami. Zadbany wygląd i próba zrobienia czegoś z niczego to namiastka normalności w najcięższych latach kryzysu, wojny czy okresu, gdy wszystko było na kartki.

Styl ubioru zmieniał się jednak bardzo szybko. Sto lat to dla mody AŻ sto lat. Od ciężkich materiałów i gorsetów, po koronki, ortaliony, od kapeluszy i koków po włosy na pazia, aż po dziś dzień, kiedy wszystko jest dostępne i dopuszczalne. Moda zmieniała się tak szybko jak historia naszego kraju. Te dwie płaszczyzny i ich przeplatanie świetnie zostały ukazane w recenzowanej książce.

Pozycja wyróżnia się dbałością o detale. Na wewnętrznej stronie okładki widnieją zdjęcia dodatków z poprzednich epok: okulary, perły, broszki, kolczyki. Całość wydana została bardzo starannie, niemal jak album. Na uwagę zasługują zdjęcia, reprodukcje obrazów czy ilustracje. Książka jest prawdziwą gratką dla miłośników mody i historii oraz ucztą dla ducha każdej kobiety, która choć trochę interesuje się modą. Absolutnie trzeba ją mieć, a na pewno przeczytać.

 

Plus minus:

Na plus:

+ podjęta tematyka

+ ciekawostki odnośnie mody naszych mam, babć i prababć

+ archiwalne fotografie i fragmenty gazet

+ dokładne opisy pod zdjęciami

+ dobra narracja i lekkie pióro

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Polskie piękno. Sto lat mody i stylu

Autor: Karolina Żebrowska

Wydawca: Znak Horyzont

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-240-5487-9

Liczba stron: 240

Okładka: twarda

Cena: 69,90 zł

Ocena recenzenta:10/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Agata Polte

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz