„Tajne operacje Oddziału II” – P. Langenfeld – recenzja


Historia alternatywna to bardzo popularny nurt fantastyki w Polsce od ładnych kilku lat. Pozwala ona bowiem snuć wyobrażenie szczęśliwego, silnego kraju i oddać się pięknym marzeniom. Doskonałą, dopracowaną wizję prezentuje – w kilku już książkach – Piotr Langenfeld. W „Tajnych operacjach Oddziału II” umacnia mocarstwową pozycję Polski.

Momentem zwrotnym w historii alternatywnej prezentowanej przez wydawnictwo Warbook był atak Sowietów na Zachód i bunt polskich oddziałów im podporządkowanych. Wojna, trudna i długa, doprowadziła do wyzwolenia Polski i restauracji legalnych władz. Niełatwa sytuacja, a zwłaszcza niespokojne sąsiedztwo upokorzonego, biednego, choć wojowniczego ZSRR, doprowadziła do kolejnego konfliktu.

Nowa powieść Piotra Langenfelda, korespondenta wojennego z Afganistanu, rekonstruktora US Army i pomysłowego pisarza, opowiada o tym, co działo się po ostatniej wojnie polsko-bolszewickiej na początku alternatywnych lat 60. W świecie wykreowanym przez autora Polska we współpracy z Ameryką prowadzi skomplikowaną operację stabilizacyjną na obszarach byłego Związku Radzieckiego. Tak – byłego, bo ostatnia wojna doprowadziła do jego rozpadu na wiele mniejszych, często skłóconych ze sobą republik. W nowym świecie, w którym z jednej strony umęczone nędzą ludy postbolszewickie szukają dla siebie miejsca w kapitalistycznej rzeczywistości, a z drugiej wyczerpane wojną i konfliktami społeczeństwa Polski i USA żądają pokoju, pojawia się jednak kolejny gracz.

Wizja Chin, które mają zakusy na zostanie największym graczem na świecie i które, choć podzielone, konsekwentnie dążą do potęgi, jest obrazem wręcz majestatycznym rodzącego się z otchłani Krakena. To wielka nowość w powieściach Langenfelda – dzięki wprowadzeniu graczy dalekowschodnich konflikt zyskuje ogólnoświatowy wymiar, a Polska staje się mocarstwem prowadzącym globalne rozgrywki. Ta wizja porywa rozmachem i… no wiecie.

Bohaterowie powieści nie zmienili się w stosunku do poprzedniej części. Mózgiem operacji jest Paweł Przeszło-Stepniakowski, obecnie kandydat na Prezydenta RP, polscy „dwójkarze” (Oddział II Sztabu Generalnego odpowiadający za wywiad) i, oczywiście, Chińczycy. Nie zabrakło także sowieckich niedobitków, wspierających wrogów Rzeczpospolitej. Postacie są barwne i zachowują się naturalnie, mają ludzkie problemy, strachy i odruchy. W oddawaniu tego Langenfeld jest niemal naturalistyczny.

Autor zna się na militariach, używa wielu rodzajów uzbrojenia i tworzy nowe. Wplata je zgrabnie, nienachalnie, nie roztrząsa się nad nimi przesadnie. To duża zaleta, ponieważ wielu innych pisarzy militarnych zbyt wiele miejsca poświęca opisom sprzętu. Jako korespondent i rekonstruktor Langenfeld potrafi doskonale oddać emocje i dynamizm operacji wojennych. Czy to lądowe, czy powietrzne są wciągające i interesujące. Doskonale uzupełniają rozważania polityczne i szpiegowskie knowania.

Pojawiło się jednak kilka niedociągnięć. Raz ze strony edytorskiej – kilka literówek, błędów interpunkcyjnych czy logicznych. Wydaje mi się też, że niektóre wątki nie zostały dokończone, jakoś urwały się mimo tego, że wydawały się potencjalnie ważne. Wciąż nie wiem, czy chińska próba rakietowa była próbą samego pocisku czy także głowicy, a miała to być przecież ważna demonstracja siły rodzącej się potęgi.

Ogólnie jednak uważam powieść za wartą przeczytania. Autor naprawdę dobrze opisuje wymyślone przez siebie realia geopolityczne i podaje rozwiązania problemów. Z pewnością jest bardzo propolski, może za bardzo, bo Polakom udaje się wszystko, ale czasem taka optymistyczna wizja jest potrzebna w szarej rzeczywistości. Czytelnik z pewnością doceni wartką akcję i wyrazistość postaci.

Plus minus:

Na plus:

+ dynamiczna akcja
+ wyraziści bohaterowie
+ wspaniała wizja potężnej Polski

Na minus:
- tajne operacje są często zbyt tajne
😉
- nieliczne błędy

Tytuł: Tajne operacje Oddziału II

Autor: Piotr Langenfeld

Wydawca: Warbook

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-65904-32-4

Liczba stron: 300

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 36,90 zł

Ocena recenzenta:9,5/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz