Deputowani Bundestagu popierają budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar niemieckiego nazizmu |
W Bundestagu już 240 deputowanych z różnych grup politycznych popiera apel o wzniesienie w Belinie pomnika dla polskich ofiar niemieckiego narodowego socjalizmu. Lokalizacja pomnika określana jest jako „widoczne miejsce” w Berlinie. Byłby to pierwszy taki pomnik w stolicy Niemiec.
Inicjatorem budowy pomnika polskich ofiar niemieckiego nazizmu był Florian Mausbach, były prezes Federalnego Urzędu Budownictwa i Planowania Regionalnego. Zaproponował postawienie pomnika ku pamięci polskich ofiar niemieckiej okupacji na Askanische Platz przed ruinami stacji Anhalt.
Niemiecki Sejm Federalny liczy 709 deputowanych. Obecnie w Bundestagu zasiadają przedstawiciele 7 stowarzyszeń politycznych. Koalicję większościową stanowią partie: CDU (200 deputowanych), CSU (46), SPD (153). Obecnie poparcie wyraziło 240 deputowanych, w tym kilku czołowych parlamentarzystów. Poparcia udzielił także szef niemieckiego MSZ Heiko Maas, który w grudniu 2018 r. poparł budowę pomnika podczas spotkana z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
Jedyną siłą polityczną w całości sprzeciwiającą się pomnikowi jest AfD.
W Berlinie pomnikami uczczono już pamięć Ofiar Holocaustu a także zamordowanych przez Niemców Romów oraz homoseksualistów. Polskie ofiary wciąż czekają na godne upamiętnienie w niemieckiej stolicy.
Źródło: „Bundestagsabgeordnete fordern Mahnmal für polnische NS-Opfer”, sueddeutsche.de
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
240/709... to jest trochę mało. Niemcy nami gardzą, tak samo jak gardzili ich przodkowie... na co komu ten pomnik?
Zamiast repariacji? 😂😂😂😂😂
Pomnikiem nie wykupi się rzeczywistego żalu, który powinien być wyrażony w pieniądzu.