Medale odlewane - historia medalierstwa


Medalierstwo pojawiło się niemal w tym samym momencie, w którym rozpowszechniły się pieniądze. Jest to dziedzina rzemiosła i sztuki stosunkowo bliska wybijaniu monet, a zatem w dość naturalny sposób towarzyszyła pierwszym pieniądzom i rozwijała się równolegle.

Już w starożytnym Rzymie i Grecji medalierstwo stało się znanym rzemiosłem, a wybijane medale wręczane były jako nagrody czy też upominki. Znane są chociażby medale okolicznościowe z okresu powszechnej monarchii w Europie. Wybijano chociażby specjalne medale elekcyjne, które upamiętniały wybór nowego władcy.

Największy rozkwit medalierstwa przypada na epokę renesansu, zwłaszcza we Włoszech skąd w dalszej kolejności sztuka ta powędrowała do Niemiec i Francji. To właśnie we Francji udoskonalono techniczne aspekty wybijania medali. W epoce tej medalierstwo upowszechniło się w całej Europie, również w Polsce.

Medalierstwo w Polsce

Najstarszy polski medal wybity został dla Jana Turzo w 1508 roku. Wykonywane były chociażby na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rozkwit medalierstwa trwał do XIX wieku, gdy sztuka ta stała się eklektyczna. Podobnie jak na świecie, również w naszym kraju medale początkowo upamiętniały głównie ważne wydarzenia w rodzinie królewskiej, a w późniejszym okresie pojawiły się również medale patriotyczne i rocznicowe.

Rozwój technologiczny doprowadził do sporego upowszechnienia wiedzy i umiejętności z zakresu tworzenia medali. To co dawniej wykonywane było jedynie na dworach królewskich stało się bardziej powszechne i przez to w pewnym sensie medale straciły część swojej sentymentalnej wartości.

Medale dawniej, a dziś

Oczywiście prócz kontekstu historycznego zmieniały się również techniki wykonywania odlewów medali. Zmieniły się używane stopy, stosowane maszyny i bez wątpienia wszystko poszło w kierunku znacznej automatyzacji produkcji. Stosowana technika odlewu wymaga użycia specjalnej formy i rylca. W pierwszej kolejności artysta musi wykonać formę (często drewnianą lub z innego tworzywa), w którą wlewany jest materiał. Następnie materiał poddawany jest precyzyjnej obróbce dzięki użyciu rylca. Technika stemplowania polega na przygotowaniu patrycy. Jest to część, która odbija wzór na krążku. Wykonywana jest ona poprzez wyrycie wypukłego lub wklęsłego rewersu i awersu w stali, która następnie jest hartowana. Tak przygotowany stempel pozwala na wybijanie medali. Rzadziej stosowaną techniką jest trybowanie z racji olbrzymiej czasochłonności. Cała kompozycja wykuwana jest w specjalnych małych blaszkach.

Medalierstwo zmieniło się przez wieki, tak jak zmieniło się to, w jaki sposób medale są traktowane przez ludzi oraz w jakim kontekście są wręczane. Po dzień dzisiejszy jest to również dziedzina, która uprawiana jest przez wielu artystów. Obok masowej produkcji medali, nadal można znaleźć twórców, którzy wykonują niskie nakłady medali z niezwykłą precyzją i oddaniem dla swojej pasji.

Czy dziś medale tracą na znaczeniu?

Oczywiście medale odlewane i wybijane zmieniały swoje znaczenie nie do poznania przez całe wieki. To co dawniej było bliżej dworów królewskich, dziś jest znacznie powszechniejsze i dostępne dla każdego. To jednak nic złego. Upamiętnić możemy dzięki temu znacznie więcej mniejszych wydarzeń i sprawić tym samym, aby również w naszej rodzinie pojawiły się wybite medale, które niegdyś zarezerwowane były jedynie dla rodzin szlacheckich i królewskich.

Powszechnie wykorzystuje się również medale pamiątkowe do upamiętniania ważnych rocznic i wydarzeń w grupach społecznych czy w naszej lokalnej społeczności. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, z czym kojarzą się nam wszystkim medale najbardziej, a więc o medalach sportowych, z którymi przynajmniej teoretycznie każdy z nas miał styczność.

Szeroki wybór

Chętni sięgnąć po medale odlewane mają duży wybór. Jedną z firm, która zajmuje się ich produkcją jest m.in. łódzki producent. Medale odlewane - MCC Medale to połączenie zmysłu artystycznego z niezwykle nowoczesnymi technikami pracy. Dzięki temu uzyskany efekt będzie nie tylko trwały i nowoczesny, ale również spełni standardy estetyczne i wymagania większości osób, które takich medali poszukują. To doskonała produkcja zarówno medali sportowych, odlewanych medali pamiątkowych i okolicznościowych.

Materiał przygotowany przez mccmedale.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz