Jakie było pochodzenie Piastów? Naukowcy pobrali 30 próbek DNA


Od lat trwa gorąca dyskusja na temat pochodzenia Piastów. Do popularnych hipotez należą te o skandynawskim lub wielkomorawskim rodowodzie pierwszych władców Polski. Teraz nowe fakty naukowcy chcą ustalić na podstawie próbek DNA pobranych ze szczątków trzydziestu Piastów.

Piastowskie DNA

Władysław Herman

Badania koordynuje prof. Marek Figlewicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Są one wykonywane w ramach projektu „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”, który jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Jego zespół ustalił kilkaset miejsc pochówku Piastów. Jednak ostatecznie pobrano próbki z trzydziestu z nich. Wśród w nich brakuje szczątków polskich władców, którzy spoczywają na Wawelu. Z pobrania królewskiego DNA zrezygnowano ze względów konserwatorskich i technicznych. Jednak nie wykluczone, iż w przyszłości poznamy DNA Władysława Łokietka czy Kazimierza Wielkiego.

Ostatecznie naukowcom udało się pobrać DNA takich władców Polski jak Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Próbki DNA pochodzą z piastowskich grobów znajdujących się w Płocku, Opolu, Lubiniu i w Warszawie. Pobrano je od przedstawicieli Piastów żyjących w okresie od X do XVII w.

Na tropie niewiernych żon

Bolesław Krzywousty

Kluczem do rzetelnych badań jest pozyskanie genomu wzorcowego chromosomu Y, warunkującego męską płeć. Mężczyźni, o ile należą do jednej rodziny, mają jednakowy chromosom Y. Na tej podstawie będzie można zweryfikować, czy pobrano próbki Piastów. Jeśli naukowcom uda się ustalić, że próbka zmarłego odstaje od pozostałych przedstawicieli Piastów będzie to oznaczać, że ojciec pochodzi spoza dynastii. Co może albo oznaczać małżeńską zdradę albo pochowanie w typowanym grobie innej osoby niż sądzono.

Relikwiarz Bolesława Chrobrego

Bolesław Chrobry

Naukowcy zweryfikują także relikwiarz, w którym ma znajdować się kość należąca do Bolesława Chrobrego. Jeśli chromosom Y będzie taki sam jak u Hermana i Krzywoustego to uda się potwierdzić nie tylko autentyczność szczątek z relikwiarza, ale także więzi łączące wszystkich monarchów.

Żródło: Badania DNA rzucą światło na dzieje dynastii Piastów, PAP Nauka w Polsce 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. xDD pisze:

  Prawaki będa chcieli być wikingami, a wszyscy będziemy Czechami xD

  • Jan Z Kolna pisze:

   No rzeczywiście. Bardzo by chcieli zostać potomkami barbarzyńców, którzy mieszkali w grotach i spali na śmierdzących skórach, nim córka królowej Bony, Katarzyna Jagiellonka przybyła tam jako żona Jana Wazy i zaczęła uczyć prostaków europejskiej kultury. Trzy epoki za dzikusami ze Skandynawii. Niestety, w szczodrości swojej zbyt hojna polska królewna zmarnowała ogromną kasę na uczłowieczanie dzikusów.

 2. asdas pisze:

  Zostaną ustalone niewierne żony! hahaha

 3. Olejniczak Jürgen pisze:

  Wünsche Euch Allen ein schönes Osterfest
  Euer kleiner Piast Sohn Polens
  Olejniczak = Olesnica = Herb Johannes

Zostaw własny komentarz