Tabletki Antykoncepcyjne - historia ich powstania


Tabletki antykoncepcyjne uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Na początku jesieni – 26 września – każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji. Skuteczność tej metody potwierdza aż 82% ankietowanych kobiet, które wzięły udział w badaniu zrealizowanym w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”. Jaka jest historia powstania tabletki antykoncepcyjnej?

Początki tabletek antykoncepcyjnych

Już od wielu dziesiątek lat ludzkość poszukiwała sposobu na zapobieganie powstania niechcianej ciąży. Kontrola urodzeń była istotną sprawą dla pielęgniarki Margaret Sanger. Ta amerykańska feministka jako pierwsza – na początku XX wieku - stworzyła poradnię, która miała realizować założenia tego idealistycznego podejścia. W tamtych czasach tematy związane z antykoncepcją, a także aborcją były tematami tabu, a wszyscy którzy je rozpowszechniali mieli z tego powodu nieprzyjemności. W efekcie poradnię zamknięto, a działaczkę Sanger aresztowano. Nie powstrzymało to jednak Margaret od dalszego działania na rzecz kobiet. Kluczowe dla tej sprawy było spotkanie Sanger wraz z filantropką – Katherine McCormick, która dysponowała ogromnym majątkiem. W połowie XX wieku – w 1950 roku – Katherine postanowiła przekazać niemała sumę, bo aż pół miliona amerykańskich dolarów – w celu stworzenia laboratorium. Laboratorium prowadził Gregory Pincus - biolog, którego konikiem były badania nad hormonami. Laboratorium to było miejscem, w którym powstała pierwsza tabletka antykoncepcyjna na świecie o nazwie Envoid.

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna została dopuszczona do sprzedaży w 1957 roku. Początkowo jednak nieco inne było jej przeznaczenie – miała ona być stosowana przez kobiety zmagające się z zaburzeniami miesiączkowymi. Mimo to większość osób wiedziała, jakie jest jej prawdziwe działanie i Envoid spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na skutek tego w 1960 roku dopuszczono do sprzedaży pierwszy doustny środek antykoncepcyjny. Zezwolenie na sprzedaż tego leku wydała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Envoid-10 trafiła do aptek 9 maja 1960 roku, do Polski nieco później – w 1966 roku.

Enovid wchodzi na rynek

Początkowo (od 1957 roku) pigułka była sprzedawana jako lek na zaburzenia menstruacyjne. Jej prawdziwe przeznaczenie nie było jednak tajemnicą – po wprowadzeniu Enovidu do sprzedaży, pół miliona Amerykanek zaczęło nagle cierpieć na zaburzenia menstruacyjne. Po wielu perturbacjach, w 1960 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła pierwszy doustny środek antykoncepcyjny do sprzedaży. Pigułka – Envoid–10 – pojawiła się w aptekach 9 maja (do Polski jej odpowiedniczka trafiła w 1966 roku). Na początku o jej istnieniu wiedzieli tylko wybrani ginekolodzy i przepisywali je wyłącznie mężatkom, które urodziły już kilkoro dzieci i tylko na okres 2 lat. Warto wiedzieć, że w tamtych latach przepisywana była przez ginekologów, ale tylko zamężnym kobietom, które miały już dzieci.

Wady pierwszych tabletek antykoncepcyjnych

Wiele lat było potrzebnych, aby tabletki antykoncepcyjne zostały ocenione jako jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, chętnie stosowana przez kobiety na całym świecie. W połowie XX wieku tabletki silnie działały na kobiecy organizm powodując masę działań niepożądanych. Nudności, migreny, wymioty czy bóle żołądkowe to tylko niektóre z nich. Mimo tego liczba Amerykanek stosujących tę metodę antykoncepcyjną już wtedy rosła z roku na rok. W 1962 roku tabletkę Envoid stosowało blisko 2 mln Amerykanek. Częściowo również za sprawą działalności Margaret Sanger, która propagowała stosowanie tabletek, a także zwiększała świadomość kobiet na temat planowania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne a równouprawnienie

XX wiek to lata, w których feministki zawzięcie walczyły o swoje prawa. Również tematy związane z antykoncepcją były częścią walki o równouprawnienie. Zanim tabletka antykoncepcyjna trafiła do sprzedaży zabezpieczanie się przed niechcianą ciążą (stosowanie prezerwatyw) było głównie decyzją mężczyzny. Tabletki antykoncepcyjne pozwoliły kobietom decydować o swoim ciele i życiu. Niechciane ciąże, a co za tym idzie przywiązanie do męża – powoli odchodziły w zapomnienie, a kobiety dosłownie zyskały wolność. Planowanie ciąży i rodziny działo się również z ich udziałem i uzależnione było również od potrzeb społecznych czy zawodowych kobiet, a już nie tylko od woli ich partnerów.

Współczesna tabletka antykoncepcyjna

Obecnie tabletki antykoncepcyjne należą do jednych z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Stosuje je blisko 80 milionów kobiet na całym świecie. Na wzrost popularności tabletki miały również wpływ jej stałe udoskonalenia – zmniejszenie dawki hormonów, która wówczas wywoływała szereg skutków ubocznych. Powstały różne rodzaje tabletek (jedno i dwuskładnikowe, a także jedno, dwu i trójfazowe), dzięki czemu każda kobieta może doprać taką, która najbardziej jej odpowiada. Rynek tabletek stał się konkurencyjny – możemy wybierać spośród kilkudziesięciu tabletek od różnych producentów.

Artykuł powstał we współpracy z: medyk.online

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Wojtek pisze:

  Co znaczy ta indoktrynacja dotyczaca antykoncepcji na portalu historycznym. Podkopuje to wiarygodność tego portalu.

 2. M pisze:

  Mniej tu historii, a więcej publicystyki popierającej stosowanie antykoncepcji.

 3. VanShader pisze:

  Iss Pillen die Polen, du wirst weniger sein XD

 4. Donald pisze:

  Pigulka antykoncepcyjna odpowiada za wymieranie rodowitych mieszkancow Europy. Przyczyny nie trzeba szukac dalej

Zostaw własny komentarz