78 rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence - zaproszenie


28 maja 1942 roku w Lesie Sękocińskim, koło Magdalenki, stracono 224 więźniów Pawiaka. W najbliższy czwartek obchodzimy rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Jak co roku Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie złoży hołd pomordowanym.

W związku z 78. rocznicą egzekucji, o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego, odbędzie się symboliczne uczczenie pomordowanych poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Trzy godziny później, o 15.00, w kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence, odbędzie się msza święta, którą Muzeum Niepodległości będzie transmitować online na swoim Facebooku.

26 maja 1942 r. dwaj oficerowie Sicherheitsdienst dokonali oględzin terenu w pobliżu Magdalenki. Polską służbę leśną poinformowano, że teren będzie niedostępny ze względu na przewidziane ćwiczenia wojskowe i zakazano ludności wstępu do lasu. Następnego dnia pod pozorem manewrów wykopano trzy podłużne doły.

Dzień później, wieczorem 27 maja odbyło się pospieszne formowanie transportu na egzekucję. Więźniów zabierano z cel niespodziewanie, przy wrzaskach, biciu i kopaniu ze strony wachmajstrów i gestapowców. Kaci uniemożliwiali ofiarom nawet założenie ubrania, dlatego wielu osadzonych opuszczało cele w samej tylko bieliźnie. Świadomość, że jest to transport śmierci, dodatkowo utwierdzało nie wydanie ani depozytów ani żywności na drogę.

Więźniów oddziału męskiego wywołanych z poszczególnych cel zebrano na oddziale V, a następnie przeprowadzono do kaplicy więziennej. Podobnie wypadki potoczyły się na oddziale żeńskim – Serbii, gdzie gestapowcy wybrane na egzekucję kobiety umieścili w kaplicy.

Między godzinami trzecią w nocy a dziewiątą rano ofiary wywieziono do Lasu Sękocińskiego koło Magdalenki. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie czwartej rano na terenie majątku Łazy, gdzie dzień wcześniej wojsko niemieckie wykopało rowy.

Ofiary zamordowano strzałami z broni maszynowej i spoczęły One w trzech położonych obok siebie zbiorowych mogiłach. Aby ukryć ślady zbrodni Niemcy zamaskowali miejsce egzekucji zasadzając tam małe brzózki. Stracono 202 mężczyzn i 22 kobiety.

O tych wydarzeniach opowiada Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak, na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=MiBeadGE_hg

Transmisja mszy św. będzie dostępna na Facebooku Muzeum Niepodległości: https://www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/

Patronat medialny nad działaniami Muzeum Niepodległości sprawuje Historia.org.pl - Polski Portal Historyczny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz