Cena wolności. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-10 telenoweli o carskiej Rosji w TVP


Cena wolności to rosyjska telenowela osadzona w realiach XIX-wiecznej Rosji carskiej. Serial można oglądać na TVP1. Odcinki produkcji są obecnie nadawane w poniedziałek-środę oraz w piątek i sobotę o godz. 20.35, trwają ok. 60 minut. 

Cena wolności odcinek 1
(poniedziałek, 8 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Polina żyje w dobrobycie w domu księcia Aleksieja Gołowina. Arystokrata organizuje bal, licząc, że ukochana wychowanka znajdzie na nim odpowiedniego kandydata na męża. Dziewczynie podoba się syn generała, Nikita Kazankow, który się jej oświadcza. Tymczasem na przyjęciu niespodziewanie pojawia się książę Siergiej (Oleg Mazurow), utracjusz, karciarz i hulaka. Mężczyzna popadł w długi i prosi stryja o pomoc. Na wieść o tym Gołowin dostaje ataku serca. Na łożu śmierci zleca notariuszowi Borysowi (Iwan Dobronrawow), by przygotował dokument uwalniający Polinę z pańszczyzny. Prawnik jednak, zakochany w innej pańszczyźnianej dziewce, Tatianie, podsuwa księciu do podpisu akt uwalniający Tatianę. Niczego nieświadomy Aleksiej czyni Borysa wykonawcą swojej ostatniej woli, zgodnie z którą jego majątek ma odziedziczyć Polina. Notariusz wykrada testament i ucieka wraz z Tatianą. Książę na spowiedzi wyznaje ojcu Michaiłowi, że Polina jest jego córką.

Cena wolności odcinek 2
(wtorek, 9 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Nikita jest zszokowany, gdy dowiaduje się, że Polina jest pańszczyźnianą chłopką. Zrywa z nią znajomość. Borys proponuje księciu Siergiejowi, że za odpowiednią opłatą zniszczy testament Aleksieja. Dzięki temu bratanek księcia jako jedyny krewny odziedziczy cały spadek. Ponieważ Siergiej potrzebuje gotówki, spieszy się ze sprzedażą majątku po stryju. Na licytacji włości zmarłego kupuje hrabia Andriej Kreczetski. Nowy właściciel i jego żona Anna wprowadzają swoje surowe rządy.

Cena wolności odcinek 3
(środa, 10 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Nowa pani wysyła Polinę wraz z jej mamką do pracy w kuchni. Doktor wspólnie z ojcem Michaiłem starają się o wykup dziewczyny, jednak hrabia stanowczo odmawia. Do majątku przybywa brat Kreczetskiego, Dymitr. Z powodu wypadku w podróży arystokrata musiał włożyć chłopski strój. Postanawia iść tak ubranym na wiejską zabawę, gdzie poznaje Polinę. Oboje przypadają sobie do gustu. Notariusz wyjeżdża z Tatianą do Petersburga. Siergiej informuje hrabiego o istnieniu testamentu. Ponieważ jest bez pieniędzy, proponuje mu sprzedaż dokumentu. Kreczetski się zgadza. Oferuje również ściganemu przez wierzycieli księciu schronienie w pałacu.

Cena wolności odcinek 4
(piątek, 12 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Hrabina nakazuje Polinie przygotować pokój młodemu księciu Siergiejowi Gołowinowi. Dziewczyna odmawia, za co za karę zostaje wysłana do pracy przy wypalaniu węgla drzewnego. Dymitr jest oburzony, że Polinę traktuje się jak zwykłą pańszczyźnianą chłopkę. Dowiaduje się, gdzie wysłano panienkę i jedzie ją ratować. Tymczasem hrabia, któremu podwładna wpadła w oko, również postanawia działać. Zleca żonie, by zorganizowała polowanie, na którym zamierza poznać swojego brata Dymitra z księżniczką Nikitską. Anna decyduje, że odpowiednią osobą do pomocy będzie Polina. Pozwala jej zatem wrócić do Gołowinki.

Cena wolności odcinek 5
(sobota, 13 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Po nocnym incydencie Kreczetska prosi o pomoc duchownego, który zapewnia ją o niewinności Poliny i prosi o wyzwolenie dziewczyny. Hrabina wyznacza Polinę do organizacji polowania, a za dobre przygotowanie imprezy obiecuje dać jej wolność. Hrabia planuje załatwienie w najbliższym czasie kilku ważnych spraw. Chce przede wszystkim wzmocnić swoją pozycję towarzyską, wyswatać Dymitra z księżniczką Nikitską, zdobyć testament księcia Gołowina, a także zatrzymać Polinę jako utrzymankę. Notariusz w Petersburgu bierze ślub z Tatianą.

Czytaj takżeReforma uwłaszczeniowa cara Aleksandra II. Dała wolność zniewolonym chłopom

Cena wolności odcinek 6
(poniedziałek, 15 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Podczas polowania dochodzi do wypadku - postrzelony książę Sergiej umiera. Hrabia uważa, że mężczyzna popełnił samobójstwo z powodu długów. Tymczasem w Petersburgu Borys szuka sposobu na zarobienie większej ilości pieniędzy, by mieć na utrzymanie żony. Nawiązuje kontakt z bandytą Lowką Kapowem. Hrabina, zadowolona z rezultatu pracy Poliny, chce ją uwolnić. Kreczetski stara się przekonać żonę, by tego nie robiła. Anna postanawia zatrzymać dziewczynę jako guwernantkę.

Cena wolności odcinek 7
(wtorek, 16 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Dymitr po raz kolejny zabiega o uwolnienie Poliny, a jej przyjaciółka Wiera wciąż próbuje się z nią skontaktować. Niestety wszystko na nic. Do hrabiego przyjeżdża w gości książę Nikitski z córką. Katierina próbuje zmanipulować Dymitra, by jak najszybciej za niego wyjść i uratować zadłużony majątek ojca. Andriej uświadamia sobie, że jego brat zakochał się w Polinie. Tymczasem Borys, próbując sprostać wymaganiom finansowym Tani, coraz bardziej angażuje się w działalność przestępczą. Zaczyna pracować dla znanego petersburskiego bandyty.

Cena wolności odcinek 8
(środa, 17 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Dymitr mówi Andriejowi, że nie życzy sobie swatania z księżniczką Nikitską. Hrabia wyjaśnia młodszemu bratu, że robi to dla dobra rodziny. Dzięki temu małżeństwu bowiem będzie mógł starać się o tytuł księcia, by w przyszłości móc zarządzać całym powiatem. Katierina tymczasem, niezrażona obojętnością upatrzonego kawalera, zamierza dalej go uwodzić. Niebawem wychodzi na jaw, że jeden ze służących widział starostę Jefima strzelającego do księcia Siergieja Gołowina. Dymitr kontynuuje starania o uwolnienie Poliny. Załatwia u notariusza w Jamburgu paszport dla dziewczyny, by umożliwić jej ucieczkę. Kreczetski przyłapuje go na spotkaniu z Poliną. Postanawia wydać poddaną za mąż za Jefima.

Cena wolności odcinek 9
(piątek, 19 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Jefim przychodzi z siostrą do Poliny, by zbadać sytuację. Krewna nie jest zadowolona. Podejrzewa, że hrabia coś knuje. Polina prosi swojego pracodawcę, by zostawił ją w spokoju. Kreczetski stawia dziewczynie ultimatum: albo zostanie jego utrzymanką, albo wyjdzie za Jefima. Gdy Dymitr dowiaduje się o zamiarach brata, namawia ukochaną do ucieczki.

Cena wolności odcinek 10
(sobota, 20 czerwca, godz. 20:35 TVP1)

Hrabia znów próbuje zaszantażować Polinę. Obiecuje, że Dymitr uniknie katorgi za pomoc pańszczyźnianej chłopce w ucieczce, jeśli ona posłusznie wyjdzie za mąż za starostę Jefimem. Załamana dziewczyna zgadza się dla dobra ukochanego. Andriej postanawia obrócić ślub w maskaradę. Młody Kreczetski z kolei stara się nakłonić Jefima, by zrezygnował z ożenku. Niestety, rozmowa kończy się bójką. Borys z żoną nadal mieszkają w Petersburgu. Tania marzy o byciu damą, dlatego postanawia nauczyć się pisać i czytać. Jej mąż tymczasem, mając wystarczającą ilość pieniędzy, zamierza porzucić pracę u bandyty.

Streszczenie odcinków 11-20 dostępne jest tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. gosia pisze:

    gdzie są streszczenia dalszych odcinków

Zostaw własny komentarz