W Warszawie powstanie pomnik gen. Tadeusza Rozwadowskiego


Podczas obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej Władysław Kosiniak-Kamysz złożył obietnice, że doprowadzi do budowy w Warszawie pomnika generała Tadeusza Rozwadowskiego. Jednocześnie do współpracy zaprosił wszystkie siły polityczne.

Generał Tadeusz Rozwadowski

„W 100. rocznicę bitwy warszawskiej składam solenną obietnicę, że doprowadzimy do budowy pomnika gen. Tadeusza Rozwadowskiego w Warszawie. Do komitetu budowy zapraszam wszystkie siły polityczne. Uhonorujmy wielkiego architekta zwycięstwa z 1920 roku” - zapowiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Generał Tadeusz Rozwadowski podczas bitwy warszawskiej był Szefem Sztabu Generalnego. Swoją funkcję objął w momencie, gdy polskie wojsko znajdowała się w bezwładnym odwrocie, a wśród dowództwa i polityków szerzył się defetyzm. Natomiast generał od początku wierzył w polskie zwycięstwo i swoim optymizmem wpłynął także na postawę innych dowódców. Jako Szef Sztabu odpowiadał za opracowanie rozkazów operacyjnych, w tym rozkazu nr 10 000, który był ostateczną modyfikacją planu bitwy warszawskiej. Jest zatem współtwórcą polskiego zwycięstwa nad bolszewikami.

Czytaj takżeTadeusz Rozwadowski. Generał, który pokonał bolszewików i ocalił Polskę

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz