Stulecie Winnych. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-10 kostiumowego serialu w TVP


Stulecie Winnych to opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny Winnych, która zamieszkuje podwarszawski Brwinów. Winni prowadzą zwyczajny żywot, choć w niełatwych czasach - przyszło bowiem im żyć podczas zawieruchy wojennej.  Serial można oglądać na TVP2. Odcinki produkcji są obecnie nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 21:50 lub 22:45 , trwają ok. 55 minut. 

Stulecie Winnych / fot. TVP

Stulecie Winnych odcinek 1
(poniedziałek, 8 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Czerwiec 1914 roku. W podwarszawskim Brwinowie rozpoczyna się procesja Bożego Ciała, uroczystość kościelna zakazana przez rosyjskie władze. We mszy bierze udział trzypokoleniowa rodzina Winnych - Bronia i Antoni, ich synowie z żonami oraz wnuki. Stanisław i Katarzyna spodziewają się narodzin pierwszego dziecka. Wierzą, że urodzi się córka, bo syn zwiastuje nadciągającą wojnę. Najstarszy z synów Winnych, Roman, często zagląda do kieliszka. Pod wpływem alkoholu staje się agresywny i terroryzuje żonę Władzię oraz synów, Ignacego i Floriana. Kasia zaczyna rodzić miesiąc przed planowanym rozwiązaniem. Poród jest ciężki, a przyszła matka traci sporo krwi. Mimo pomocy medyka i Karwasiowej, wiejskiej położnej, umiera, dając życie dwóm córkom - Ani i Mani. Bronia i Antoni przenoszą się do owdowiałego syna, by pomóc mu w opiece nad bliźniaczkami. Najmłodszy z braci Winnych, Kajetan, zaciąga się do wojska. Gdy w pobliżu posiadłości rodziny pojawiają się pruscy żołnierze, Antoni wysyła bliskich do leśnej chaty Batalków, z dala od zaatakowanego Brwinowa. Sam wraca do domu, by ratować synów i dobytek. Wkrótce potem do wsi przyjeżdżają Prusacy, a za nimi Kozacy.

Stulecie Winnych odcinek 2
(wtorek, 9 lutego, godz. 22:45 TVP2)

I wojna światowa. W Brwinowie słychać wystrzały i wszędzie są pozostawione ciała rosyjskich i pruskich żołnierzy. Bronia, Andzia, Stanisław, bliźniaczki oraz synowie Władka wciąż ukrywają się w domu Batalków. Rodzina Romana i Władek pozostają w okupowanej wsi. Antoni sprowadza doktora Brzozowskiego, by medyk opatrzył ranę Władka. Życie w ciągłym strachu wzmaga w Romanie nowe pokłady agresji. Winny rozładowuje napięcie, dotkliwie bijąc żonę. Na oczach Antoniego pruscy żołnierze mordują jego sąsiadów. W obliczu śmierci, nestor rodu Winnych czuje potrzebę wyznania swoich grzechów w konfesjonale. Tymczasem Bronia, Stanisław i bliźniaczki wracają do gospodarstwa. Na miejscu zastają splądrowany dom i martwe zwierzęta. Między Andzią i owdowiałym Stanisławem zaczyna tlić się uczcie. Wyczerpany Antoni postanawia zabrać bliskich z domu Batalków. Odziany w niemiecki mundur idzie na miejsce, lecz nikogo tu nie zastaje. Zmęczony zasypia i nie słyszy, że wkrótce nadejdzie wroga armia. Kolejna rodzinna awantura u Romana kończy się tragicznie.

Stulecie Winnych odcinek 3
(środa, 10 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Wiosna 1917 roku. Wojna zbiera śmiertelne żniwo, a grasujący w okolicy pruscy żołnierze za jedzenie są gotowi zabić każdego. Bronia angażuje się w pracę w pobliskim szpitalu. Razem z doktorem Brzozowskim opatruje rannych w walce. Andzia próbuje zbliżyć się do owdowiałego Stanisława. Na nic zdają się nawet porady miejscowej zielarki. Ania i Mania kończą trzy lata. Podczas urodzin bliźniaczek Florian wyjawia stryjowi, że jego ojciec żywy nie wróci z wojny. W zamian Stanisław opowiada bratankowi o śmierci Antoniego. Bronisława martwi się o Władzię i jej synów. Prosi Stanisława, by pomógł szwagierce, gdy nie ma przy niej Romana. Pod wpływem chwili, tych dwoje daje się ponieść namiętności. Wkrótce Władzia odkrywa, że jest w ciąży. Odsuwa jednak od siebie zakochanego w niej Stanisława. O romansie matki z wujem dowiaduje się Florian. Bronia i Andzia znajdują w modlitewniku Antoniego tajemniczą mapkę. Ta wiedzie je do zakopanej w ziemi puszki i złotych pieniążków.

Stulecie Winnych odcinek 4
(czwartek, 11 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Zdesperowana Władzia postanawia podrzucić noworodka pod drzwi klasztoru. Gdy wraca do domu, natrafia na dwóch pruskich żołnierzy. Ci usiłują ją zgwałcić. Do Brwinowa dociera wieść o zakończeniu wojny. Stanisław otrzymuje zlecenie od sióstr zakonnych. Dzięki pracy zapomina o miłosnych rozterkach. W klasztorze spotyka maleńką podopieczną siostry Alberty, Łucję. Andzia leczy złamane serce. Wkrótce poznaje przystojnego kolejarza, Radomira. Synowie Władzi niosą brzemię rodzinnych tajemnic. Starszy Florian topi smutki w alkoholu, młodszy Ignacy szuka ukojenia w modlitwie. Kajetan Winny wraca na front. Jako żołnierz uczestniczy w wojnie z bolszewikami. Podczas wigilii dochodzi do kłótni między Stanisławem a Florianem.

Stulecie Winnych odcinek 5
(poniedziałek, 15 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Bronię cieszy wiadomość o powrocie Antoniego. Gdy mieszkańcy Brwinowa świętują odnalezienie się krewnego, w Europie rozprzestrzenia się śmiercionośna hiszpanka. Zaraza nie oszczędza także Winnych. Stanisław dowiaduje się od bratanka o ciąży jego matki. Postanawia dociec prawdy, kto jest ojcem jej dziecka. Bronia rozpoczyna pracę u Stanisława Lilpopa. Dziedzic Podkowy Leśnej poznaje Anię. Dziewczynka zyskuje jego sympatię. Wygrana armii Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej niesie się szerokim echem w całym kraju. Niebawem pod dom Winnych podjeżdża wojskowe auto. Bronia podejrzewa, że to jej synowie, Roman i Kajetan, właśnie wrócili z frontu.

Stulecie Winnych odcinek 6
(wtorek, 16 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Ania i Mania rozpoczynają edukację szkolną. Szybko dają się poznać jako pilne uczennice. W klasie uwagę sióstr zwraca ten sam chłopiec, Paweł. Wkrótce bliźniaczki zabiegają o jego względy. Anna Lilpop przedstawia ojcu swoją nową sympatię, Jarosława Iwaszkiewicza. Jasiek Winny zostaje elektrykiem na budowie willi Stawisko. Pracujący z nim zdun Damian zakochuje się w innym koledze. Łucja zdradza talent plastyczny. Niestety siostra przełożona nie chce, by dziewczynka kształciła się w tym kierunku. Córki Stanisława kończą naukę w szkole powszechnej. Pierwsze miłosne zawirowania wystawiają przyjaźń bliźniaczek na ciężką próbę.

Stulecie Winnych odcinek 7
(środa, 17 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Bliźniaczki pobierają nauki w gimnazjum Platerek w Warszawie. Tymczasem z Brwinowa dochodzą niepokojące wieści. Okazuje się, że Antoni cierpi na chorobę otępienną. Paweł wyznaje Ani miłość. Nalega na szybki ślub. Źle znosi wyjazd ukochanej do Warszawy, a za swoje nieszczęście obwinia Lilpopa. Winna odwzajemnia uczucia Pawła, lecz nie chce przerywać nauki w gimnazjum. Prosi go o wyrozumiałość, jednocześnie ukrywając ich związek przed bliskimi. Mania wiąże wielkie nadzieje z Pawłem. Chce zostać jego żoną. Nie przypuszcza nawet, że chłopak zakochał się w jej siostrze. Ignacy przyjmuje święcenia kapłańskie. Ania zauważa zmianę w zachowaniu Stanisława Lilpopa. Mężczyzna prosi dziewczynę, by mu towarzyszyła podczas niedzielnego spaceru. Ona jednak wyrusza do Brwinowa. Kilka dni później bliźniaczki niespodziewanie zostają wezwane do gabinetu dyrektorki szkoły.

Stulecie Winnych odcinek 8
(czwartek, 18 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Ania i Mania przygotowują się do matury. Po zakończeniu edukacji druga z bliźniaczek pragnie wrócić do Brwinowa, by tu gdzie dorastała, założyć kochającą się rodzinę i wybudować dom. Ania natomiast zamierza kontynuować naukę. Na nic się zdają namowy Pawła, który kolejny raz walczy o uczucie Winnej. Ania poznaje w szkole Janusza Korczaka, a w Instytucie Pedagogicznym Marię Grzegorzewską. Nauka pochłania ją bez reszty, do tego stopnia, że dziewczyna zapomina przyjechać do Brwinowa na świąteczny festyn. Podczas imprezy Łucja debiutuje w roli malarki. Po raz pierwszy publicznie prezentuje swoje rysunki. Jej uroda zachwyca Jaśka Winnego, a talent bogatego dyplomatę, Tadeusza Wierusz-Kowalskiego. Ania zostaje ulubioną studentką Korczaka. Damian Winny prosi Zosię o rękę, a o ślubie z Anią wciąż marzy zakochany w niej Paweł.

Stulecie Winnych odcinek 9
(poniedziałek, 22 lutego, godz. 21:50 TVP2)

Sierpień 1932 roku. Paweł nie czeka dłużej na Anię. Wybiera drugą z bliźniaczek. Wkrótce Paweł i Mania stają na ślubnym kobiercu. Wszyscy Winni weselą się z zaślubin. Tylko Ania jest smutna. Po ceremonii dziewczyna wraca na studia do Warszawy. Podczas wizyt w Brwinowie unika spotkań z siostrą i szwagrem. Jasiek pomaga przy remoncie pałacu Wieruszów. Wierzy, że Łucja w końcu spojrzy na niego łaskawszym okiem. Panience nie w głowie amory, marzy bowiem o europejskim wystroju domu. Ojciec sprowadza dla niej włoskiego stolarza, Guido. Gość cierpi z powodu polskiego jedzenia. Na pomoc zostaje zawezwana Bronia. Winna szybko znajduje wspólny język z włoskim artystą. Tymczasem w małżeństwie Mani i Pawła nie dzieje się najlepiej. Mężczyzna unika bliskości z żoną.

Stulecie Winnych odcinek 10
(poniedziałek, 22 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Maj 1935 roku. Ania z wyróżnieniem kończy naukę w Instytucie Pedagogicznym. Jako jedna z najlepszych studentek Janusza Korczaka nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Wraca do rodzinnego Brwinowa, by objąć posadę w tutejszej szkole. Wkrótce Antek Jamroży (Jakub Guszkowski) zaprasza ją na randkę. Małżeństwo Mani i Pawła przechodzi kolejny kryzys. Winna zastanawia się, dlaczego chłopak pojął ją za żonę, skoro jej nie kocha. Łucja rywalizuje z macochą o względy ojca. Trudny charakter panienki daje się we znaki Jaśkowi. Dziewczyna manipuluje nim, jak również dyrektorką szkoły, proponując swej dawnej profesorce oszustwo w konkursie plastycznym. Andzia odwiedza Winnych. Towarzyszy jej nastoletni syn. Stanisław dostrzega urodę kobiety. Ma jednak rywala w osobie włoskiego stolarza, Guido.

Streszczenie odcinków 11-20 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz