Stulecie Winnych. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 11-20 kostiumowego serialu w TVP


Stulecie Winnych to opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny Winnych, która zamieszkuje podwarszawski Brwinów. Winni prowadzą zwyczajny żywot, choć w niełatwych czasach - przyszło bowiem im żyć podczas zawieruchy wojennej.  Serial można oglądać na TVP2. Odcinki produkcji są obecnie nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 21:50 lub 22:45 , trwają ok. 55 minut. 

Stulecie Winnych / fot. TVP

Stulecie Winnych odcinek 11
(wtorek, 23 lutego, godz. 21:50 TVP2)

Lato 1938 roku. Winni bawią się na kolejnym weselu. Tym razem Andzia i Guido przyrzekają sobie dozgonną miłość. Jerzyk jest zazdrosny o matkę. Po rozmowie ze Stanisławem chłopiec się uspokaja. Kazia i Damian rozpoczynają pracę u Iwaszkiewicza. Pisarz wykazuje zainteresowanie młodzieńcem, a on ceni intelekt literata. Anna Lilpop widząc fascynację Damiana osobą pisarza, zwalnia młodzieńca. Tym samym unika obyczajowego skandalu. Guido i Andzia otwierają w Brwinowie lodziarnię z włoskimi lodami. Z kolei Mania, Ania i Paweł próbują unormować swoje relacje. Jasiek wyznaje Łucji miłość. Po sprzeczce dziewczyna nagle osuwa się na ziemię. Zawezwana na pomoc Bronia odkrywa na jej plecach charakterystyczne znamię, które ma również jej synowa Władzia.

Stulecie Winnych odcinek 12
(wtorek, 23 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Zbliża się lato 1939 roku. Europa stoi w obliczu wojny. Brwinowscy Żydzi emigrują do Ameryki. Guido zabiera Andzię i dzieci do Włoch. Również Wieruszowie rozważają wyjazd. Pozostali liczą na szybki powrót do normalności. Ania planuje wspólną przyszłość z nowo poznanym Kazimierzem Tarasiewiczem, literatem z Krakowa. Mania i Paweł spodziewają się dziecka. Bronia mówi Stanisławowi prawdę o Łucji, której relacja z Jaśkiem jest coraz bliższa. Tymczasem dziewczyna, przekonana, że przybrana rodzina chce ją porzucić, w tajemnicy planuje wyjazd razem z ukochanym. W szale rozpaczy niszczy srebrną papierośnicę. Oskarżony przez Wieruszów o kradzież rodzinnej pamiątki Jasiek trafia do aresztu.

Stulecie Winnych odcinek 13
(środa, 24 lutego, godz. 21:50 TVP2)

Jasiek jest przetrzymywany w areszcie. Władek i Kazia są bezsilni. Łucja, która widziała całe zdarzenie, uparcie milczy, proszą więc o pomoc Bronię. Babka Winna żąda, by dziewczyna powiedziała policji, co się wydarzyło. Grozi, że wyzna wszystkim prawdę o jej pochodzeniu. Zrozpaczona Łucja błaga, by Bronia zdradziła jej w końcu tę tajemnicę. Kobieta jednak zostawia ją bez odpowiedzi. W Brwinowie pojawiają się plakaty ogłaszające mobilizację. Wszyscy przeczuwają, że wybuch wojny jest tylko kwestią czasu. Jasiek wstępuje do wojska. Ania dostaje list od Tarasiewicza. Zakochany Kazimierz obiecuje przyjazd do Brwinowa 17 września. Wieruszowie opuszczają pałac i wyjeżdżają za granicę. Kilka dni później, 1 września 1939 roku, radio nadaje komunikat o wybuchu wojny. W Stawisku trwa gorączkowe pakowanie. Córki Iwaszkiewiczów znajdują w pobliskim lesie ciało zastrzelonego niemieckiego żołnierza. Drogi do Brwinowa zostają zamknięte. W nocy Niemcy brutalnie wyganiają wszystkich z domów. Doktor Brzozowski ma odczytać zgromadzonym na rynku mieszkańcom rozkaz niemieckich władz. Gdy poznaje jego treść, odmawia. Żołnierze wybierają z tłumu dziesięciu mężczyzn, którzy stają przed plutonem egzekucyjnym. Wśród nich jest Paweł.

Stulecie Winnych odcinek 14
(środa, 24 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Początek drugiej wojny światowej. Antoni ginie w pokazowej egzekucji. Mania zaczyna rodzić. Paweł, szukając lekarza, o mały włos nie wpada w ręce Niemców. Przed aresztowaniem ratuje go Antek Jamroży. Ania każe szwagrowi powiedzieć żonie, że tylko ją kocha. Nowo narodzone dzieci dostają imiona Kasia i Basia. Młoda mama zaniedbuje opiekę nad nimi. Bronia przygotowuje ciało swojego męża do pochówku. Bliscy martwią się jej stanem. Nestora rodu żegna cała rodzina prócz uwięzionego w bombardowanej Warszawie Ignacego. Podczas drogi do domu Stanisław przeżywa nalot. W willi Wieruszów powstaje szpital polowy. Kazia i Anna Iwaszkiewicz z córkami włączają się w pomoc przy rannych. Miejsce zastrzelonego doktora Brzozowskiego zajmuje młody lekarz Granatowicz (Grzegorz Kwiecień). Jasiek Winny przywdziewa mundur żołnierza WP. Kazia bezskutecznie próbuje zatrzymać syna w domu. Władek donosi o napadzie Sowietów na Polskę.

Stulecie Winnych odcinek 15
(czwartek, 25 lutego, godz. 21:50 TVP2)

Dzięki Iwaszkiewiczowi Tarasiewicz dostaje pracę przy wywożeniu śmieci w urzędzie w Pruszkowie. Nie jest zadowolony z tego zajęcia, ale musi je przyjąć. Kazia i Władek są świadkami śmierci 13-letniego syna sąsiadów, który zginął, ponieważ rodzina nie przekazała okupantom kontyngentu. Niemcy chcą spalić bibliotekę Winnych. Mania z pomocą Ani i Kazimierza wywozi książki nocą na furmance. W drodze powrotnej zatrzymuje ich patrol. W Stawisku schronienie znajdują ukrywający się literaci, muzycy, ludzie teatru. Anna Iwaszkiewicz prosi Kazię o pomoc w zaopatrzeniu. Ania na targu spotyka Jamrożego, który proponuje jej nie bezinteresowną pomoc. Wieczorem w willi odbywa się wieczór poetycki. Ania i Kazimierz zbliżają się do siebie. Kobieta przyjmuje oświadczyny Tarasiewicza, ale nie chce przenieść się z nim do Warszawy. Mężczyzna szykuje podstęp.

Stulecie Winnych odcinek 16
(czwartek, 25 lutego, godz. 22:45 TVP2)

Kazimierz i jego świeżo poślubiona żona zamieszkują w Warszawie. Ania znajduje zatrudnienie przy robieniu krochmalu, ale mąż nie jest zadowolony z jej zajęcia. W drodze do Brwinowa dziewczyna spotyka Helę, swoją pierwszą mamkę, która zajmuje się szmuglowaniem towarów do stolicy. Proponuje ona Tarasiewiczowej, że pomoże w zaopatrzeniu rodziny. Ania jest świadkiem, jak Niemcy znęcają się nad starym Żydem. W zbiegowisku spotyka Różę Frejlich, koleżankę z Instytutu Pedagogicznego. Okazuje się, że są sąsiadkami. Kazimierz zabrania żonie kontaktów z Żydami. Gdy w stolicy powstaje getto, Tarasiewicz wpada na pomysł biznesu. Jasiek, który znalazł się we Lwowie, trafia do redakcji „Czerwonego Sztandaru”, gdzie pracuje Wanda Wasilewska. Wpada jej w oko. Kobieta próbuje się do niego zalecać, ale zostaje odrzucona. Ignacy angażuje się w pomoc warszawskim dzieciom.

Stulecie Winnych odcinek 17
(poniedziałek, 1 marca, godz. 21:50 TVP2)

Okupanci wprowadzają na stołecznych ulicach coraz większy terror. Ania szuka schronienia przed hitlerowcami w kawiarni. Małżeństwo prowadzące lokal oferuje jej pracę. Hela dalej wspiera Winnych. Nie jest jednak bezinteresowna. W Stawisku Iwaszkiewiczowie dyskutują, jak pomóc rodzinie Karwasserów w warszawskim getcie. Teściowa relacjonuje Mani opowieść kuzynki o odwiedzinach Pawła. Kazimierz coraz częściej kłóci się z żoną. Mężczyzna wyśmiewa jej nową posadę. Co prawda wyręcza dziewczynę w rozwożeniu krochmalu, ale żąda od klientów większej zapłaty. Ponadto zaczyna zaopatrywać piekarnię w mąkę. Chce pozyskiwać ją w młynie Bartoszewiczów. Jego furmanka zwraca uwagę Jamrożego. Krysia potajemnie dostaje kosz z żydowskim dzieckiem. Płacz dziecka zwraca uwagę niemieckiego patrolu. Konieczna staje się ucieczka. Irena znika bez śladu. W warsztacie Stanisława zjawiają się żandarmi. Polecają mu wykonanie dwóch szubienic.

Stulecie Winnych odcinek 18
(czwartek, 1 marca, godz. 22:45 TVP2)

Między Anią a Kazimierzem dochodzi do coraz częstszych nieporozumień. Kobieta zwierza się Ignacemu, że gardzi mężem z powodu jego stosunku do Żydów. W kawiarni Ania spotyka Michała, który obwinia się o zniknięcie żony. Próbuje go pocieszyć. Wkrótce do lokalu zagląda Róża, która wyszła z getta w poszukiwaniu lekarstw dla synka. Ania obiecuje jej pomóc. Tarasiewicz tymczasem kontynuuje swój mączny interes. Po kolejnej kłótni żona postanawia go zostawić i wychodzi mimo godziny policyjnej. Zostaje aresztowana. Jasiek Winny ciężko pracuje w radzieckim łagrze. Zapada na zdrowiu. Ponieważ lekarz jest bezradny, współwięźniowie zanoszą chorego do znachorki. Stanisław przechowuje w swoim warsztacie broń i amunicję dla partyzantów. Dowiaduje się o zrzucie cichociemnych. Anna Iwaszkiewicz z pomocą opłaconego przemytnika przechodzi przez bramę getta i dociera do Karwassera. Przekazuje mu pieniądze ze sprzedaży działki.

Stulecie Winnych odcinek 19
(wtorek, 2 marca, godz. 21:50 TVP2)

Na warszawskich ulicach toczy się pozornie zwyczajne życie. Tymczasem w getcie trwają walki. Róży i jej córce Idzie udaje się przedostać na aryjską stronę. Schronienie znajdują w Stokrotce. Ania wpada na pomysł, by przewieźć je do Brwinowa. W planowaniu akcji pomaga jej Michał, oboje zbliżają się do siebie. Kazimierz zgadza się wziąć w tym udział, ale nie za darmo. Róża obiecuje Tarasiewiczowi pieniądze i biżuterię, ten zmusza ją jeszcze do odbycia z nim stosunku. W jednoznacznej sytuacji zastaje ich Ania. Zszokowana Żydówka wybiega na ulicę, a za nią Kazimierz. Oboje padają od kul Niemców. Ania zabiera Idę i kieruje się do kościoła, by prosić o chrzest dla małej. Ignacy nadaje jej imię Ewa i wystawia papiery, udostępnia także uciekinierkom swój dom. Pojawienie się tam Jamrożego zwiastuje kłopoty. Stanisław kończy trumnę, którą zamierza transportować broń. W warsztacie zaskakuje go Hela. Gdy mężczyzna wyrusza z ładunkiem, zostaje zatrzymany przez żandarmów.

Stulecie Winnych odcinek 20
(wtorek, 2 marca, godz. 22:45 TVP2)

W Warszawie rozpoczyna się powstanie, a Ania rodzi synka, nadając mu imię Michał. Rodzina z Brwinowa otacza opieką młodą mamę, choć nie ma pojęcia, kim jest ojciec dziecka. Tymczasem Śniegocki idzie do Ignacego i pod jego wpływem przyłącza się do powstańców. Pocieszenia u duchownego szuka także Krysia, która przychodzi do zakrystii razem z 14-letnim bratem Andrzejem; oboje roznoszą meldunki. Michał dowodzi własnym oddziałem. Wkrótce dostaje informację o zbombardowaniu kościoła Ignacego. Uratowany ksiądz dołącza do żołnierzy. Podczas jednej z potyczek Michał zostaje ciężko ranny. Mania często zachodzi do domu Heleny Turczyńskiej, która od początku wojny ukrywa u siebie Żydów, i zajmuje się dziećmi. W Stawisku mieszka wielu gości, m.in. kompozytor Andrzej Panufnik. Anna Iwaszkiewicz boi się, że niedługo zacznie brakować im jedzenia. Jarosław uważa, że muszą kontynuować swoją misję.

Streszczenie odcinków 21-30 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz