Stulecie Winnych. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 21-30 kostiumowego serialu w TVP


Stulecie Winnych to opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny Winnych, która zamieszkuje podwarszawski Brwinów. Winni prowadzą zwyczajny żywot, choć w niełatwych czasach - przyszło bowiem im żyć podczas zawieruchy wojennej.  Serial można oglądać na TVP2. Odcinki produkcji są obecnie nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 21:50 lub 22:45 , trwają ok. 55 minut. 

Stulecie Winnych / fot. TVP

Stulecie Winnych odcinek 21
(środa, 3 marca, godz. 21:45 TVP2)

Nadchodzi koniec wojny. Paweł Bartoszewicz vel kapitan Żelazny dostaje rozkaz zabicia konfidenta Antoniego Jamrożego. W willi Iwaszkiewiczów zostają zakwaterowani enkawudziści. Ich zachowanie uniemożliwia pracę Jarosławowi i dochodzi do awantury. Pisarz szuka pomocy u Jerzego Borejszy - prezesa Czytelnika. Dzięki jego wstawiennictwu nieproszeni lokatorzy opuszczają Stawisko. Do Brwinowa dociera wojsko radzieckie. W mundurze żołnierza Berlinga wraca także Jasiek. Pałac Wieruszów pełni teraz funkcję szpitala. Wśród rannych jest Ryszard - towarzysz Jaśka w jego wojennej tułaczce. Na prośbę Winnego chłopakiem opiekuje się Mania. Dawni mieszkańcy Warszawy wracają do swoich zniszczonych domów. Michał dostaje informację z Czerwonego Krzyża, że jego żona przeżyła wojnę. Tymczasem Ania szuka ukochanego.

Stulecie Winnych odcinek 22
(środa, 3 marca, godz. 22:40 TVP2)

Rok 1950. Już w pierwszych dniach szkoły Ania naraża się dyrektorce, która zarzuca jej wychowywanie młodzieży niezgodne z ideałami komunizmu. Ryszard martwi się, że Mania nie przestała czekać na powrót Pawła. Bronia, widząc jak mężczyzna kocha jej wnuczkę, postanawia się z nią rozmówić. W Warszawie trwa budowa osiedla MDM. Michał Śniegocki jest głównym inżynierem. Kierownik sugeruje mu, że ponieważ nie jest w partii, może stracić pracę. Kiedy na placu pojawia się ruda asystentka architekta, Śniegockiemu przypomina się Ania. Podczas rozmowy z Ignacym wspomina mu o swojej zagubionej miłości. W Brwinowie pojawia się Łucja. Wieruszówna wróciła, aby odzyskać rodzinny majątek. Winni boją się reakcji Jaśka.

Stulecie Winnych odcinek 23
(czwartek, 4 marca, godz. 21:50 TVP2)

Ania wraz z dziećmi wiedzie szczęśliwe życie u boku Michała. Spokój pary zakłóca pojawienie się Tarasiewicza zwanego teraz Wolskim, który zaczyna prześladować swoją żonę. Ania postanawia go odszukać. Tymczasem Śniegocki z powodu braku przynależności partyjnej zostaje zdegradowany. Mania uważa za swój obowiązek czekać na Pawła, tak jak Bronia cierpliwie wypatrywała powrotu Antoniego. Ryszard nie może więc liczyć na ocieplenie ich relacji. Jasiek ulega Łucji, której nigdy nie przestał kochać. Dziewczyna chce, by Winny użył swoich znajomości i pomógł jej odzyskać majątek Wieruszów.

Stulecie Winnych odcinek 24
(czwartek, 4 marca, godz. 22:45 TVP2)

W Brwinowie trwają radosne przygotowania do ślubu. Mania ulega uczuciu do Ryszarda, jednocześnie godząc się z tym, że Paweł już nie wróci. Nikt w rodzinie Winnych nie ma pojęcia, że w tym samym czasie Paweł Bartosiewicz, żołnierz podziemia niepodległościowego, jest brutalnie przesłuchiwany przez NKWD. W więzieniu nadal przebywa Łucja. Wiedząc, że nie może liczyć na pomoc Jaśka, nawiązuje romans z Walczakiem. Sądzi, że mężczyzna ułatwi jej wyjście na wolność. Michał planuje ślub z Anią. Nie rozumie, dlaczego ukochana go zbywa. Śniegocki dostaje propozycję objęcia stanowiska kierownika robót przy budowie Pałacu Kultury. Musi tylko wstąpić do partii. Ania jest temu przeciwna i między zakochanymi dochodzi do ostrej wymiany zdań.

Stulecie Winnych odcinek 25
(piątek, 5 marca, godz. 21:50 TVP2)

Ryszard wie, że serce Mani należy do Pawła i postanawia się wycofać. Przed wyjazdem na ziemie zachodnie prosi Stanisława, by zaopiekował się kobietą i jej córkami. Ania składa kolejną wizytę Kazimierzowi. Zarzuca mężowi, że nie wywiązał się z umowy i obietnicy uratowania Bartosiewicza. Tymczasem Michał próbuje reagować na przypadki łamania prawa na budowie. Wstrzymuje pracę na podległym sobie odcinku z powodu braku zabezpieczeń dla robotników. Kłóci się o to z kierownikiem. Łucja dalej uwodzi Walczaka w nadziei, że ten załatwi jej upragnioną wolność. Do Warszawy przyjeżdża Wanda Wasilewska. Wygłasza płomienne przemówienie. Obecny na uroczystości Jasiek Winny przypomina się swojej mentorce. Bronia perswaduje Stanisławowi, by się ustatkował i znalazł sobie żonę. Każe również wezwać księdza Ignacego.

Stulecie Winnych odcinek 26
(piątek, marca, godz. 23:35 TVP2)

W rodzinie Winnych trwa żałoba po śmierci Broni. Stanisław jest załamany i nie wie, jak poradzą sobie bez zaradności nestorki rodu. Na dodatek Ignacy zaskakuje bliskich informacją, że z powodu wątpliwości religijnych odszedł ze stanu kapłańskiego. W tym samym czasie niespodziewanie z Włoch wraca Andzia z synami. Uciekając przed sycylijską mafią, chroni się w Brwinowie. Jej pojawienie się wprowadza radość i nadzieję do smutnego domu Stanisława. Łucja przekonuje się, że opuszczając więzienną celę, wpadła w nową niewolę - sutenerską. Kobieta próbuje przeciwstawić się Walczakowi, ten ma jednak nad nią władzę. Mania po raz kolejny szykuje się do ślubu z Ryszardem. Michał nie może zrozumieć, dlaczego Ania nie chce za niego wyjść. Czuje, że ukochana nie jest z nim szczera.

Streszczenie odcinków 27-30 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz