Wystawa: „Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej”


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wystawę: „Krystyna Krahelska. Opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej”. Patronem medialnym wystawy jest Historia.org.pl - Polski portal historyczny. 

Materiały partnera

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy niezwykle ciekawą ekspozycję. Wystawa prezentowana w Galerii Brama Bielańska przedstawia najważniejsze momenty z życia Krystyny Krahelskiej i jej związek z godłem Warszawy. W swoim krótkim życiu dała się również poznać jako etnografka, poetka, śpiewaczka, harcerka, łączniczka oraz sanitariuszka. Dziś pamiętamy o Krahelskiej dzięki pomnikowi Syrenki Warszawskiej, do którego pozowała rzeźbiarce Ludwice Nitschowej przed wybuchem II wojny światowej. Rzeźba z twarzą Krystyny od 1939 roku nieprzerwanie zdobi brzeg Wisły, wpisując się w panoramę Warszawy.

Ze wspomnień Ludwiki Nitschowej: „[Krystyna Krahelska] Wiedziała, że ona jest tym symbolem Warszawy i nieraz miałam takie wrażenie, że może to ją pchnęło do takich niebezpiecznych, bardzo konspiracyjnych prac podczas okupacji.”

W stolicy Krystyna Krahelska zaangażowała się w działalność konspiracyjną Związku Walki Zbrojnej.
28 lipca 1944 roku pod pseudonimem „Danuta” została przydzielona jako sanitariuszka do plutonu 1108, wchodzącego w skład dywizjonu „Jeleń”. Była pewna, tak jak większość mieszkańców, że wybuchnie Powstanie, czekała. Napisała swój ostatni wiersz, który odzwierciedlił jej myśli:
„Chryste Panie z przydrożnych połamanych krzyży
Daj nam, Chryste przydrożny, silną wolę życia!
I daj nam śmierć żołnierską – jeśli umrzeć trzeba.
Poprzez ciemność i burze daj nam iść najprościej
Drogą do nowej Polski, drogą do wolności.”

1 sierpnia o godz. 17-tej, w godzinie „W„ wybuchło Powstanie. Jej pluton miał zdobyć z rąk Niemców redakcję i drukarnię ”Nowego Kuriera Warszawskiego” – od strony ul. Polnej, blisko Placu Unii Lubelskiej…

Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 2 sierpnia o godz. 12.00 w Galerii Brama Bielańska zlokalizowanej na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości). Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Stanisław Kulon, bliski współpracownik Ludwiki Nitschowej.

Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Akt Nowych.

Wystawie towarzyszy zbiór fotografii „Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?” autorstwa Moniki Gligi ilustrujący zagadnienie wykorzystania wizerunku Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej.

Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2021 roku.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz