Czarne żniwa. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 kostiumowej telenoweli w TVP


Czarne żniwa to ukraiński serial kostiumowy osadzony w realiach początku XX-wiecznej Rosji. Serial można oglądać  na TVP2. Odcinki produkcji są obecnie nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 21:55, trwają ok. 55 minut.

Kadr z serialu Czarne żniwa / fot. TVP

Szczegóły wkrótce.

Czarne żniwa odcinek 1
(poniedziałek, 20 września, godz. 21:45 TVP2)

Rok 1901. Zamożny wdowiec Swyryd Iwasiuta żeni się ze znacznie młodszą od siebie kobietą. Ołena jest niemal rówieśniczką jego syna, Oksena i nie ma rodziny ani majątku. Nie czuje się szczęśliwa w małżeństwie. Gdy jej mąż zatrudnia Wasyla Hanżę, z wzajemnością się w nim zakochuje. Niedługo potem na świat przychodzi córka Ołeny, Ołesia. Nie wiadomo, kto tak naprawdę jest jej ojcem. Kochankowie pewnej nocy decydują się na ucieczkę. Swyrydowi udaje się ich schwytać. Rani pracownika w dłoń, a niewierną żonę zabija. Żądny zemsty Hanża podkłada ogień pod gospodarstwo Iwasiuty. Obaj mężczyźni zostają osądzeni i skazani na katorgę. Oksen musi zaopiekować się dzieckiem. Po czternastu latach Swyryd wraca do domu. Jego syn założył już rodzinę i ma dwóch synów. I wojna światowa zbliża się ku końcowi. Dezerterzy napadają na chutory. Ich uwagę zwraca chata Iwasiutów.

Czarne żniwa odcinek 2
(wtorek, 21 września, godz. 21:55 TVP2)

Córka popa, Tania, naucza w szkole diecezjalnej. Gdy zaczynają się wakacje, wraca do domu. Poznaje studenta medycyny, Ołeha. Jej rodzice jednak nie akceptują młodzieńca. Chcą, by córka wyszła za mąż za religijnego i zamożnego wdowca, Oksena Iwasiutę. Trwa wojna. Fedir, brat Tani, wstępuje do bolszewików. Dwóch bolszewickich dezerterów morduje ojca Ołeha. Chłopak zamierza walczyć na froncie jako żołnierz Ukraińskiej Republiki Ludowej. Tania zgadza się postąpić zgodnie z życzeniem ojca i zostać żoną Oksena.

Czarne żniwa odcinek 3
(środa, 22 września, godz. 21:55 TVP2)

W Tarasiwce zjawia się nowy przewodniczący rady wiejskiej, Wasyl Hanża. Na Syberii w trakcie swojego zesłania poznał więźniów politycznych, którzy przekonali go do swoich poglądów. Działając na rozkaz Czeki ma zadbać o porządek w swoim rejonie. Tetiana i Oksen biorą ślub. W ich weselu uczestniczy Mychajło Hajduk, który po zmianie władzy stracił część majątku. Rozgoryczony gospodarz szuka zapomnienia w alkoholu. Nagle na podwórko wchodzi Hanża z dwoma podwładnymi. Wypytują o ukrytą broń. Hajduk wdaje się z nimi w kłótnię. Kiedy Wasyl zauważa Ołesię, postanawia odejść. Potem jednak nakazuje przeszukać dom Mychajły. Tymczasem ktoś podkłada ogień pod jego chatę. Czeka zatrzymuje wszystkich mężczyzn. Hajduk prosi Oksena o pomoc. Chce, by Iwasiuta zapewnił mu alibi i zeznał, że w noc pożaru przebywał w jego domu. Hanżę zaczyna odwiedzać wdowa Marta.

Czarne żniwa odcinek 4
(czwartek, 23 września, godz. 21:55 TVP2)

W trakcie dochodzenia Oksen mówi prawdę o Hajduku. Mychajło zostaje skazany na śmierć, jednak ratuje się ucieczką. Razem z synami znajduje schronienie w leśnej ziemiance. Czekiści przemocą usiłują zmusić Hajdukową, by wydała męża. Marta i Hanża nawiązują romans. Wasyl stara się ustalić, kto jest ojcem Ołesi. Czekista Lander rozkazuje sprzedawczyni miejscowego sklepu powtarzać mu wszystkie plotki o Hajduku. We wsi ginie jeden z aktywistów. Do sklepu zagląda syn Mychajły, Mykoła. Na miejscu dzieli się fałszywymi informacjami, przez które oddział Czeki wpada w zasadzkę. Hajdukowie organizują atak na radę wiejską. Wielu chłopów postanawia im pomóc.

Czarne żniwa odcinek 5
(poniedziałek, 27 września, godz. 21:55 TVP1)

Naczelnikowi wydziału śledczego, Fedirowi, udaje się uporać z bandą Artysty. Hajduk wraz ze swoimi ludźmi wciąż unika zatrzymania. Czeka oddelegowuje więc oddział specjalny, który ma za zadanie ich ująć. Dowodzi nim Fedir. Przyjeżdża do wsi i zatrzymuje się u siostry, Tetiany. Wówczas spotyka Ołesię. Między nimi szybko nawiązuje się przyjaźń. Wkrótce oddział Fedira przeprowadza atak na ludzi Hajduka. Tylko Mykoła uchodzi z życiem.

Streszczenie odcinków 6-10 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Paweł pisze:

    Boże, jaka śliczna (Tetiana)

Zostaw własny komentarz