Czarne żniwa. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 6-12 kostiumowej telenoweli w TVP


Czarne żniwa to ukraiński serial kostiumowy osadzony w realiach początku XX-wiecznej Rosji. Serial można oglądać  na TVP2. Odcinki produkcji są obecnie nadawane od poniedziałku do czwartku o godz. 21:55, trwają ok. 55 minut.

Kadr z serialu Czarne żniwa / fot. TVP

Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Czarne żniwa odcinek 6
(wtorek, 28 września, godz. 21:55 TVP2)

Raniony w nogę Fedir udaje się do chaty siostry. Mykoła odwiedza ojca Diodorija. Ten przysięga pomóc mu uciec za granicę. Hajduk idzie do domu matki, żeby się z nią pożegnać. Hanża nie potrafi uporać się z przeszłością. Zrywa z Martą. Ołesia i Fedir stają się sobie coraz bliżsi. To nie podoba się Tetianie i Oksenowi. Wybucha awantura. Fedir opuszcza ich chatę. Ołesia poznaje prawdę o swojej przeszłości. Marta wszystko jej opowiada. Dziewczyna zamierza uciec z Fedirem. Tetiana zaczyna rodzić. Oksen musi sprowadzić lekarza.

Czarne żniwa odcinek 7
(środa, 29 września, godz. 21:55 TVP2)

Oksen wraca z lekarzem, który ma odebrać poród Tetiany. Medykiem okazuje się Ołeh. Mężczyzna zmienił nazwisko i wiedzie życie u boku innej kobiety. Tania pogrąża się w depresji. Przestaje dbać o gospodarstwo. Próbuje znaleźć wymówkę, która pozwoli jej odwiedzić dawnego ukochanego. Postanawia też rozpocząć pracę jako nauczycielka. Hanża nie wyraża jednak na to zgody. Ołeh także popada w przygnębienie. Nie umie cieszyć się obecnością swej rodziny. Władza zamyka cerkiew w Tarasiwce. Ojciec Witalij przenosi się do Jaresiek. Tam obejmuje posadę wiejskiego urzędnika i zamieszkuje w rozpadającej się chacie. Nie lepiej układa się Diodorijowi, który zatrudnia się jako pszczelarz. Obaj duchowni liczą jednak, że przyszłość przyniesie im szczęście.

Czarne żniwa odcinek 8
(czwartek, 30 września, godz. 21:55 TVP2)

Mykoła Hajduk odwiedza ojca Diodorija. Powierzono mu sekretną misję. Ma utworzyć ruch oporu na radzieckiej Ukrainie. Mężczyzna oczarowuje Wirońkę, córkę gospodarza. Diodorij stara się dowiedzieć, jakie nastroje panują w społeczeństwie. Rozmawia z ojcem Witalijem, jednak ten nie zgadza się na współpracę. Mykoła spotyka się z Jakowem. Ten pocieszenia szuka w alkoholu. Z jego pomocą udaje się jednak przeprowadzić zamach na Hanżę. Wasyl, choć ranny, uchodzi z życiem. Hajduk obawia się, że Diodorij zdradził zbyt wiele jego planów Witalijowi. Zabija więc mężczyznę, a także jego małżonkę i przewodniczącego rady wiejskiej. Czeka nachodzi Diodorija. Tania otrzymuje zgodę władz na rozpoczęcie pracy nauczycielki. Udziela lekcji w swoim domu, co budzi sprzeciw Oksena. Nie podoba się to także Twerdochlibowi, który uznaje Iwasiutów za kułaków.

Czarne żniwa odcinek 9
(poniedziałek, 4 października, godz. 21:55 TVP2)

W Tarasiwce zjawia się Olha Kowalczuk, powiatowa urzędniczka. Stają się sobie z Hanżą bardzo bliscy, co doprowadza Ginzburga do rozpaczy, ponieważ jest w niej zakochany. Syn Oksena, Iwan, rani się w rękę. Po pomoc jedzie do Ołeha. Ten daje mu książki dla Tetiany. W jednym z tomów ukrywa list. Olha przychodzi z wizytą do Tani i Hanny. Zostaje otwarta szkoła. Tetiana ma możliwość podjęcia w niej pracy nauczyciela, ale Oksen nie chce o tym słyszeć. Jego zdaniem miejsce kobiety jest w domu. W trakcie kłótni znajduje korespondencję żony, którą zwrócił jej Ołeh. Tania postanawia uciec. Jej list adresowany do dawnego ukochanego trafia w ręce jego żony, Natali. Tymczasem Marta pogrąża się w rozpaczy. Pocieszenia szuka w alkoholu. Wasyl próbuje nakłonić ją do zmiany zachowania.

Czarne żniwa odcinek 10
(wtorek, 5 października, godz. 21:55 TVP2)

Porzucony przez żonę Oksen przestaje dbać o siebie i gospodarstwo. W końcu jednak z pomocą Marty dochodzi do siebie. Ołeh pracuje na Białorusi. Otrzymuje list od ciężko chorej Natali. Kobieta w obliczu śmierci zdobywa się na szczerość i przyznaje, że ukryła przed mężem list Tani. Tetiana mieszka w domu matki. Przez to, że jest córką duchownego, nie ma szans na znalezienie zatrudnienia. Władza obniża ceny skupu zboża. W efekcie chłopom nie opłaca się go pozbywać. Chowają zbiory. Oksen część swojej pszenicy zabiera do Marty. W końcu rozpoczynają się rewizje. Działacze komunistyczni przeszukują chatę Iwasiuty. Znajdują trochę ziarna. Gospodarz zostaje zatrzymany, a dom przejęty. Twerdochlib bierze ślub z Marysią, choć rodzice kobiety nie aprobują ich związku. W trakcie wesela pan młody zostaje zaatakowany przez Iwana. Ranny mężczyzna poprzysięga kułakom zemstę. Brygada dociera do chaty Marty.

Czarne żniwa odcinek 11
(środa, 6 października, godz. 21:55 TVP2)

Dzięki protekcji Olhy Tetiana zostaje nauczycielką w Tarasiwce. Mieszka z Ołehem w chacie przydzielonej przez Wasyla. Ołeh pracuje jako lekarz w sierocińcu. Na Ukrainie zaczyna się przymusowa kolektywizacja. Ginzburg podpytuje chłopów, by rozeznać się w sytuacji wsi. Odkrywa, z jakiego powodu nikt nie chce wstępować do kołchozów. Ma coraz więcej wątpliwości co do słuszności polityki partii, zwłaszcza gdy dochodzi do nieuzasadnionych aresztowań. Pisze wiadomość do Stalina, ale list przechwytuje Lander. W efekcie Ginzburgowi zostaje postawiony zarzut zdrady. Traci członkostwo w partii. W rozpaczy posuwa się do samobójstwa. Susłow i Lander docierają do Tarasiwki. Mają wszelkimi metodami przeprowadzić kolektywizację. Hanża sprzeciwia się ich radykalnym działaniom. Zostaje za to wydalony z partii i zatrzymany. Urząd przewodniczącego rady wiejskiej przypada Twerdochlibowi. Brat Tetiany, Fedir, nie zamierza wyprzeć się ojca. Zaprzepaszcza tym samym szansę na zrobienie kariery w GPU. Jakiw i Iwan zawiązują ruch oporu. Wkrótce atakują kołchozowy magazyn.

Czarne żniwa odcinek 12-ost.
(poniedziałek, 11 października, godz. 21:55 TVP2)

Władza radziecka ustala dla kołchozów nierealne normy. Zaczyna szerzyć się głód. Specjalne jednostki przeszukują gospodarstwa, usiłując znaleźć ukrytą żywność. Twerdochlib nie ma litości nawet dla własnych teściów. Maria traci cierpliwość i przenosi się do rodziców. Dziadek Chłypawka postanawia udać się do Moskwy, by osobiście zawiadomić Stalina o sytuacji na ukraińskiej wsi. Dociera do stacji kolejowej. Okazuje się, że wszystkie pociągi są odwołane. Zdegradowany Fedir pracuje jako palacz w Połtawie. Zajmuje jedną izbę razem z żoną Ołesią, dwojgiem dzieci i matką. Tetiana jest w ciąży. Bardzo źle się czuje. Ołeh stara się załatwić wóz i konie, by zabrać rodzinę z głodującej wsi. W końcu przekupuje działaczy komunistycznych. Razem z Tanią po drodze staje w sierocińcu. W środku jest tylko jedna dziewczynka. Postanawiają zabrać małą Nastię ze sobą. Hanża zostaje zesłany do łagru. W baraku spotyka Oksena. Ukraińscy więźniowie próbują się nawzajem wspierać. Iwan morduje Twerdochliba.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz