Przegląd nowych książek o II wojnie światowej


Książki o II wojnie światowej to publikacje, których autorzy szczegółowo omawiają dane zagadnienie z tego okresu. Nierzadko rzucają na nie nowe światło i wnoszą do historii pewną wartość. Istotnie skupiają się na życiu konkretnej społeczności – na podstawie zgromadzonego materiału i własnych historycznych obserwacji opisują przebieg spektakularnych operacji zbrojnych czy sylwetki zasłużonych w walce postaci. Każdego roku pojawiają się nowości w tej tematyce. Nowości, które przypominają o brutalnej batalii, która pochłonęła ok. 75 mln ofiar.

Kaputt – Curzio Malaparte

Kaputt włoskiego dziennikarza i dyplomaty Curzia Malapartego, a właściwie Kurta Ericha Suckerta, to klasyka literatury wojennej – pisana w 1941 roku, wydana po raz pierwszy w 1983 i odświeżona w 2021. Autor, jako uczestnik II wojny światowej i korespondent, stworzył niebywałą powieść. To dzieło wielkiego kalibru, które jest swego rodzaju archiwum pamięci. W Kaputt Malaparte z wyjątkową plastycznością przedstawia brutalność i mrok okresu wojennego. W tym reportażu na pierwszy plan istotnie przebijają się naturalizm, ludzkie cierpienie i okrucieństwo, a bieda i nędza skontrastowane są z wystawnym i pysznym życiem nazistowskich notabli. Książka Malapartego to lektura wymagająca, którą trudno przeczytać jednym tchem. Niewątpliwie jest to utwór wielki, który z szacunku do historii warto poznać.

Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej – Joanna Ostrowska

Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej to kolejna już książka wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego, w której autorka podejmuje kontrowersyjne zagadnienie wojenne, wciąż jawiące się jako temat tabu. Jednocześnie to pierwszy tak solidny, obszerny i dopracowany reportaż o osobach nieheteronormatywnych w okresie wojennym. Autorka z determinacją dotarła do różnych dokumentów, wspomnień i świadectw. Dzięki swojej pracy nad tą książką Ostrowska załatała choć częściowo dziurę w wiedzy na temat życia homoseksualistów podczas II wojny światowej.

Cztery godziny furii – James Fenelon

James Fenelon służył w amerykańskiej armii przez dekadę. To spadochroniarz i pasjonat tematyki wojennej. Dzięki swojemu doświadczeniu i zainteresowaniom stworzył arcyciekawą książkę o II wojnie światowej pt. Cztery godziny furii. Historia największej operacji powietrznodesantowej drugiej wojny światowej i finałowego uderzenia na nazistowskie Niemcy. To pozycja napisana z rozmachem i wciągająca już od pierwszej strony. Autor opisuje przygotowania do operacji oraz jej przebieg. Buduje świetne napięcie i dynamiczną akcję kampanii, podczas której wykorzystano tysiące samolotów, 240 bombowców, blisko 20 tys. żołnierzy i 1800 ton amunicji. To przedsięwzięcie na ogromną skalę, które Fenelon sprawnie i z impetem opisał na 400 stronach książki.

Patriotów 41 – Marek Ławrynowicz

Książka Marka Ławrynowicza Patriotów 41 doczekała się w 2021 roku wydania w formie MP3. To publikacja nieco inna niż wszystkie wymienione powyżej. Jest to książka dotyczące życia po II wojnie światowej. Okrutna batalia w umysłach żyjących wówczas ludzi nie zakończyła się 2 września 1945 roku. Jej skutki były odczuwalne jeszcze wiele lat później, a widmo ponownego ataku i zesłania do obozów wciąż wydawało się realne. Co więcej, doświadczenia i historyczne zatargi z tamtych czasów dyktowały charakter relacji międzyludzkich, a to Ławrynowicz przedstawił w swej groteskowej i ironicznej powieści na podstawie życia rodzin mieszkających w kamienicy przy ulicy Patriotów 41.

Książki o II wojnie światowej nie należą do literatury lekkiej – nierzadko są to pozycje wymagające. Autorzy skłaniają czytelników do pełnej koncentracji i krytycznej perspektywy oraz często ich prowokują. Nie zmienia to faktu, iż kultowe i bestsellerowe dzieła sprzedają się w setkach tysięcy, a nawet milionach egzemplarzy. Pisarze muszą zadbać nie tylko o to, by atrakcyjnie i sprawnie przedstawić złożony problem tamtych czasów, ale też by dołożyć należytej staranności. Dociekając prawdy, weryfikują  źródła, odnajdują świadków i wykonują ogrom pracy dokumentalnej.

Artykuł powstał we współpracy z virtualo.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz