Najlepsze seriale historyczne na Netflix. Top 10 seriali, które warto obejrzeć


Interesują Cię najlepsze seriale historyczne, kostiumowe i dokumentalne, które są produkcjami oryginalnymi Netflix? Sprawdźcie nasz subiektywny ranking seriali historycznych.

Najlepsze seriale historyczne na Netflix (produkcje oryginalne)

Bridgertonowie (2020-)

Epoka historyczna: XIX w., Wielka Brytania
Liczba sezonów: 2
Obsada: Phoebe Dynevor, Rege-Jean Page, Nicola Coughlan, Jonathan Bailey, Simone Ashley i Claudia Jessie

W serialu śledzimy w nim losy Daphne Bridgerton (Phoebe Dynevor), najstarszej córki potężnej familii, która wkracza na pełną konkurentek scenę małżeńską Londynu w epoce regencji. Romanse, plotki i intrygi angielskiej arystokracji w XIX-wiecznym kostiumie. Jedni powiedzą, że to kiczowata telenowela, a inni, że to Plotkara w anturażu z pierwszej połowy XIX w.

Frontier (2016-2018)

Epoka historyczna: XVIII w., Kanada
Liczba sezonów: 3

To przygodowy serial o chaotycznej i brutalnej walce o zdobycie kontroli nad procederem handlu futrami w Ameryce Północnej końca XVIII wieku. Historia opowiadana jest z wielu perspektyw. Rozgrywa się w świecie, gdzie ukoronowaniem negocjacji biznesowych może być zaciekła bitwa na topory i w którym delikatne relacje między rdzennymi mieszkańcami a Europejczykami potrafią się przerodzić w krwawe waśnie. Serial jest koprodukowany przez Discovery Canada oraz Netflix. Cały trzeci sezon miał swoją premierę po raz pierwszy w serwisie Netflix.

Kingdom (2019-)

Epoka historyczna: XVII w., Korea dynastii Joseon
Liczba sezonów: 2
Obsada: Ji-hoon Joo, Doona Bae, Seung-ryong Ryu, Suk-ho Jun, Sang-ho Kim

W trawionym zepsuciem i dręczonym głodem królestwie roznosi się nie tylko tajemnicza plotka o śmierci króla, ale też pewna dziwna zaraza. Dotknięci nią ludzie stają się odporni na śmierć i żądni krwi. Następca tronu, który pada ofiarą spisku, wyrusza w podróż, aby pokonać zło i ocalić swój lud. Tak to horror, tak mamy w tym serialu hordy zombie. Mamy też jednak wybitne kostiumy i scenografię, a także fantastyczne oddanie stosunków społecznych w Korei okresu dynastii Joseon. Serial wciąga i trzyma w napięciu do końca.

Barbarzyńcy (2020-)

Epoka historyczna: I w., Germania i Rzym
Liczba sezonów: 1
Obsada: Laurence Rupp, Jeanne Goursaud, Gaetano Aronica, Nicki von Tempelhoff i David Schütter

Rok po bitwie w Lesie Teutoburskim wojska rzymskie wracają do Germanii silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a Ari ponownie musi stawić czoła swojej rzymskiej przeszłości. Jego brat przeszedł na stronę Rzymu, aby ukarać Ariego za zdradę. Thusnelda i Ari łączą siły, aby zjednoczyć plemiona przeciwko cesarstwu. Folkwin rzuca bogom złowrogie wyzwanie. Scenarzyści kreatywnie nagięli tę historię, co znawcy starożytności na pewno wychwycą. Niemniej serial warto obejrzeć chociażby dla łaciny i fenomenalnej roli Gaetano Aronica grającego Publiusza Kwinktyliusza Warusa. Gdyby ktoś pytał jak zachowywał się rzymski wódz to powiedźcie, że jak Aronica w Barbarzyńcach.

Wikingowie: Walhalla (2022-)

Epoka historyczna: XI w., Anglia i Norwegia
Liczba sezonów: 1
Obsada: Laura Berlin, Leo Suter, David Oakes, Bradley Freegard, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Frida Gustavsson i Pollyanna McIntosh

Akcja serialu Wikingowie: Walhalla toczy się ponad 1000 lat temu, na początku XI wieku. Jednocześnie rozpoczyna się ponad sto lat po zakończeniu wydarzeń opowiedzianych w oryginalnym serialu. Skala historycznych przeinaczeń jest w tym serialu spora, ale mimo wszystko pozwala widzom poznać takie historyczne postacie jak Król Kanut Wielki, Emma z Normandii, Olaf Haraldsson i Harald Sigurdsson. Mimo wszystko warto, zwłaszcza dla scen plenerowych i wciągającej fabuły, zwłaszcza dla kogoś kto nie zna historii dynastii Skjoldungów.

Marco Polo (2014-2016)

Epoka historyczna: XIII w., Europa i Azja
Liczba sezonów: 1
Obsada: Lorenzo Richelmy, Benedict Wong, Tom Wum, Chin Han, Joan Chen i Zhu Zhu

Marco Polo to nie tylko serial o słynnym podróżniku, ale także opowieść o świecie pełnym żądz, zdrad, intryg seksualnych i rywalizacji, dla której kanwą są losy słynnego podróżnika na dworze Kubilaj-chana.

The Spy (2019)

Epoka historyczna: XX w.
Liczba sezonów: 1
Obsada: Sacha Baron Cohen, Noah Emmerich, Hadar Ratzon Rotem, Nassim Si Ahmed, Alexander Siddig, Waleed Zuaiter

Oparta na faktach historia Eliego Cohena, jednego z najwybitniejszych izraelskich szpiegów, który w latach 60. XX wieku infiltrował rząd Syrii. Cohen zdobył zaufanie tamtejszych ambitnych przywódców wojskowych i ich zamożnych przyjaciół, dzięki czemu poznał najważniejsze tajne plany Syrii wymierzone przeciwko Izraelowi. W roli głównej zobaczymy nominowanego do nagrody Emmy Sachę Barona Cohena, który wcielił się w Eliego Cohena.

Ostatni taniec (2020)

Epoka historyczna: XX w., Stany Zjednoczone
Liczba sezonów: 1

Jesienią 1997 r. Michael Jordan i Chicago Bulls stanęli do walki o szósty w ciągu minionych ośmiu lat tytuł mistrza NBA. Ten dokumentalny serial jednak nie opowiada tylko o drużynie Chicago Bulls w sezonie 1997/1998, ale o ich historii sięgającej debiutu Jordana w 1984 r. Niepublikowane wcześniej archiwalia pozwalają zobaczyć, że ostatniemu zwycięskiemu sezonowi Bulls towarzyszyły tarcia wewnątrz zespołu i konflikt z kierownictwem drużyny. Pokazuje także z bliska Jordana z jego zaletami, ale także wadami i potknięciami. Ogląda się niczym telewizyjny serial, a dla pokolenia oglądającego na żywo sukcesy Bulls będzie to przyjemna podróż do przeszłości.

Narcos (2015-2017)

Epoka historyczna: XX w., Kolumbia i Stany Zjednoczone
Liczba sezonów: 3
Obsada: Pedro Pascal, Boyd Holbrook, Wagner Moura, Damián Alcázar, Francisco Denis i Alberto Ammann

Serial przedstawia opartą na faktach historię narkotykowych bossów z końca lat 80. oraz wysiłki funkcjonariuszy policji i służb specjalnych, którzy zamierzają wytropić i rozbić narkobiznes w Kolumbii. Dwa pierwsze sezony skupiają się na działalności Pabla Escobara, najsłynniejszego kolumbijskiego barona narkotykowego, będącego szefem kartelu z Medellín. Natomiast trzecia seria dotyczy losów kartelu z Cali.

The Crown (2016-)

Epoka historyczna: XX w., Wielka Brytania
Liczba sezonów: 5
Obsada: Claire Foy, Matt Smith, John Lithgow, Vanessa Kirby, Gillian Anderson, John Lithgow, Emma Corrin, Helena Bonham Carter, Olivia Colman i Josh O’Connor

Po śmierci króla Jerzego VI nową władczynią Wielkiej Brytanii zostaje jego córka Elżbieta II. Kobieta obejmuje tron w momencie, kiedy imperium chyli się ku upadkowi. Kawał historii Wielkiej Brytanii i Europy w znakomitej obsadzie aktorskiej.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. magda pisze:

    Na player jest serial Pajęczyna oparty częściowo na faktycznych wydarzeniach, to fajna wycieczka w okres PRLu

  2. Lucerna pisze:

    W Pajęczynie to fakt, ogrom wspomnień, a do tego główną rolę gra Joanna Kulig. Bardzo lubię tą aktorkę.

Zostaw własny komentarz