Noc Muzeów w Rzeszowskich Piwnicach 2022


Noc Muzeów ogarnie już kolejny raz polskie muzea, placówki kulturalne, naukowe i turystyczne, które dnia 14 maja 2022 r. będą chciały pokazać swoje kulisy oraz miejsca niedostępne w wieczornym i nocnym anturażu. Tego dnia pracownicy tych placówek zarażają swoją pasją tych, którzy rzadko odwiedzają tego ich instytucje. Również Rzeszowskie Piwnice, stara trasa podziemna, która od kilku miesięcy prezentuje się w nowej odsłonie, weźmie czynny udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Zobaczcie co czeka tych, którzy pod osłoną nocy będą chcieli wejść w podziemia rynkowe stolicy Podkarpacia.

Zacząć należy od tego, że obecnie działająca instytucja w Rzeszowie pod nazwą Rzeszowskie Piwnice, to niegdysiejsza Podziemna Trasa Turystyczna, która była jedną z głównych atrakcji miasta. W obecnym wydaniu stała się trasą zmodernizowaną, nowoczesną i jeszcze bardziej atrakcyjną, ale przede wszystkim instytucją interdyscyplinarną, która oprócz działalności turystycznej i popularyzatorskiej spełnia się też jako miejsce spotkań, warsztatów, dyskusji, galerii sztuki, koncertów muzycznych, teatru, kina i innych przedsięwzięć zrzeszających ludzi młodych, gotowych do działania lub korzystania z już przygotowanej oferty. 

Aktualna trasa podziemna jest ścieżką historyczną pod rzeszowskim Rynkiem, którą przemierzyć można w dwóch odsłonach tematycznych: „Interaktywna legenda„ lub ”Obrazy historii”. W latach 2020-2021 Rzeszowskie Piwnice zostały w pełni zautomatyzowane, naszpikowane multimediami i licznymi aplikacjami, które wspomagają przejście trasy podziemnej, a jednocześnie jeszcze pełniej pomagają poznać dzieje starych piwnic oraz miasta w szerokim ujęciu chronologicznym, bo od pradziejów po współczesność. Rzeszowskie Piwnice nie będąc muzeum, a atrakcją turystyczną, w pewnym stopniu spełnia taką właśnie rolę, gdyż w swej formie oscyluje wokół tzw. muzeum narracyjnego. Rzeszowskie Piwnice w tej odsłonie możliwe są do zwiedzania od stycznia 2022 r.

W zależności od wyboru tematu ścieżki zmienia się kontent multimediów i działających tam aplikacji. Z jednej strony ulega zmianie styl i atmosfera zwiedzania, ponieważ nastawieni jesteśmy na zabawę i bardzo przyjazne zapoznawanie się z tematami historycznymi. Tego typu przejście rekomendowane jest w szczególności dzieciom i ich rodzicom, którzy chcieliby spędzić mile czas we własnym gronie, bądź wycieczkom szkolnym, które uzupełniają swój standardowy program nauczania w szkole. Z drugiej strony jesteśmy w stanie przebyć Rzeszowskie Piwnice w sposób tradycyjny, bardzo merytoryczny, zagłębiając się w szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń i osób związanych z grodem nad Wisłokiem, a jednocześnie poznawać historię miejsca, jakim niegdyś były podziemia pod płytą rzeszowskiego Rynku. Spełniały one bowiem role o wiele szersze, ponieważ bywały sklepami ziemnymi, składami towarów i magazynami wszelkiej maści dóbr, przybyłych wraz z kupcami na targi i jarmarki miejskie w dobie nowożytności. W obydwu jednak przypadkach jest to przejście jedną z najdłuższych tras podziemnych miejskich w Polsce tego typu, a przewidziane jest na to 396 m spaceru, około 150 schodów, 25 piwnic, 15 korytarzy, a najwęższy z nich ma jedynie 70 cm szerokości. Rzeszowskie Piwnice zapraszają turystę 10 m pod płytę rynkową, a na głębokości około 2 m zwiedzający wejdzie do najstarszej piwnicy na trasie datowaną na XV-XVI w. 

Rzeszowskie Piwnice są też instytucją przyjazną dla tych, którzy fizycznie nie są w stanie wejść w podziemne korytarze. Przygotowane został do tego celu specjalne stanowisko z okularami VR, za pomocą których można wejść do Rzeszowskich Piwnic i krok po kroku, w ujęciu 360o, zwiedzić całą trasę. Dodatkowo przewidziany jest krótkometrażowy film i historii Rzeszowa od pradziejów po współczesność. Jest to projekcja multisensoryczna, a całość odbywa się w specjalnie wybudowanej sali kinowej, gdzie oprócz obrazu na wielkoformatowym, komfortowym ekranie, ponadto czujemy zapachy, wiatr i drgania foteli.

Program Nocy Muzeów w Rzeszowskich Piwnicach:

▪ 10:00 – 19:00 Zwiedzanie z przewodnikiem ścieżką „Interaktywna Legenda” | Ostatnie wejście o 17:20, bilety w cenie regularnej

▪ 19.30 - 00.00 Indywidualne zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic ścieżką „Obrazy historii” | Ostatnie wejście 23:30, bilet 3 zł

▪ 17:20 - 0:00 Projekcja multisensorycznego filmu o historii Rzeszowa |Ostatni seans 23:30, bilet 3 zł

▪ 19.30 - 00.00 Zwiedzanie Mediateki (wejście od ul. Króla Kazimierza) | Ostatnie wejście 23:30, wstęp bezpłatny

Instalacje, wideo i wideo-art, w tym:

- Interaktywna mapa nagrań terenowych śródmieścia Rzeszowa „RZESoundscape” - Estrada Rzeszowska 2017-2022, Łukasz Furman, Marcin Dymiter, Sławomir Nosal

- „Sztuka użytkowa” [Dzień dobre łóżko] - AIOA Łódź, Sala752, Magdalena Widłak, Mirosław Mazurkiewicz, Aleksandra Salej

- „Pranie”, Jerzy Dobrzański

- „Losy Rzeszowskiego Rynku 1945-2007” - wersja niepublikowana - Bartosz Babelski, Adam Głaczyński

- „Sklep Schaittra” - Podkarpacka Komisja Filmowa, Jacek Gut, Bartosz Babelski

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz