Dominika Kulczyk kupiła podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie


Dominika Kulczyk poinformowała, że zakupiła podparyski dom należący kiedyś do polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie. Teraz nieruchomość będzie remontowana, a w przyszłości stanie się miejscem spotkań kobiet, jako Dom Siostrzeństwa.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem / fot. Kulczyk Foundation, https://twitter.com/GrzegorzLaguna/status/1533759817080348673

„Chcę uhonorować dziedzictwo naszej noblistki. To właśnie dlatego zdecydowałam się kupić dom pod Paryżem, w którym pracowała i który tyle dla niej znaczył. Dom Marii Skłodowskiej-Curie to własność całej ludzkości. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze (...) Stworzymy w nim Dom Siostrzeństwa. Naturalne miejsce spotkań kobiet, które swoją działalnością, tak jak Maria, przekraczają wszelkie znane nam bariery.” - tak zakup nieruchomości skomentowała Dominika Kulczyk, prezes fundacji Kulczyk Foundation.

Dom znajduje się w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse. Ma powierzchnię 120 m2 i został zbudowany w 1890 r. Na nieruchomości znajduje się także ogród o powierzchni 900 m2, w którym znajduje się także zabytkowy gołębnik. Cena wywoławcza wynosiła 790 tys. Euro. Cena zakupu nie jest znana.

Maria Skłodowska-Curie to polska noblistka, która swoje sukcesy osiągnęła na emigracji we Francji. W 1903 r. otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki wraz z mężem Pierre’em Curie oraz z Henrim Becquerelem. W 1911 r. Nagrodę Nobla otrzymała z chemii już samodzielnie. Jest jedną z czterech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż jeden raz i jedną z dwóch, które otrzymały tę Nagrodę w różnych dyscyplinach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dominika Kulczyk (@dominikakulczyk)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. monika pisze:

    super pomysł 🙂 kolejny dobry pani Dominiki, ważne by kobiety trzymały się razem <3

Zostaw własny komentarz