Wojsko Polskie zamówiło 3500 zestawów rakietowych Piorun |
Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej pozyskała od Agencji Uzbrojenia kontrakt na dostawy 3500 Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych PIORUN dla Sił Zbrojnych RP.
Umowa obejmuje dostawy 3500 pocisków oraz 600 mechanizmów startowych dla PPZR PIORUN, które zostaną wyprodukowane w MESKO S.A. i dostarczone do Sił Zbrojnych RP w nadchodzących latach. Pierwsze zestawy trafią na wyposażenie armii już w tym roku.
– Zestawy PIORUN, jeden z flagowych produktów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to nowoczesne i co najważniejsze skuteczne pociski rakietowe z MESKO. Dostawy w znaczący sposób wzmocnią najniższą warstwę wielowarstwowego systemu obrony powietrznej naszego kraju, w którego budowę zaangażowana jest PGZ. Inwestując w nowoczesną infrastrukturę, zwiększamy zdolności produkcyjne naszych zakładów. Dzięki konsekwentnym działaniom w coraz większym stopniu możemy uczestniczyć w strategicznych projektach na rzecz modernizacji polskiej armii – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.
– Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy PIORUN, to najbardziej innowacyjny i zaawansowany technologicznie produkt, którego skuteczność poznaje dziś cały świat, sławiąc dorobek polskich inżynierów. Sukcesywnie zwiększamy nasze zdolności produkcyjne tak, aby w jak najkrótszym czasie odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz realizować zamówienia z krajów sojuszniczych. Na nowe tempo prac i wyzwania przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy – powiedziała Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu MESKO S.A.
Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) PIORUN to naprowadzany na podczerwień pocisk, mogący skutecznie zwalczać różnego rodzaju cele powietrzne zarówno w dzień jak i w nocy w odległości do 6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów. Przy jego opracowaniu, za które odpowiada spółka MESKO S.A. zdecydowano się przede wszystkim na zwiększeniu zasięgu i pułapu wykrywania i zwalczania celów powietrznych, a także rozszerzeniu zdolności względem jego poprzednika, PPZR GROM. Oba te rozwiązania zostały sprawdzone w walce.
Więcej o wojsku i uzbrojeniu przeczytasz klikając na poniższą grafikę:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.