Film Orzeł. Ostatni patrol opowie historię legendarnego polskiego okrętu podwodnego


Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki.

Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut, autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Tomasz Włosok i wielu innych.

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł„. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca ”Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To co wydarzy się w kolejnych dniach przedzie do historii i napisze legendę najsłynniejszego z polskich okrętów.

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut

Producent: Aura Films – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński

Koproducenci: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizja Polska S.A., Gdyńskie Centrum Filmowe, Produkcja Filmów Jacek Bławut

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Odbudowy Polskiej Państwowości.

Więcej o filmach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Źródło: wfdif.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Rafał pisze:

  ORP „Orzeł” jakoś słabo wysławiał się podczas wojny obronnej. Popisał się spektakularną ucieczką z pola bitwy i zacumował w bezpiecznym Tallinie. W rzeczy samej - bohaterstwo.

 2. Kino Maniack pisze:

  Już się boję... Powtórka z rozrywki remake’a „Westerplatte” gwarantowana...

 3. Paweł pisze:

  Kolejny „historyczny” kit? Ciekawe skąd wezmą okręt podwodny żeby to nakręcić. Może Czesi nam pożycza😃

 4. Michał pisze:

  Widać kopiuj wklej z filmów o ubotach

Zostaw własny komentarz