„Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” A. Cyry - premiera


Nakładem Wydawnictwa RM ukazała się książka autorstwa Adama Cyry pt. Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz. Patronat medialny nad publikacją sprawuje Historia.org.pl - Polski portal historyczny. 

Materiały partnera

Witoldowi Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć, a następnie robiono wszystko, by o jego postaci i dokonaniach zapomniano.

W książce „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” Adam Cyra na nowo przedstawia sylwetkę rotmistrza Pileckiego. Autor skupia się przede wszystkim na roli Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w obozie w Auschwitz. Książka zawiera również słynny raport z 1945 roku, napisany przez Pileckiego po ucieczce z obozu. Celem publikacji jest przywrócenie zbiorowej pamięci Polaków wiedzy o tej wybitnej postaci i jej dokonaniach.

O autorze:

Adam Cyra – polski historyk, starszy kustosz w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, współtwórca stałej ekspozycji o obozowym ruchu oporu. Autor publikacji książkowych i artykułów na temat zagłady Żydów oraz historii Oświęcimia w okresie II wojny światowej. Za swoją działalność został uhonorowany między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Pro Memoria.

Tytuł: Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz
Autor: Adam Cyra
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 454
ISBN: 978-83-8151-646-4
Data wydania: 8 sierpnia 2022
Cena okładkowa: 59,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Jerzy Klistała pisze:

    Nie kwestionowane opracowanie książki wybitnego naukowca – pracownika Muzeum KL Auschwitz. Nic dziwnego, ze ma znakomite recenzje. Gratuluję dr Adamowi Cyra słusznych pochwal i słów uznania w opracowaniach dotyczących byłych więźniów KL Auschwitz.

Zostaw własny komentarz