Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Najpierw grodzenie terenu i badania archeologiczne


Od ogrodzenia terenu przyszłej inwestycji i badań archeologicznych rozpocznie się odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Pierwsze prace ruszą jeszcze w sierpniu.

Pałac Saski w Warszawie przed II wojną światową

Już w drugiej połowie sierpnia teren inwestycji wokół Pałacu Saskiego zostanie ogrodzony pod planowane prace ziemne. Prace archeologiczne rozpoczną się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

W zabytkowych piwnicach Pałacu Saskiego, które w latach 2006-2008 zostały przebadane archeologicznie, obecnie przeprowadzane będą prace konserwatorskie. Kolejnym krokiem będzie odsłonięcie piwnic Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej, które pozostają zasypane od czasów II wojny światowej.

3 sierpnia w siedzibie spółki Pałac Saski sp. z o.o. zawarte zostały dwie umowy. Pierwsza dotyczy odsłonięcia fragmentów piwnic i fundamentów niezachowanego Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie, druga natomiast – dostawy i montażu ogrodzenia tymczasowego wokół miejsca prac archeologicznych. Podczas dwóch postępowań przetargowych wybrano wykonawców:

 • Odsłonięcie fragmentów piwnic i fundamentów niezachowanego Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie - JARDŹWIG KAMIL JAROŃ DANIEL JAROŃ S.C. ul. Graniczna 83L, 05-410 Józefów.
 • Dostawa i montaż ogrodzenia tymczasowego na placu Piłsudskiego w Warszawie - INNOWALL POLAND Sp. z o.o. ul. Marszałkowska 58, 00 - 545 Warszawa.

Pałac Saski (polski: pałac Saski w Warszawie) był jednym z najbardziej charakterystycznych budynków przedwojennej Warszawy. Został zniszczony przez niemieckie siły zbrojne w czasie II wojny światowej i nie został odbudowany. Jedynym ocalałym fragmentem jest Grób Nieznanego Żołnierza.

Źródło: palacsaski.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Paweł z Bydgoszczy pisze:

  Jeśli zapłacić za to mają podatnicy polscy, a nie tylko wrszawscy, to ci podatnicy zamiast odbudowania pałacu wolą naprawę systemu ochrony zdrowia, zwiększenia wynagrodzenia niedocenianym pielęgniarkom i oraz tego samego dla lekceważonych nauczycieli.

  • Przemek z Kalisza pisze:

   Zgadzam się. Odbudowa, to chora buta inicjatorów tego przedsięwzięcia, realizowanego z funduszy podatników. Obecny grób nieznanego żołnierza jest symbolem zniszczeń Warszawy przez hitlerowców. Wystarczyłyby bilbordy w okolicy ze zdjęciami, grafikami przedwojennego stanu uzmysławiające zwiedzającym zmiany na skutek wojny.

 2. Tadeusz pisze:

  Nurtuje mnie jedno pytanie? Jak już wydadzą niewyobrażalne pieniądze na odbudowę tego budynku to co w nim umieszczą? Mieszkania komunalne dla Ukraińców? No to może do kompletu odbudować jeszcze cerkiew aleksandryjską, też tam stała! Ukraińcy będą mieli blisko!

Zostaw własny komentarz