Porozumienie PGZ z Hanwha Defense w zakresie produkcji, serwisowania i rozwoju haubic samobieżnych K9


Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hanwha Defense i Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisały memorandum, które określa ramy partnerstwa w zakresie produkcji, serwisowania, kosztów cyklu życia i przyszłego rozwoju haubic samobieżnych K9 oraz innych obszarów współpracy: bojowych wozów piechoty i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Memorandum podpisane drugiego dnia targów MSPO’22 w Kielcach to kolejny kamień milowy w partnerstwie polskiego przemysłu obronnego z Hanwha Defense.

Porozumienie PGZ-Hanwha / fot. grupapgz.pl

Memorandum określa podział ról w polsko-koreańskim partnerstwie przemysłowym w ramach projektu dotyczącego zakupu 672 samobieżnych haubic rodziny K9. Inne obszary obejmują współprace w zakresie bojowych wozów piechoty i artylerii rakietowej, w sytuacji gdy takie rozwiązania będą zamawiane przez Siły Zbrojne RP.

- Polski przemysł obronny ma już ponad dekadę owocnej współpracy z Hanwha Defense. Najbardziej rozpoznawalnym efektem tego partnerstwa są armatohaubice KRAB, nie tak odległy krewny haubicy K9. Dzisiejsze porozumienie to kolejny etap tej współpracy, która przełoży się na rozwój naszych gospodarek i wzrost potencjału sił zbrojnych naszych krajów – powiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ.

- Jestem bardzo dumny, że współpraca pomiędzy Hanwha Defense i PGZ znacznie się rozwinęła od czasu zawarcia w 2014 roku umowy o rozwój ahs KRAB – powiedział Son Jaeil, prezes i dyrektor generalny Hanwha Defense. - Obie strony weszły właśnie w nową fazę rozszerzonej współpracy w oparciu o najnowszą Umowę Ramową i Kontrakt Wykonawczy. Obiecuję, że Hanwha Defense będzie dalej współpracować z PGZ, naszym najbardziej zaufanym partnerem na polskim rynku.

Współpraca w ramach projektu K9 koncentruje się na maksymalizacji partnerstwa m.in. w obszarze badań i rozwoju, produkcji, remontów i modernizacji powiązanych rozwiązań dla projektów polskich, południowokoreańskich i krajów trzecich. Mapa drogowa tej współpracy obejmuje modernizację haubic K9 do standardu K9PL oraz wspólne prace badawczo-rozwojowe nad systemem artylerii polowej nowej generacji.

Porozumienie PGZ-Hanwha / fot. grupapgz.pl

Polska wybrała samobieżną haubicę K9 jako następcę haubic S21 „Goździk”. Docelowo planowane jest pozyskanie 672 pojazdów, które będą produkowane, serwisowane i naprawiane w PGZ. Memorandum dotyczy również innych potencjalnych obszarów współpracy PGZ-Hanwha – bojowych wozów piechoty oraz artylerii rakietowej, które są rozważane przez MON.

We wszystkich wymienionych projektach, ze względu na potencjalną skalę zakupów oraz konieczność zabezpieczenia obsługi cyklu życia w kraju, Polska stawia na zapewnienie możliwie najwyższego poziomu zaangażowania krajowego przemysłu obronnego w przyszłe zamówienia. Podpisane 7 czerwca memorandum partnerskie to kolejny krok na polsko-koreańskiej drodze partnerskiej współpracy. 

Źródło: grupapgz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz