Historia piłki nożnej w pigułce


Piłka nożna to absolutnie najpopularniejsza dyscyplina sportu w naszym kraju. Nie ulega wątpliwości, że to ona przyciąga na stadiony i przed ekrany telewizorów największe liczby kibiców (ale nie tylko), będąc sportem, którego zasady kojarzy każdy. Praktycznie wszyscy mieli też kiedyś z nią styczność w bardziej bezpośredni sposób - na przykład grając ją na szkolnych boiskach. Ale kiedy piłka nożna tak właściwie powstała? Jaki kraj uznaje się za jej kolebkę i jakie kamienie milowe osiągała ona w czasie swojej drogi ku współczesności?

Korzenie piłki nożnej, o których wie każdy z nas, sięgają Wysp Brytyjskich i uważa się, że pierwsze zasady gry w nią zostały ustalone w Cambridge, w 1848 roku. Ten rok możemy rzeczywiście uznać za „wiążący” - przynajmniej jeśli chodzi o futbol w formie przypominającej tę obecną. Podobne gry bowiem już wcześniej pojawiały się w różnych częściach świata (między innymi w Azji), jednak mocno różniły się od tej znanej obecnie).

Drużyna Sheffield FC w roku 1857.

24 października 1857 roku, a zatem na dziewięć lat po ustaleniu zasad gry w piłkę nożną, zawiązany został klub Sheffield Football Club, uznawany za najstarszy na świecie. Dokładnie 13 lat później został zaś utworzony angielski związek piłki nożnej (The Football Association - FA). To właśnie od jego nazwy wzięły się pierwsze krajowe rozgrywki, FA Club, których pierwsza edycja stoczona została w 1871 roku, a w których wzięło wtedy udział aż piętnaście zespołów. Zaledwie rok później taka sama organizacja powstała w Szkocji - wtedy też stoczony został pierwszy mecz międzypaństwowy (zakończył się remisem 0:0). Kwestią czasu było oczywiście to, by piłka nożna stała się sportem narodowym Wielkiej Brytanii, na której rozwój również w innych sferach miała olbrzymi wpływ.

Kolejne federacje państwowe w następnych latach rozpoczynały swoje działania, jednak dopiero w 1930 roku wpadnięto na pomysł zorganizowania pierwszych w historii mistrzostw świata. Stoczone one zostały w Urugwaju, a w wielkim ich finale (pomiędzy Urugwajem a Argentyną) zwyciężyła drużyna gości. Kolejne edycje Mistrzostw Świata rozgrywały się od tej pory co cztery lata (z przerwą na okres wojenny), przy czym od samego początku pieczę nad nimi piastowała FIFA. Do dzisiaj to ona zajmuje się ich organizacją, ale i zarządzaniem szeroko pojętymi zasadami obowiązującymi w rozgrywkach światowej piłki nożnej.
Piłka nożna teraz

Aktualna piłka nożna wciąż w większości rządzi się podobnymi zasadami, jak na początku - przynajmniej w samych jej podstawach. Oczywiście, wybrane przepisy uległy od tamtego czasu zmianie, jednak sama idea pozostała w żaden sposób niezmieniona. Faktem jest jednak, że futbol stale nabiera na popularności, a w jego ramach powstaje coraz więcej turniejów, wydarzeń i rozgrywek, które zachęcają młodych ludzi do sięgnięcia po niego.

Ostatnimi laty widać jest też wpływ nowoczesnych technologii na samą piłkę nożną. Nie dziwi już w niej obecność systemu weryfikacji komputerowej (VAR), dzięki któremu tuż po strzeleniu bramki czy pojawieniu się mocno kontrowersyjnej decyzji arbiter jest w stanie spojrzeć na sytuację jeszcze raz, by ocenić, czy bramka została zdobyta w sposób prawidłowy lub czy dana sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Można się spodziewać, że wszystko to będzie rozwijane jeszcze bardziej - i o ile nie będzie to prowadzić ku pozbyciu się arbitra i pewnego rodzaju losowości w jego decyzjach (lub po prostu zawodności ludzkiej), z pewnością będzie to bardzo przychylnie traktowany dodatek.

Odkąd istniała piłka nożna, istnieli też legalni bukmacherzy, którzy przyjmowali zakłady na każde kolejne spotkanie sportowe. Dziś ich działalność w dużej mierze przeszła do Internetu (lub skupia się na nim), gdzie przyjmują oni zakłady od każdego pełnoletniego użytkownika, który wyrazi chęć na ich zawarcie. Rynek zakładów bukmacherskich również więc ewoluuje, podążając niemal równolegle za zmianami w samej piłce nożnej, ale też nie ograniczając się do niej. W końcu bukmacherka istnieje również w przypadku innych dyscyplin sportu.

Artykuł powstał we współpracy z betonline.net.pl

Niezależnie od treści zawartej w artykule (we wszystkich artykułach poświęconym podobnej tematyce jak ten) i na stronach, do których znajdują się linki koniecznie dla swojej wiedzy zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi konsekwencji udziału w nielegalnych grach hazardowych, o ryzyku związanym z uczestnictwem w zakładach bukmacherskich (hazard związany jest z ryzykiem), o posiadaniu zezwolenia przez podmioty urządzające zakłady.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz