Relacja: „Pola Chwały 2022”


Tegoroczne Pola Chwały w Niepołomicach były w szczególny sposób poświęcone epoce starożytnej i rzeczywiście stały się wspaniałą lekcją żywej historii antycznej Grecji i Rzymu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Historia.org.pl - Polski portal historyczny. 

Materiały partnera

Na Błoniach Niepołomickich stanęło starożytne miasteczko, w którym nie tylko funkcjonował obóz rzymskich legionistów, ale także bogata prezentacja kultury tego okresu, a więc stanowiska poświęcone antycznej kuchni, rzemiosłom, rozrywce i grom, muzyce i sztuce, a nawet dawnym zabiegom kosmetycznym. Szczególnie widowiskowe były pokazy walk gladiatorów i pokazy uzbrojenia i sprawności bojowej rzymskich legionistów.

Tradycyjnie na Polach Chwały były reprezentowane także pozostałe epoki. Na dziedzińcu niepołomickiego zamku były prowadzone pokazy i warsztaty dotyczące szeroko rozumianej sztuki od średniowiecza po czasy XX wieku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje i warsztaty dawnych tańców, pokazy mody i dynamiczny występ Teatru Walki Leszka Galicy. Zamkowe sale stały się natomiast królestwem amatorów gier strategicznych, można było podziwiać pieczołowicie stworzone makiety pól bitew i spróbować własnych sił w grze pod okiem doświadczonych specjalistów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej:

Na terenach wokół zamku i niepołomickiego Rynku rozłożyły się obozy oddziałów rekonstrukcyjnych. Wielką atrakcją nie tylko dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska wozów bojowych i uzbrojenia, a nawet okazja do ćwiczenia szermierki czy strzelania z broni palnej. Tłumy zainteresowanych zbierały się w miejscach, w których były prowadzone prezentacje i pokazy techniki walki i uzbrojenia. Natomiast najmłodsi uczestnicy imprezy chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich warsztatach.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz