W Krakowie otwarto Muzeum Fabryka Wódki


Wódka jest wpisana w historię naszego kraju i jest najbardziej rozpoznawalnym polskim produktem na świecie. Nasz narodowy trunek zyskał swoje honorowe miejsce w pierwszym w Krakowie muzeum wódki.

Muzeum Fabryka Wódki / fot. inf. pras.

Muzeum Fabryka Wódki znajduje się w Krakowie przy ul. Fabrycznej 13 na terenie kompleksu Fabryczna City. Mieści się w zabytkowym budynku po dawnej Wytwórni Wódek nr 11 wybudowanej w latach 30-tych, późniejszej Destylerni Polmos.

Trudno o lepszą lokalizację dla muzeum, którego mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją i rozlewem wódek kojarzonych do dziś.

- Muzeum podzielone zostało na kilka stref - część wprowadzającą z kinem, ogólną strefę dotyczącą historii wódki, część opisującą procesy produkcji oraz historię zakładów na terenie Fabrycznej 13. Zwiedzanie zakończy degustacja najbardziej szlachetnych trunków i możliwość dokonania pamiątkowych zakupów - dodaje Agnieszka Jabłońska, dyrektor muzeum.

Muzeum Fabryka Wódki / fot. inf. pras.

Fabryka Wódki to ponad 1000 m2 przestrzeni do zwiedzania, zarówno indywidualnego, jak również z przewodnikiem. W trakcie półtoragodzinnej wycieczki na zwiedzających czekają interaktywne ekspozycje i stanowiska multimedialne opowiadające historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków, dzięki której będzie można dowiedzieć się o dawnych metodach produkcji i recepturach, ale przede wszystkim poznać znaczenie i miejsce wódki w historii, kulturze i gospodarce na przestrzeni wieków. Będzie to niezwykła podróż w czasie, pełna interesujących, mało znanych i zaskakujących faktów. Co warte podkreślenia, jest to jedyne muzeum tego alkoholu na świecie, które może się poszczycić zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu.

- Dołożyliśmy wszelkich starań w pracy nad projektem i mamy nadzieję, że muzeum będzie tętnić życiem i stanie się pożądanym punktem na kulturalnej mapie Krakowa – mówi Marcelina Miłoś, projektantka i koordynatorka wystawy.

Muzeum Fabryka Wódki / fot. inf. pras.

Wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy w kameralnej sali kinowej, a dalszej części ekspozycji towarzyszą nie tylko elementy scenograficzne i bogate zbiory eksponatów, ale również nowoczesne instalacje multimedialne.

Muzeum tworzy m.in. siedem galerii tematycznych i jednocześnie siedem głównych opowieści, na które składają się między innymi: prezentacja średniowiecznej aparatury do destylacji gorzałki, uczta w dworze szlacheckim, rewolucja w gorzelnictwie wraz z XIX-wieczną przemysłową aparaturą do produkcji wódki, bar z okresu II RP, plac przed Wytwórnią Wódek nr 11 z lat 30-tych wraz z bocznicą kolejową, rolnicza gorzelnia parowa przedstawiająca kompletny ciąg technologiczny, pomieszczenie rozlewni i załadunku gotowych wyrobów z lat 70-tych, wódki z czasów PRL, zakłady Polmos Kraków do 2010 roku.

Podróż do świata wódki kończy się degustacją, podczas której będzie można spróbować zarówno mocniejszych trunków, jak i koktajli. W barze, oprócz degustacji, odbywać się będą liczne warsztaty tematyczne z wódką w roli głównej.

Muzeum Fabryka Wódki / fot. inf. pras.

W ramach inwestycji Fabryczna City, oprócz muzeum, funkcjonuje również pasaż z 6 unikatowymi restauracjami, centrum wellness z basenem i grotą solną, designerski, loftowy hotel Mercure Kraków Fabryczna City. W otoczeniu pasażu Fabryczna 13 powstał także nowoczesny budynek mieszkalny oraz prężnie funkcjonuje centrum biurowe.

Za projekt muzeum odpowiedzialna jest krakowska firma - Fabryka Dekoracji, specjalizująca się m.in. w tworzeniu narracyjnych przestrzeni ekspozycyjnych i wystaw muzealnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    „Fabryka Wódki ” w Krakowie nie jest pierwszym muzeum wódki. Kilka lat temu na warszawskiej Pradze otwarto przy dawnym Koneserze muzeum wódki. Muzeum to do dzisiaj produkuje różne gatunki w skromnych ilościach. Tereny wokół dawnej wytwórni wódek Koneser zabudowano osiedlem. Na parterze budynków mieszkalnych otwarto kafejki i bary. Wystarczyło sprawdzić zamiast pisać dyrdymały.

Zostaw własny komentarz