Francuskie satelity dla Wojska Polskiego. Umożliwią pozyskiwanie szczegółowych danych rozpoznawczych


Polska zawarła z francuskim przedsiębiorstwem lotniczym Airbus Defence & Space umowę na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.

Pleiades Neo

Umowa ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi.

Zgodnie z przedmiotową umową Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej pozyskają 2 satelity obserwacyjne wraz z segmentem naziemnym, które zostaną wykonane przez firmę Airbus Defence & Space. Pozwoli to na w pełni autonomiczną kontrolę nad konstelacją oraz bieżące zadaniowanie satelitów zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP oraz innych polskich instytucji i jednostek administracji publicznej.

Czytaj takżePleiades Neo. Francuskie satelity obserwacyjne

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 575 mln Euro netto, a wyniesienie polskich satelitów w kosmos zostanie zrealizowane do 2027 r., niemniej już od 2023 r. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej otrzymają dostęp od zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji satelitów Pleiades Neo.

Stanowiące przedmiot umowy systemy satelitarne umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) z dokładnością do 30 cm. Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną.

Źródło: Agencja Uzbrojenia

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz