Polowanie na ćmy. Poznaj streszczenie i godziny emisji odcinków 1-5 serialu historycznego w TVP


Polowanie na ćmy to serial TVP, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Wacława Holewińskiego. Opowiada burzliwą historię Warszawy na początku XX w. Odcinki produkcji są w niedziele o godz. 20:35, trwają ok. 50 minut.

Polowanie na ćmy odcinek 1
(niedziela, 19 marca, godz. 20:35 TVP 1)

Warszawa, maj 1905 roku. Nieopodal luksusowego warszawskiego domu publicznego Franciszki Szlimakowskiej wybucha bomba prze­ noszona przez kurierów PPS’u. Ta przypadkowa eksplozja trakto­ wana jest jak kolejna akcja bojowa wymierzona przeciw Rosjanom.

Tego samego dnia sutener handlujący żywym towarem wykupuje z więzienia młodą dziewczynę, którą oddaje na procent do „przy­ bytku” madame Szlimakowskiej. Ta ­ ujęta urodą i ogładą dziew­ czyny ­ przyjmuje ją do pracy i nadaje jej imię Yvette.

Yvette kontaktuje się ze Szczerbem, działaczem niepodległościo­ wym, przyjacielem jej narzeczonego Józefa, który został zesłany za Syberię. Dziewczyna postanawia zarobić pieniądze u madame, by odnaleźć ukochanego. U Szczerba poznaje Marcela, kuriera PPS’u, który przekazywał bombę i został ranny podczas eksplozji.

W sklepie z sukniami Szlimakowska spotyka Nastazję Jurinę (Rosjankę z Petersburga), żonę carskiego policjanta. Jego szef, naczelnik warszawskiej Ochrany Markgrafski, obarcza go winą za kolejną eksplozję bomby w Warszawie.

Szlimakowska marzy o sprzedaży swojego „przybytku”. Chce wyje­ chać na zawsze z Warszawy ale na jej drodze stoi Wiktor Grun – re­ ferent carskiej policji prowadzący ciemne interesy z przestępczym światem Warszawy. Marzy mu się kariera w Ochranie, a jednocze­ śnie zajmuje się handlem kobietami i ściąganiem haraczy, dlatego nie chce zgodzić się na plan sprzedaży burdelu.

Czytaj takżeWarszawa w 1905. Ulice, place, dworce i zabytki Warszawy doby Królestwa Polskiego

Polowanie na ćmy odcinek 2
(niedziela, 26 marca, godz. 20:35 TVP 1)

Yvette zdobywa pierwsze doświadczenia w domu publicznym. Wierzy, że zarobi pieniądze, które pozwolą jej odnaleźć Józefa. Przyznaje się Szczerbowi, gdzie pracuje i że obsługuje przede wszystkim Rosjan. W zamian za mieszkanie obiecuje przynosić informacje, które uda jej się wyciągnąć od rosyjskich oficerów.

Szlimakowska zaczyna szykować się na wielką zmianę. Wierzy, że już wkrótce wyjedzie z Warszawy do Biarritz, jednak ludzie Gruna uda­ remniają jej zamiary.

Jurin zabiera żonę na kwestę do Domu Rosyjskiego – szuka każdej okazji, by przyspieszyć swój awans. Na balu Nastazja bardzo ciężko znosi przytyki innych kobiet i aluzje do skandalu obyczajowego, który był jej udziałem.

Szef Ochrany, Markgrafski wzywa do siebie Gruna. Czując, że Rosja­ nom coraz trudniej utrzymać miasto w ryzach, chce zasiać w Warsza­wie chaos i skierować nienawiść tłumu w stronę inną, niż carska wła­dza. Zadaniem Gruna ma być znalezienie Polakom nowego wroga.

Polowanie na ćmy odcinek 3
(niedziela, kwietnia, godz. 20:35 TVP 1)

Yvette na prośbę Szczerba idzie do mieszkania przyjaciela Marcela, Jakuba, aby przekazać mu informację o zagrożonych skrzynkach kontaktowych PPS. Spotyka się też z Haną, która wkrótce bierze ślub. Na ulicy przypadkiem słyszy rozmowę Gruna z żydowskim alfonsem Zismanem o wywożeniu kobiet do Argentyny. Niebawem Grun zjawia się w domu publicznym, by zastraszyć Yvette, którą widział na Nalewkach. Szlimakowska próbuje zaprzyjaźnić się z Juriną. Liczy, że pomoże ona jej w sprzedaży lokalu i wyjeździe do Biarritz. Dla Rosjanki spotkania z Franciszką to jakby wkroczenie do innego świata - modnych sukien, eleganckich lokali i spacerów w Łazienkach. Dzięki nowej przyjaciółce Jurina zmienia swoje przyzwyczajenia.

Czytaj takżePolowanie na ćmy. Główne postacie nowego serialu TVP

Polowanie na ćmy odcinek 4
(niedziela, kwietnia, godz. 20:35 TVP 1)

Polowanie na ćmy odcinek 5
(niedziela, 16 kwietnia, godz. 20:35 TVP 1)

Margrafski uważa, że Grun powinien jak najszybciej doprowadzić do prawdziwego chaosu w Warszawie. Przywołany do porządku oficer opłaca podżegaczy, by prowokowali tłumy, a także dziennikarzy, by rozsiewali fałszywe informacje. W mieście dochodzi do zamieszek. Policja, w tym Jurin, ma rozkaz nie interweniować. Yvette wyprowadza się od Szczerba do jednej ze swoich koleżanek z domu publicznego, Amelie. Niebawem dowiaduje się, że mąż Hany ocalał i jest w szpitalu. Sama dziewczyna zaś jest przetrzymywana w melinie Czarnego. Yvette odnajduje Heszla, by powiedzieć mu, że Hana żyje. W tym samym momencie do szpitala zostają przywiezione ranne prostytutki. Marcel planuje uwolnić Hanę, kiedy dziewczyny od Czarnego będą transportowane na dworzec. Więź między Juriną i Szlimakowską się zacieśnia. Rosjanka zamierza pomóc koleżance sprzedać kamienicę. Do Szlimakowskiej dociera informacja, że jej dawna pracownica, zwolniona z powodu kiły, próbowała się otruć. Stręczycielka początkowo to lekceważy, ale pod wpływem Juriny zmienia nastawienie. Postanawia odwiedzić dziewczynę.

Streszczenie odcinków 6-7 dostępne jest tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych przeczytasz klikając na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz